Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dnia Dziadka warto pochylić się nad postrzeganiem osób w dojrzałym wieku. Niewątpliwie na przestrzeni ostatnich lat uległo ono zmianie. Dziś dziadkowie są bardziej aktywni i znajdują więcej czasu na przyjemności. Wymykają się oni stereotypowi, który na skutek tego słabnie. Nadal jednak daje o sobie znać, gdy mowa o dziadków.
Zmiany w postrzeganiu osób 55+
Na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się postrzeganie pokolenia silver. Mówi się o jego dużym potencjale, leżącym w życiowej mądrości i chęci rozwoju. Zauważalne jest, że obecnie osoby 55+ są o wiele bardziej aktywne niż jeszcze dekadę temu, uprawiają sport, uczęszczają na Uniwersytety Trzeciego Wieku, podróżują.
Dziadkowie kojarzą się więc teraz z wolnością, czasem spędzanym wedle własnych upodobań. Wielu z nich przeszło na emeryturę, dzięki czemu mogą poświęcić się realizacji własnych pasji i marzeń. Babcię i dziadka coraz częściej postrzega się jako osoby celebrujące życie, znajdujące nowe sposoby na czerpanie z niego przyjemności.
Odejście od stereotypu
Stereotyp dziadków zatem powoli odchodzi do lamusa. Ich wizerunek jako zamkniętych w czterech ścianach starszych ludzi, zajmujących się jedynie domowymi obowiązkami w wielu przypadkach zwyczajnie mija się z prawdą. Osoby z pokolenia silver nauczyły się doceniać własny wiek i jego zalety.
Pozytywny stosunek do afirmacji wiekowej dojrzałości mają także młodsze generacje. Miłym okiem patrzą one na dziadków, zadowolonych z własnego podejścia do siebie i świata. Wnukom imponuje delektowanie się przez nich wolnymi chwilami i osiągnięcie tak bardzo pożądanej w obecnych czasach życiowej równowagi.
Zmiana mentalności starszego pokolenia idzie więc w parze ze zmianą jego postrzegania przez osoby młodsze. Otwartość na nowe jest tutaj kluczem do sukcesu. Można jednak postawić tezę, że nie jest ona jeszcze pełna. Zmiany światopoglądowe często następują stopniowo, a w przypadku tematów ulegających tabuizacji są one szczególnie trudne. Jednym z takich tematów jest życie
Wnukowie zwykle nie łączą swoich dziadków ze sferą , a prowadzenie przez nich życia erotycznego może wydawać im się nienaturalne. Stronią więc od myśli, a tym bardziej od rozmów podnoszących tę kwestię. Przejawianie przez nich takiej postawy świadczy o tym, że stereotyp dziadków nie wygasł w pełni.
Akceptacja prywatności
Poprawa sytuacji nie wymaga jednak wielu trudnych kroków. Wystarczy dać dziadkom wolną przestrzeń i zaakceptować ich prawo do niej. Każdy z nas zasługuje przecież na odrobinę prywatności, a także przyjemności. Ponadto dziadkowie i tak pozostaną dla nas ukochanymi członkami rodziny, ich dodatkowe aktywności wcale tego nie wykluczają. Jeżeli natomiast ktoś poczuje się bardziej komfortowo w poruszaniu tematów intymnych, być może znajdzie w sobie gotowość do omówienia tych kwestii razem z dziadkami, co będzie sposobnością do pogłębiających relację rozmów międzypokoleniowych.
Oficyna wydawnicza Silver
SILVER działa na rynku od 2019 roku. Wydawnictwo publikuje przede wszystkim powieści współczesnych polskich autorek. Ich bohaterki to kobiety dojrzałe i bardzo dojrzałe, z którymi łatwo się utożsamić czytelniczkom. Książki oficyny bawią, wzruszają, niosą nadzieję na lepsze jutro, pozwalają spojrzeć na siebie z innej perspektywy.
Oficyna wydaje książki w wersji DUŻY DRUK, dzięki czemu oczy nie męczą się podczas czytania. Stanowi to ważny element misji wydawnictwa, którą jest takie dostosowanie się do potrzeb dojrzałych czytelników, by ich przyjemność z lektury była jak największa.