Bilans zdrowia dziecka – kiedy iść do lekarza?

22 marca 2017, dodał: Redakcja

Bilans zdrowia jest to profilaktyczne badanie mające na celu wykrycie wszelkich nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Takich jak nadwaga, niedowaga, zaburzenia psychoruchowe, wady wzroku i postawy ciała. Kiedy jest wykonywany i jak wygląda badanie?

876

Pierwszy bilans przeprowadza się na oddziale noworodków. Oceniany jest ogólny stan dziecka w skali Apgar. Wykonywane są pomiary długości i masy dziecka,oraz ocena neurologiczna dziecka.

W 3. miesiącu życia dziecka bilans przeprowadza lekarz pediatra, który analizuje dotychczasową dokumentację. Wykonuje standardowe badanie wzrostu i wagi ciała. Sprawdza bioderka. W razie podejrzenia nieprawidłowości kieruje się dziecko do specjalisty.

Kolejny bilans w wieku 2 lat wygląda podobnie: lekarz przeprowadza wywiad z matką, ocenia wzrok i słuch dziecka oraz jego zdolności manualne. U chłopców badanie jest rozszerzone o badanie obecności jąder w mosznie i sprawdzenie, czy nie występuje stulejka. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości kieruje się dziecko do odpowiednich specjalistów (okulista, laryngolog, chirurg dziecięcy itp.) .

Bilans 4-latka polega na sprawdzeniu rozwoju psychoruchowego dziecka, czyli sprawdzane jest np. to, czy dziecko samodzielnie je, ubiera się, czy sygnalizuje swoje potrzeby. Oprócz tego sprawdzany jest stan uzębienia, wzrok (za pomocą obrazków), wymowa dziecka i zasób słownictwa.

Bilans 6-latka, oprócz zwykłych badań, powinien być przeprowadzony we współpracy z pedagogiem i psychologiem na gotowość dziecka do rozpoczęcia nauki w szkole. Oceniana jest inteligencja oraz rozwój emocjonalny, sprawność rąk i koncentracja u dziecka. W razie odchyleń od normy zalecane jest, aby dziecko rozpoczęło naukę rok później lub są planowane zajęcia dodatkowe (wyrównawcze).

Bilans 10-latka jest bardzo istotny, ponieważ w tym okresie dochodzi do skoku rozwojowego dziecka. Wykrywane są wady postawy, tj. skrzywienie kręgosłupa, płaskostopie. Wyniki badań mogą zdecydować o skierowaniu dziecka na gimnastykę korekcyjną lub nawet o zwolnieniu go z zajęć gimnastycznych (trwałym lub czasowym).

Bilans 14-latka polega głównie na ocenie dojrzewania nastolatka i wykryciu nieprawidłowości oraz na określeniu przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Badanie często jest połączone z zapoznaniem się przez pediatrę z opinią z poradni wychowawczo-zawodowej. Lekarz może zlecić dodatkowe badania, np. RTG klatki piersiowej, morfologię, pomiar ciśnienia tętniczego.

Bilans 18-latka to podsumowanie okresu od urodzenia do uzyskania pełnoletności.

Wszystkie bilanse są jednakowo ważne dla zdrowia dziecka i jak najbardziej się zaleca regularnie sprawdzać rozwój dziecka, aby jak najszybciej wykryć wszelkie nieprawidłowości i zapobiec poważniejszym skutkom w rozwoju i zdrowiu człowieka także w dorosłym życiu.


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Na bazie orzechów piorących
Cena:
35,99 zł
Podkreśla kontur ust. Nadaje długotrwały, profesjonalny efekt. Miękka lecz trwała kredka
Cena:
40,50 zł
Sklep Peruka.pl - zaprasza!
Cena:
324 zł
Skuteczny demakijaż z olejkiem herbacianym i olejkiem z orzechów macadamia
Cena:
36 zł
Świetnie oczyszcza i nawilża skórę. Zawiera hydrolat z lawendy i inne składniki roślinne.
Cena:
12,66 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Zakupy przez internet
Moim zdaniem, dużo jest uczciwie działających firm a coraz mniej oszustów. Jak widzisz...
Poprawa kondycji na rowerze
Jeszcze nie doszłam do siebie po ostatnim wypadku na śliskiej jezdni. Piasek na mokrej...
Super cera bez zmarszczek
Czemu ja zauważam różnice, ale w drugą stronę? Ech... po bokach ust zrobiły...
Jesienna wyprzedaż ubrań
Awww... mieć taką figurę, żeby móc nosić sukienki swetrowe jak z linku, który podała Darria...