Biegunka w ciąży – co robić, by się nie odwodnić? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Biegunka w ciąży – co robić, by się nie odwodnić?

19 grudnia 2016, dodał: EKSPERTKA
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

 

Biegunka, zwłaszcza długotrwała, może być bardzo niebezpieczna szczególnie dla kobiety w ciąży. Zbyt częste wypróżnianie powoduje utratę wody, co wiąże się z ryzykiem odwodnienia.  Nie można do tego dopuścić, szczególnie teraz, gdy odpowiadasz także za zdrowie swojego  dziecka. Sprawdź co możesz zrobić, by w czasie biegunki nie doprowadzić do odwodnienia.

Woman with constipation or diarrhoea sitting on toilet with her blue pajamas down around her legs, holding toilet paper ready in her hands

Biegunka w ciąży

Choć kobiety w ciąży częściej cierpią na zaparcia, to jednak biegunki także im się przytrafiają. O rozwolnieniu możemy mówić, gdy liczba wypróżnień na dobę przekracza trzy, a stolec ma konsystencję półpłynną lub płynną. Biegunka może mieć formę ostrą, trwającą maksymalnie 7 dni oraz przewlekłą – powyżej 21 dni. Ta ostatnia może sugerować poważniejsze problemy ze strony układu pokarmowego i trzeba niezwłocznie udać się do lekarza. Głównym powodem biegunki, w jej łagodniejszej formie, są infekcje układu pokarmowego. Kobiety w ciąży mają osłabiony układ immunologiczny – stanowią więc łatwy kąsek dla wszelkich wirusów i bakterii powodujących infekcje układu pokarmowego. Przyjmowanie antybiotyków bez dodatkowego wsparcia probiotykami, także może wpływać na zwiększoną ilość wypróżnień. Innym powodem biegunki może być stres, zwłaszcza u ciężarnych zbliżających się do terminu porodu, alergia pokarmowa, stosowanie preparatów z żelazem czy zwykła niestrawność. Niezależnie od tego, co powoduje biegunkę, zawsze powinnaś skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli biegunka trwa kilka dni lub towarzyszy jej gorączka, bóle brzucha czy wymioty. Podczas biegunki następuje utrata wody, a wraz z nią także elektrolitów, które są niezwykle cennym paliwem dla naszego organizmu. Może to doprowadzić do odwodnienia, które jest niebezpieczne, tym bardziej kiedy jesteś w ciąży.

 biegunka2

Jak uniknąć odwodnienia podczas biegunki?

Kiedy masz biegunkę pamiętaj, aby w pierwszym kroku uzupełniać płyny. Człowiek w większości składa się z wody, gdy zaczyna jej brakować może zakończyć się to wizytą w szpitalu. Dodatkowo kiedy jesteś w ciąży tej wody potrzebujesz więcej, dlatego uzupełnianie płynów podczas biegunki jest koniecznością. Zapomnij z kolei o wszelkiego rodzaju sokach i innych kolorowych i gazowanych płynach. Może i są one pyszne, jednak przez to, że mają wysoką osmolarność, czyli stężenie substancji czynnych w roztworze, sprawiają, że woda szybciej wydalana jest z organizmu. Zamiast tego warto sięgnąć po doustne płyny nawadniające, takie jak np. ORSALIT®. Produkt przeznaczony jest do stosowania w stanach odwodnienia organizmu, stosuje się go głównie podczas biegunek i wymiotów. ORSALIT®, dzięki precyzyjnie dobranemu składowi zapewnia nie tylko uzupełnienie strat wody, ale i elektrolitów, których brak może powodować m.in. zaburzenia pracy serca, wzrost ciśnienia krwi, skurcze mięśni oraz wiele innych dolegliwości. Ten doustny płyn skutecznie nawadnia dzięki wykorzystaniu efektywnego mechanizmu wspólnego wchłaniania wody, sodu i glukozy, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań po biegunce. ORSALIT® występuje w wielu wersjach i jest bezpieczny nawet dla dzieci poniżej 6 miesiąca życia.

Jeśli chcesz nie tylko nawodnić organizm, ale i skrócić czas trwania biegunki sięgnij po ORSALIT®plus smektyn. Preparat ten wzbogacony jest o smektyn dwuoktanościenny, który poza tym że skraca czas występowania biegunki, dodatkowo łagodzi jej objawy, chroni błonę śluzową żołądka i jelit, a także adsorbuje szkodliwe czynniki powodujące biegunkę.

ORSALIT® nutris z kolei zawiera laktoalbuminę, białko pochodzenia krowiego. Składnik ten dostarcza niezbędnych organizmowi aminokwasów egzogennych, wykazuje właściwości antybakteryjne, stymuluje układ odpornościowy oraz wpływa na wzrost bakterii z rodzaju Bifidobacterium. Dodatkowo dzięki innowacyjnej formule ma słabo wyczuwalny słony smak charakterystyczny dla tego typu preparatów.

orsalit-smektyn_prawa

Poza nawadnianiem, które jest kluczowe podczas biegunki, pomocna jest także właściwa dieta, która zmniejszy ilość wypróżnień.  Korzystnie działa: gotowana marchewka, gotowane jabłko, banany. Zawarte w nich pektyny wchłaniając część wody, łagodzą objawy biegunki. Sprawdzą się także czarne jagody, które powodują zmianę konsystencji stolca na bardziej stałą. Podczas biegunki możesz sięgnąć też po kleik ryżowy, sucharki, biszkopty czy chrupki kukurydziane, a gdy wracasz już do zdrowia możesz zjeść chude, gotowane mięso i rybę, ziemniaki czy wypić delikatny bulion. Wyeliminuj z kolei wszelkie produkty mleczne, z dużą zawartością błonnika a także mięsa i cukier.

orsality-nutris-bok-prawy

W ciąży odpowiadasz nie tylko za swoje zdrowie, ale i za zdrowie dziecka, które nosisz. Biegunka w ciąży może mieć przykre konsekwencje dla Was obojga. Powinnaś więc szybko reagować w takiej sytuacji, by nie doprowadzić do odwodnienia. Na szczęście na rynku istnieją preparaty, dzięki którym szybko przywrócisz równowagę wodno-elektrolitową organizmu.

www.orsalit.pl

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz