Atopowe zapalenie skóry u dorosłych | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych

19 maja 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Twoja skóra jest wyraźnie przesuszona, swędząca i zaczerwieniona? W takim razie uważaj, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyną wspomnianych objawów jest AZS.

Woman scratching her arm.

Atopowe zapalenie skóry to dolegliwość, która powszechnie uważana jest za chorobę dziecięcą. Dlaczego? Ponieważ z reguły diagnozowana jest ona u dzieci, których wiek nie przekracza 12 miesięcy. W istocie – wraz z upływem czasu ryzyko zachorowania na AZS zdecydowanie spada, co nie oznacza, że dolegliwość ta nie dotyczy dorosłych. Zdarza się bowiem, że na AZS zaczynają chorować osoby dorosłe, które do tej pory nie zgłaszały problemów o podłożu dermatologicznym. Warto dodać, że samo AZS ma charakter przewlekły, co w praktyce oznacza, że dolegliwość może zostać zdiagnozowana w dzieciństwie i towarzyszyć pacjentowi nawet przez okres całego życie.

Przyczyny i objawy atopowego zapalenia skóry u dorosłych

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych to choroba, której przyczyn należy upatrywać w genach pacjenta. AZS jest swego rodzaju nieprawidłowością, polegającą na nieadekwatnej do sytuacji odpowiedzi układu odpornościowego na niewielkie dawki antygenów, co skutkuje wytworzeniem przeciwciał IgE wymierzonych w alergeny. Mówiąc wprost; atopowe zapalenie skóry to po prostu specyficzna reakcja skóry na alergeny środowiskowe, takie jak na przykład pyłki roślin, konkretne rodzaje pokarmu czy też sierść zwierząt.

Wśród charakterystycznych objawów atopowego zapalenia skóry u dorosłych wymienić należy przede wszystkim zaczerwienienie oraz nadmierną suchość, swędzenie i łuszczenie się skóry, nacieki zapalne, krwiste strupy i/lub zmiany obejmujące płytkę paznokci. Niekiedy wspomniane zmiany mogą dodatkowo ulegać nadkażeniom o podłożu bakteryjnym lub też grzybiczym. Wszystkie wymienione objawy mogą obejmować zarówno całą powierzchnię skóry pacjenta, jak i ograniczyć się wyłącznie do wybranych partii ciała. W drugim z przypadków AZS lokalizowane jest zazwyczaj na zgięciach łokciowych i kolanowych, u nasady szyi oraz na twarzy.

Pielęgnacja skóry z AZS

Osoby dotknięte atopowym zapaleniem skóry powinny zwrócić szczególną uwagę na jej odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie. Nadmierna suchość wynika bowiem z deficytów mocznika, kwasu gamma – linolenowego oraz ceramodów, a więc czynników naturalnie nawilżających, które nie występują w skórze chorego. W związku z powyższym muszą być one dostarczane z zewnątrz. Przykładowym, godnym polecenia preparatem, który świetnie sprawdzi się w roli wspomnianego czynnika nawilżającego, jest maść Bepanthen. Dodatkowo warto wyposażyć się w silnie nawilżające preparaty do kąpieli stworzone specjalnie dla osób dotkniętych AZS.

Życie osób z AZS nie jest łatwe tym bardziej, że choroba rzutuje na niemalże wszystkie aspekty życia chorego; począwszy od diety i konieczności wyeliminowania wybranych pokarmów, a skończywszy na ubiorze, który nie może być zbyt obcisły i powinien być wykonany z włókien naturalnych.

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czy wykupujecie sobie ubezpieczenie…
Warto rozważyć ich zakup, by zapewnić sobie skuteczniejszą ochronę w razie wystąpienia sytuacji awaryjnej....
Wałek czy pędzel do malowania
Jeśli malujemy duże, gładkie powierzchnie, lepiej sięgnijmy po wałek. Pędzel nieumiejętnie użyty może...
Reklama dla firmy z branży monitori…
Reklama powinna być odpowiednio dostosowana do danej grupy odbiorców, zrozumiały, perswazyjny, konstruowany w...
Problemy z trądzikiem
Kłopoty z trądzikiem można rozwiązać, stosując kosmetyki apteczne. Pozbawione konserwantów i sztucznych barwników znakomicie...