AZS – dlaczego lepiej się nie drapać? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

AZS – dlaczego lepiej się nie drapać?

16 października 2015, dodał: DesignPR
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares
Dermaveel

Dermaveel na Atopowe Zapalenie Skóry! www.leczsiezdrowo.pl/dermaveel.html

Małemu dziecku nie jest łatwo wytłumaczyć: kochanie, nie drap się, bo będzie jeszcze gorzej. Kiedy Twoja pociecha choruje na Atopowe Zapalenie Skóry, problem ten jeszcze bardziej się nasila. Jak to się dzieje, że drapanie przynosi dziecku chwilową ulgę i czy da się tego nie robić, mając AZS?

Mówi się, że drapanie jest jak uwalnianie hormonu szczęścia. Działanie serotoniny na ból znane było już od dłuższego czasu, teraz jednak udało się potwierdzić jej działanie w przypadku mechanizmu drapania i swędzenia.

Problem ten został zbadany przez Naukowców z Washington University School of Medicine w St. Louis. Utworzyli oni schemat działania osoby odczuwającej potrzebę podrapania się. Początkowo, kiedy czujemy swędzenie, drapiąc się, dostarczamy sobie lekkiego bólu, przez co impulsy odpowiedzialne za swędzenie zostają zakłócone, a my odczuwamy to jako ulgę. Następnie w naszym mózgu wydzielana jest serotonina, która przy odczuwalnym przez nas bólu ma za zadanie go uśmierzyć.

Drapanie skóry z atopowym zapaleniem może wywoływać nasilanie reakcji immunologicznych oraz doprowadzać do przenikania przez skórę drobnoustrojów. Kiedy dochodzi do zakażenia, nasilają się kolejne stany zapalne, powstają strupy i przeczosy, czyli powierzchowne ubytki skórne, pojawiające się podczas urazów mechanicznych – jednym z nich jest właśnie mechanizm drapania.

Przy chorobie, jaką jest Atopowe Zapalenie Skóry, całkowite zaprzestanie drapania jest niemalże niemożliwe. Dlatego miejmy świadomość, że ciągłe powtarzanie dziecku, aby się nie drapało, skutkuje jedynie jego poczuciem winy, co może doprowadzić do sytuacji stresowej, która nasila odczuwalność świądu. Należy więc pozwolić młodej osobie na podrapanie się, a ratunku lepiej jest się upatrywać w innych metodach. Podczas nasilonej choroby skóra często sama się „rozpada”, niezależnie od potarć chorego, tutaj wystarczy szorstki materiał lub silniejsze otarcie.

Aby pomóc dziecku, należy stosować inne metody, niż ciągła kontrola drapania, na którą właściwie nie mamy wpływu. Warto zastosować odpowiednią dla alergików skórnych dietę, uważać, by nie doszło do przegrzania organizmu dziecka – musi być ubrane stosownie do pogody, a także by kąpiel przebiegała w odpowiednich warunkach i w najmniej podrażniający sposób (należy unikać długich gorących kąpieli!). Żeby podrażnienie skóry przy drapaniu było jak najmniejsze, dobrze jest obciąć dziecku paznokcie, a na noc warto zastosować specjalne rękawiczki chroniące. Niezbędny w leczeniu atopowego zapalenia będzie także krem leczniczy, łagodzący objawy, np. szczególnie polecany przez lekarzy i dermatologów Dermaveel – bezpieczny dla dzieci w każdym wieku. Nie zawiera sterydów, przywraca skórze jej prawidłową barierę obronną, a także utrzymuje funkcję ochronną.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

3 komentarzy do AZS – dlaczego lepiej się nie drapać?

  1. avatar Jula905 pisze:

    ooo ja już wzięłam udział w tym konkursie, super sprawa, a trwa chyba do niedzieli :)))

    • avatar włosomaniaczka pisze:

      @Jula905 no nieźle, ja oczywiście nie zdążyłam się załapać na ten konkurs ;/ a poluje na Seboradin sensitive od dłuższego czasu. Musze wreszcie skończyć ten obecny szampon dove i kupić Seboradin ;P

  2. avatar Maja pisze:

    Moi rodzice nieźle się namęczyli z moją skórą, bo też mam atopową… teraz sama już oczywiście o nią dbam, ale nie jest łatwo. Z doświadczenia to mogę polecić szampon Seboradin sensitive. Można go wygrać od czasu do czasu na stronie producenta na Facebooku (facebook.com/MocWlosow), więc warto czatować na okazję.

Dodaj komentarz