Bezinwazyjne leczenie nietrzymania moczu – na czym polega? Jak działa zabieg Emsella?

14 kwietnia 2020, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Nietrzymanie moczu (NTM) to uciążliwa i nieprzyjemna dolegliwość, która dotyka wiele osób. Dziś jednak istnieją metody, aby skutecznie ograniczyć problem lub zupełnie się z nim rozprawić. Przedstawiamy, na czym poleca bezinwazyjne leczenie nietrzymania moczu, a także pytamy eksperta – dra Dawida Serafina, kiedy warto zdecydować się na zabieg Emsella.

nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu – charakterystyka choroby

Nietrzymanie moczu to inaczej niezamierzone, częściowe lub całkowite opróżnianie pęcherza moczowego. Mocz produkowany przez nerki spływa do pęcherza moczowego, który okalany jest przez ściany zbudowane z mięśni. Pęcherz stopniowo się napełnia, ale przed opróżnianiem go powstrzymują nas mięśnie dna miednicy, odpowiednio zaciskające cewkę. Kiedy jest już pełen, do mózgu dociera sygnał, który stanowi bodziec potrzeby oddania moczu. Kiedy udamy się do toalety, mózg wysyła sygnał do mięśni, te ulegają rozluźnieniu i możemy świadomie oddać mocz. Kiedy na którymś z etapów dojdzie do nieprawidłowości, może pojawić się problem nietrzymania moczu. Ten najczęściej dotyka kobiet wraz z wiekiem, ale nie jest to regułą – NTM diagnozowane jest także u młodych dziewczyn, kobiet po ciąży i mężczyzn.

Podstawowe dwa typy przewlekłego nietrzymania moczu to wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz nietrzymanie moczu z nagłym parciem. Pierwszy spowodowany jest osłabieniem mięśni dna miednicy, które nie zaciskają prawidłowo cewki moczowej. Do mimowolnego oddawania moczu może dochodzić wskutek intensywnego wysiłku fizycznego, ale też np. podczas kichnięcia, kaszlenia czy śmiechu. W drugim natomiast przyczyną parcia jest nieprawidłowa i nadmierna aktywność mięśni pęcherza, skutkująca bardzo silną potrzebą natychmiastowego oddania moczu. Zwykle już w ciągu kilku sekund dochodzi do wypływu moczu.

Bezinwazyjne leczenie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu można skutecznie wyleczyć bądź też znacząco załagodzić problem. Istnieje wiele metod leczenia nietrzymania moczu – najpopularniejsze z nich to fizjoterapia, leczenie farmakologiczne, leczenie operacyjne oraz leczenie laserowe. Jednym ze sposobów, łączących fizjoterapię i  technologię HIFEM (Highh-Intensity Focused Electromagnetic Technology), jest zabieg Emsella. Jak przebiega, jakie daje efekty i komu jest polecany? Na te pytania odpowiedział nam dr Dawid Serafin, właściciel centrum medycznego Serafin Clinic w Gliwicach.

„Wysiłkowe nietrzymanie moczu to wstydliwa, często ignorowana dolegliwość. Objawy, które wskazują na nią to mimowolne wyciekanie moczu w codziennych sytuacjach, szczególnie podczas wysiłku fizycznego, śmiechu, kaszlu czy kichania. Zabieg Emsella pozwala na bezinwazyjne pozbycie się tej uciążliwości już w kilka tygodni. Polega on na zastosowaniu urządzenia terapeutycznego BTL Emsella, wykorzystującego technologię HIFEM. Pacjentka zgłaszająca się na zabieg siada na specjalnie skonstruowanym fotelu i poddaje się przez pół godziny jego działaniu. Zabieg trwa pół godziny i jest całkowicie bezbolesny, a co więcej – komfortowy, bowiem nie ma nawet konieczności ściągania odzieży.”.

Urządzenie BTL Esmella to narzędzie pozwalające na bezinwazyjne leczenie nietrzymania moczu. Wykorzystuje ono silnie skoncentrowane pole elektromagnetyczne i tym samym pobudza do działania mięśnie w całym obszarze miednicy. Taka stymulacja to ponad 11 tysięcy skurczów mięśni dna miednicy w ciągu 28 minut, co sprawia, że 6 sesji terapeutycznych na fotelu Emsella jest substytutem wykonywania ćwiczeń mięśni Kegla w domu w ciągu roku.

Zabieg Emsella – efekty

Zapytany o efekty terapii, dr Serafin odpowiada – „Nawet 95% pacjentów odczuwa znaczną poprawę jakości życia. Terapia pozwala zapomnieć o uciążliwym problemie – bezboleśnie, bezinwazyjnie i w krótkim czasie. Dodatkowym atutem jest korzystny wpływ na odczuwanie satysfakcji .”.

Warto też wspomnieć, że wskazania do bezinwazyjnego leczenia nietrzymania moczu to przede wszystkim problemy z wysiłkowym, naglącym i mieszanym oddawaniem moczu, ale nie tylko. Rozwiązanie pomaga w sytuacjach, gdy mamy rozciągnięte mięśnie dna miednicy po porodzie czy osłabione na skutek dźwigania ciężarów i wysiłku fizycznego. Często stanowi też profilaktykę u pań planujących ciążę – trening mięśni dna miednicy może pomóc w trakcie porodu i ograniczyć jego bolesność. Emsella sprawdza się również jako profilaktyka opadania narządów miednicy czy stanowi element fizjoterapii po zabiegach ginekologicznych i urologicznych.

 

 

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

zabawa - odpowiedz tytułem piosenki…
"Wszystko czego dziś chcę" Kiedy masz gorszy dzień...
Outlet - Promocje
Jak byłam tam na zakupach to sporo rzeczy było marnej jakości, w końcu wybrałam...
Jaki odkurzacz
Ja sprzątam tylko mopem, nie mam już dywanów więc odkurzacz stał się zbędny...
Sprawdzone sposoby na dziecięce dol…
Dokładnie. Nie zabierać dzieci do sklepów, przychodni jak nie potrzeba. Nieraz widzę...