Niektórzy twierdzą, że biel jest zimna, inni, że sterylna, jeszcze inni, że subtelna, lekka, elegancka. Kto ma rację? Tadeusz Różewicz pisał: biel się nie smuci, ani weseli, tylko się bieli i w ten piękny sposób ujął tajemnicę tego koloru. Biel jest po prostu bielą. Uniwersalną, ponadczasową, inspirującą bielą.
Moc bieli sprawdzi się w każdej stylistyce. Pasuje do wnętrz nowoczesnych, klasycznych, minimalistycznych, romantycznych oraz tych utrzymanych w stylu skandynawskim. Kolor biały jest znakomitym remedium na stres, wpływa na dobre samopoczucie, przynosi wyciszenie i ukojenie, dlatego świetnie sprawdza się w salonach i sypialniach. W dodatku odbija światło, dzięki czemu potrafi optycznie powiększyć przestrzeń, nadać jej lekkości i przestronności. Warto więc pamiętać o starannym oświetleniu białych wnętrz. Lampy, żyrandole i kinkiety powinny podkreślać efekt przestronności. W ten sposób nawet nieduże pokoje, pomieszczenia z wnękami i poddasza wydadzą się większe.
Doskonałe efekty w dekorowaniu pomieszczeń na biało, niezależnie od stylu, daje mieszanie tekstur, kształtów, wzorów i różnych odcieni. Jeżeli chcemy ocieplić białe wnętrza, dodajmy kilka miękkich, puszystych dodatków. Dywany, zwierzęce skóry, zasłony i poduchy sprawią, że białe wnętrze stanie się przytulne. Przytulny, biały efekt osiągniemy także za pomocą koronek i, jak radzą styliści z magazynu Westwing, ażurowych dodatków, bowiem dla pełnego efektu liczy się nie tylko to, co jest, ale i to, czego nie ma. Aranżację ocieplą także kwiaty, lampki oraz zdjęcia w białych ramkach lub obrazy w białych oprawach. Łącząc różne odcienie bieli z szarościami, beżami, kremami i pastelowymi żółciami sprawimy, że pokój będzie wyglądał ciepło i nastrojowo.
Równie pięknie prezentuje się biel w towarzystwie drewna. W białej aranżacji wspaniale wyglądają drewniane podłogi, drewniane, postarzane i nowoczesne meble oraz drewniane elementy wykończeniowe, takie jak framugi, listwy, ramy okienne. W stylu skandynawskim biel łączona jest z naturalnymi materiałami. Oprócz jasnego drewna warto tu także wykorzystać skóry, wiklinę, ceramiczne i cynowe dodatki. W przytulnym salonie wzrok przyciągają również lampiony i świece.
Biel to także idealne tło. W białym pomieszczeniu można świadomie wykorzystywać plamy kolorystyczne, akcentować kolorowe meble. Każde użycie koloru będzie się wyróżniać. Świetnie sprawdzają się mocne, kontrastowe barwy, na przykład czernie, czerwienie i błękity. Takie rozwiązanie doskonale pasuje do nowoczesnych kuchni. Białe, gładkie powierzchnie mebli kuchennych pozwolą zaprezentować kolorowe dodatki i kolorowe kuchenne akcesoria. Biało – kolorowe stylizacje pozwalają na zmianę wystroju, kiedy nam się znudzi. Przemyślana wymiana ozdób i dodatków sprawi, że pomieszczenie nabierze zupełnie innego charakteru.
Wnętrza w bieli polecane są wszystkim tym, którzy pragną poznać jej niezwykły charakter. Biel to zachęta do wnętrzarskiego eksperymentu, który wcale nie jest ryzykowny. Warto przekonać się, znów za Różewiczem, że biel jest doskonała i staje się bielsza powoli.