Naturalną potrzebą każdego człowieka jest przebywanie w czystych i higienicznych miejscach. Dotyczy to domu, mieszkania, miejsca pracy (powierzchni biurowych, sanitarno- gastronomicznych, hal produkcyjnych) oraz sklepów, magazynów, restauracji i innych miejsc publicznych.
Pod względem wyboru środków czystości, które mają nam pomóc w jej utrzymaniu, naprawdę nie mamy na co narzekać. Kiedy jednak zagłębimy się w etykiety na opakowaniach, szybko się okaże że zdecydowana większość produktów niewiele ma wspólnego z ekologią. Swoją skuteczność w dużej mierze zawdzięczają agresywnej chemii, która doskonale zwalcza brud i zarazki, ale jest równie bezlitosna dla naszej skóry, zdrowia i środowiska. Czy coś możemy z tym zrobić?
Mainstreamowe środki czystości vs ekologiczne
Popularność produktów ekologicznych systematycznie rośnie, choć w dalszym ciągu najchętniej kupowane są te mainstreamowe, szeroko reklamowane. Trudno się temu dziwić, gdyż jest to efekt ich dużej i łatwej dostępności oraz intensywnej promocji w mediach. W opozycji do tych produktów znajdują się natomiast ekologiczne środki czystości. Produkowane zazwyczaj przez mniejsze firmy, nie dysponujące tak dużym budżetem na reklamę. To głównie z tego powodu ich popularyzacja przebiega wolniej, niż byśmy sobie tego życzyli. Na szczęście konsumenci coraz świadomiej dokonują wyboru środków czystości, kierując się nie tylko ich ceną i reklamami, ale również składem i wpływem na środowisko. Ekologiczne środki czystości są pod tym względem bezkonkurencyjne.
Dlaczego ekologiczne środki czystości to dobry wybór?
Przedstawiamy 4 najważniejsze powody, dla których warto przetestować przyjazne środowisku środki czystości.
⦁ Bezpieczny skład – w tego typu produktach nie znajdziemy żrących i toksycznych składników, negatywnie oddziałujących na otoczenie. Nie posiadają gryzącego zapachu, są bezpieczne w kontakcie ze skórą, a przede wszystkim nie stwarzają one zagrożenia dla dzieci.
⦁ Neutralność dla środowiska – środki czystości nie są obojętne dla naszego środowiska. Już sam sposób ich produkcji ma negatywny wpływ na ekosystem, podobnie jak ich późniejsza utylizacja.
Dodać należy również to, że za sprawą nieszczelnych instalacji kanalizacyjnych lub zbiorników na ścieki, część tych środków w sposób niekontrolowany przedostaje się do gruntu i wód gruntowych.
⦁ Przyjazność dla człowieka – czy zdarzyło ci się mieć wysypkę na dłoniach po użyciu nowego płynu do mycia naczyń? Swędziała cię skóra po ubraniu rzeczy, wypranych w nowym proszku?
A może twoje śluzówki są podrażnione po każdym użyciu środka do dezynfekcji toalet? Ekologiczne środki czystości pozwalają uniknąć tych objawów, szczególnie dotkliwych dla dzieci.
⦁ Odpowiedzialność społeczna – jeśli prowadzisz firmę sprzątającą, stosowane przez ciebie środki czystości mogą mieć wpływ na decyzje twoich obecnych i przyszłych klientów.
Możliwość pochwalenia się współpracą z firmą, która korzysta z ekologicznych środków czystości jest coraz ważniejsza w biznesie. Firmy dbające o swoją markę i reputację, starają się promować pro ekologiczne zachowania wśród swoich klientów i całym środowisku.
Aby im się to udało, same muszą działać transparentnie i dawać przykład swoim zachowaniem. Używając ekologicznych środków, zachęcasz ich by korzystali z twoich usług.
Eko środki czystości – co mamy do wyboru?
Płyny do mycia naczyń, środki do maszynowego mycia naczyń, preparaty dezynfekujące, płyny do higienicznego mycia rąk. Do tego wszelkiego rodzaju specjalistyczne środki czyszczące
– do prania dywanów, płyny do mycia szyb, środki do czyszczenia fug, usuwania kamienia, tłuszczu. Neutralne płyny do mycia powierzchni i podłóg. Okazuje się że każdy z tych środków może mieć bezpieczny dla środowiska skład oraz równie wysoką skuteczność.
Samodzielne ich przetestowanie i wyrobienie sobie zdania na ich temat jest łatwiejsze, niż może się wydawać.