Bez w wazonie więdnie? Wsyp to do wody, a długo będzie świeży

dodał: Ewelina Szadkowska
Pierwsze kwiaty bzu to zapowiedź nadchodzących cieplejszych dni. Krzew lilaka jest w Polsce bardzo popularny i rośnie w otoczeniu domów, w parkach i na skraju lasów liściastych. Kwitnie najczęściej w maju i czerwcu, jednak ocieplający się klimat sprawia, że już w końcu kwietnia można zaobserwować formujące się kwiatostany. Chętnie dekorujemy nim dom, jednak często więdnie zbyt szybko w wazonach z chlorowaną wodą.
Kwiaty bzu są zwykle utrzymane w fioletowej lub różowej tonacji, choć zdarzają się też odmiany wpadające w odcienie bordo. Ożywiają wnętrze wiosennymi barwami i poprawiają nasz nastrój. Warto zastanowić się, jak przedłużyć ich żywotność po ścięciu.
Te triki przedłużą świeżość kwiatów
Niewiele osób wie, że pora ścinania kwiatów ma duże znaczenie dla ich prezentowania się w wazonie. Warto wybrać czas, w którym roślina jest najlepiej nawodniona. Najlepszą porą będzie wczesny poranek, kiedy to na krzewach bzu zbiera się rosa. Dodatkowo dość niska temperatura otoczenia sprawia, że gałązki są jędrne. Do ścinania kwiatów należy użyć ostrego noża lub nożyc, aby nie strzępić końcówek łodyg. Jeśli zetniemy je pod kątem 45 stopni, to ich powierzchnia pobierająca wodę będzie większa i tym samym kwiaty dużej będą świeże.
Wazon, w którym znajdują się resztki poprzednio włożonych roślin, należy dokładnie umyć, aby zapobiec przenoszeniu się bakterii gnilnych na nowe rośliny. Woda prosto z kranu również nie służy kwiatom. Lepiej, aby wcześniej postała w temperaturze pokojowej przez kilka godzin, co pozwoli odparować cząsteczkom chloru. Trzeba ją wymieniać w wazonie codziennie, aby nie zaczęła fermentować.
Wsyp to do wazonu, a bez odżyje
Istnieją profesjonalne środki, które można dodać do wody, by kwiaty stały dłużej. Jednak w domu mamy kilka produktów, które zadziałają podobnie. W apteczce znajdziecie aspirynę, która zabije bakterie nieustannie namnażające się w wodzie. Wystarczy wrzucić do wazonu jedną tabletkę tego leku, a przedłużymy żywotność ciętych kwiatów. Skuteczne są też ponadczasowe sposoby naszych babć, które dodawały do wody w wazonie trochę octu albo cukru. Niektórzy wrzucają też miedzianą monetę, wykorzystując właściwości antyseptyczne i przeciwgrzybicze tego metalu.
Kluczowe jest też miejsce, w którym stoją kwiaty. Jeśli jest ono blisko okna i w pełnym słońcu, to naturalne jest ich szybsze więdnięcie. Jeśli chcecie dłużej cieszyć się pięknymi kwiatami bzu, to stawiajcie wazon w zacienionej strefie mieszkania. Wtedy przedłużycie ich żywotność nawet o 2-3 dni.