Atopowe zapalenie skóry jest nawracającym schorzeniem podobnym do alergii, powodującym obrzęki i zaczerwienienia. Występuje najczęściej u niemowląt, chociaż coraz więcej dorosłych skarży się na tę chorobę.
Obecnie cierpi na nią ok. 10-12% populacji. W 60% przypadków jest diagnozowane u dzieci przed ukończeniem 1 roku życia, a w 90% przypadków przed ukończeniem 5 roku życia. Są jednak znane przypadki, kiedy to schorzenie było wykryte u osób dojrzałych, po 50 roku życia. Bardzo często AZS jest powiązane z sezonową alergią i katarem siennym.
Są pewne czynniki, które mogą pogorszyć stan skóry i zaognić AZS, a mianowicie:
alergia na pyłki, pleśń, roztocza, lub zwierzęta
zimne i suche powietrze, szczególnie zimą
kontakt z substancjami drażniącymi i chemikaliami
kontakt z szorstkimi materiałami, takimi jak wełna
zbyt gorące kąpiele
nagłe zmiany temperatury
kosmetyki z dodatkiem alkoholi, parabenów i barwników
Jakie są typowe objawy atopowego zapalenia skóry?
sączące się blizny
sucha, łuszcząca się skóra na całym ciele lub jej fragmentach, np. łokciach, kolanach, twarzy
zmiany barwiące skórę
zaczerwienienie skóry
swędząca wysypka
rybia łuska
natychmiastowe reakcje skórne
skłonność do nawrotowych zakażeń skórnych
zapalenie czerwieni warg
nawrotowe zapalenie spojówek
rumień twarzy
akcentacja mieszków włosowych
Pielęgnacja skóry atopowej
W przypadku tak problematycznej skóry niezwykle ważne jest jej odpowiednie nawilżenie, ponieważ ponad 95% osób cierpiących na AZS walczy z problemem suchości. Zachwiany poziom nawilżenia skóry, nieprawidłowa praca gruczołów łojowych powodują odwodnienie skóry i zwiększają jej podatność na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych. Produktami niezbędnymi w walce z AZS są emolienty, preparaty, które silnie nawilżają i natłuszczają skórę, pomagają odbudować płaszcz hydrolipidowy. Nie zawierają alkoholu, barwników, parabenów ani substancji zapachowych.
Emolienty zawierają tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, oleje roślinne, lipidy, parafinę, wazelinę czy nawilżające olejki. Występują w różnych formach: olejki, emulsje do kąpieli, kremy, balsamy, żele, mydła. W procesie leczenie AZS szczególnie ważne są kąpiele, optymalna temperatura wody to ta, która jest zbliżona do temperatury ciała. Kąpiel powinna być krótka, absolutnie nie można stosować szorstkich myjek czy gąbek.
Podczas osuszania nie wolno trzeć ciała, tylko delikatnie oklepywać. Następnie na jeszcze wilgotną skórę trzeba nałożyć preparat natłuszczający, którego efekt będzie się utrzymywał ok 4-5 h, tak więc po upływie tego czasu trzeba ponownie powtórzyć zabieg. Takie wmasowanie preparatu tuż po kąpieli przywraca nawilżenie skóry i hamuje parowanie wody, zwiększając szybkość gojenia i chroniąc przed dalszym przesuszeniem i podrażnieniem.
zobacz również:
-
Mydło ekologiczne – jak zrobić w domu?
-
Alergia u dzieci – objawy
-
Jak przyśpieszyć metabolizm?
-
Alergie pokarmowe – co najczęściej uczula?