Bardzo częste oddawanie moczu – co może stanowić przyczynę?
Częste wizyty w toalecie mogą stanowić spory problem, zwłaszcza podczas podróży czy w innych okolicznościach, gdy znajdujemy się poza domem, a także w nocy. Przyczyny zbyt częstego oddawania moczu mogą być różne – od całkiem prozaicznych, takich jak niewłaściwa dieta, do poważnych schorzeń układu moczowego. Nie wolno tej przypadłości lekceważyć: zawsze gdy pojawia się częstomocz, warto wybrać się do lekarza i poszukać powodu tej sytuacji, zwłaszcza gdy częstemu oddawaniu moczu towarzyszą inne dolegliwości.
Kiedy mówimy o zbyt częstym oddawaniu moczu?
Zbyt częste oddawanie moczu, czyli częstomocz, to sytuacja, gdy konieczność skorzystania z toalety pojawia się kilkakrotnie (powyżej 7 razy) w ciągu dnia, a czasem także w ciągu nocy [1]. Przypadłości tej mogą towarzyszyć inne dolegliwości, takie jak ból podczas oddawania moczu, ogólny dyskomfort, a czasem również nietrzymanie moczu, które może mieć charakter naglący, wysiłkowy lub mieszany. Pacjenci cierpiący na częstomocz nierzadko mają problem z radzeniem sobie w zwykłych, codziennych sytuacjach, zwłaszcza poza domem, gdy priorytetem staje się znalezienie na czas dostępnej toalety. Zbyt częste oddawanie moczu w nocy zakłóca też sen, co jest przyczyną gorszego samopoczucia i funkcjonowania w ciągu dnia.
Częste oddawanie moczu – możliwe przyczyny
Jest wiele powodów zbyt częstego oddawania moczu, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Należy do nich na przykład picie zbyt dużej ilości płynów, zwłaszcza tych o właściwościach moczopędnych jak niektóre soki owocowe, napoje gazowane, herbatki ziołowe, mocna herbata, kawa czy piwo. Również niektóre potrawy, na przykład przygotowane z użyciem pikantnych przypraw, ale także niektóre owoce mają działanie moczopędne. Spożycie ich na przykład na kolację może spowodować zwiększoną potrzebę nocnych wizyt w toalecie. Częstomocz może być jednak także spowodowany poważnymi schorzeniami układu moczowego. Do najczęstszych przyczyn zbyt częstego oddawania moczu o tej etiologii należą zakażenia dróg moczowych i stany zapalne pęcherza, kamica nerkowa i choroby nerek, choroby ginekologiczne u kobiet i przerost prostaty u mężczyzn. Zwłaszcza przy zapaleniu pęcherza i przy przeroście gruczołu krokowego do typowych objawów należą dyskomfort przy oddawaniu moczu, nieprzyjemne uczucie parcia na pęcherz i potrzeba częstego jego opróżniania [2]. Najczęściej objawom tym towarzyszą symptomy bólowe. Częstomocz jest również typowym zjawiskiem w czasie ciąży, co ma związek z uciskiem powiększającej się macicy na pęcherz oraz z ruchami płodu. Niekiedy zbyt częste oddawanie moczu pojawia się w stresujących sytuacjach, zwłaszcza u osób znerwicowanych [3].
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Wszelkie nieprawidłowości, zmiany częstotliwości i dyskomfort przy oddawaniu moczu wymagają konsultacji z lekarzem. Dolegliwości tych nie należy bagatelizować, ponieważ na przykład nieleczone zakażenie pęcherza moczowego może przekształcić się w odmiedniczkowe zapalenie nerek [2]. Do lekarza należy udać się niezwłocznie, gdy zbyt częstemu oddawaniu moczu towarzyszy podwyższona temperatura, złe samopoczucie oraz ból i pieczenie podczas mikcji. Warto tu podkreślić, że również zbyt rzadkie oddawanie moczu nie jest normalnym stanem i może wskazywać na przykład na zapalenie nerek, niedrożność cewki moczowe lub kamicę nerkową.
Jak leczy się częstomocz?
Sposób leczenia dolegliwości, jaką jest częstomocz, zależy od jej przyczyny. Przy stanach zapalnych układu moczowego najczęściej stosuje się antybiotyki. Alternatywą do nich jest lek Urosal, który ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe, a dodatkowo przeciwgorączkowe. Można stosować go przy zapaleniu pęcherza moczowego, w odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w biegunce oraz przy bakteryjnym zapaleniu jelit. Przy zbyt częstym oddawaniu moczu zaleca się również unikać w diecie napojów i potraw moczopędnych.
Bibliografia:
-
Robert Drabczyk, Częstomocz, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/51990,czestomocz, data dostępu 18.07.2022.
-
Robert Drabczyk, Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego – objawy, przyczyny, leki i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego, data dostępu 18.07.2022.
-
Katarzyna Klasa i in., Osobowość nerwicowa a objawy z dolnego odcinka układu moczowego u pacjentów kwalifikowanych do leczenia psychoterapią na oddziale dziennym w latach 2004-2014, Psychiatria Pol. 2019, 54 4, 915-938.
UROSAL, 300 mg + 300 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 300 mg metenaminy (Methenaminum) i 300 mg fenylu salicylanu (Phenylis salicylas). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Urosal jest stosowany w zapaleniu pęcherza moczowego, w odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w biegunce, nieżycie jelit. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne „VIS” Spółka z o.o. ul. Św. Elżbiety 6a, 41-905 Bytom.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.