Arteterapia – co to jest i na czym polegają metody leczenia?
Słyszeliście kiedyś o arteterapii? Jest to terapia przez sztukę, czyli rzeźba, taniec, śpiew, malarstwo czy cokolwiek związanego z częścią artystyczną. Co ciekawe arteterapia jest przeznaczona do leczenia chorych dusz ale i też do chorób fizycznych. Mogą z tej terapii korzystać dosłownie wszyscy bez względu na wiek. Zobaczcie co warto wiedzieć o arteterapii, jak to wygląda, jakie są rodzaje i jak działa.
Czym jest arteterapia?
Dosłownie jest to terapia przez sztukę, czyli rodzaj psychoterapii wykorzystującej przeróżne dziedziny artystyczne. Czy wiecie, że sztuka wpływała już na ludzi od wieków? W Polsce w XX w. metodą tą zajmował się pedagog i etyk, prof. Stefan Szuman, a później krakowski onkolog, prof. Julian Aleksandrowicz, który wprowadził tę technikę do szpitali jako uzupełnienie tradycyjnych metod kuracji. Każdy artysta muzyk czy tancerz doskonale wie, że największe emocje pojawiają się dopiero po wyjściu na scenę. To właśnie wtedy czują, że żyją. Dlatego osoby z problemami emocjonalnymi mogą bez problemu otworzyć się przez sztukę. Pamiętajcie, że w arteterapii nie są wymagane żadne uzdolnienia i talenty, bo działanie terapeutyczne ma sam proces twórczy.
Problemy, które leczy arteterapia
Przede wszystkim arteterapia zalecana jest na problemy z komunikacją werbalną, depresją, nerwami, zaburzeniami lękowymi, traumami a nawet uzależnieniem. Ponad to może pomóc pacjentom niepełnosprawnym intelektualnie, a także dzieciom po ciężkich przejściach czy autystycznych. Arteterapia to klucz do odprężenia, uwolnienia napięcia i walczenia problemów, ale również i u zupełnie zdrowych osób. Każdemu przydaje się czasem odrobina relaksu i odskoczni od dnia codziennego.Rodzaj terapii dopiera się zależnie od predyspozycji oraz zainteresowań pacjenta.
Jak to działa?
Zajęcia artystyczne wywołują uczucie wyzwolenia, coś na wzór katharsis. Podczas pracy na zajęciach artystycznych ludziom puszczają wszelkie blokady emocjonalne, cały stres i nagromadzone emocje. Dzięki arteterapii w końcu mają możliwość ujścia,wszelkie lęki ustępują a całe napięcie się zmniejsza. Pacjent zyskuje pewność siebie, może zrozumieć swoje problemy i zacząć zmieniać wszystko na pozytywne.
Arteterapia działa nieświadomie oraz świadomie. Co to oznacza? Nieświadoma płaszczyzna oznacza, że pacjent zaczyna sobie zdawać sprawę ze wszystkiego co do tej pory wypierał i z czego nie zdawał sobie sprawy. Przykładowo na arteterapię zgłasza się osoba mająca problem ze zbudowaniem normalnego związku, po czym dzięki odpowiednim zajęciom udaje się jej zrozumieć, że źródło problemów ma początek od zdarzeń z dzieciństwa.
Z kolei świadome działanie pozwala nam odkryć swoje ukryte talenty dzięki czemu zwiększa się poczucie naszej wartości. Zwiększa to również naszą wiarę we własne możliwości, zmienia nasz sposób postrzegania wielu rzeczy, myślenia czy nawet odczuwania.
Są trzy podstawowe funkcje arteterapii:
- korekcyjna – polega na odzyskaniu równowagi psychicznej, rozładowaniu frustracji, zmniejszenia lęków, wyleczenia depresji, ułatwienia komunikacji z innymi ludźmi, budowania pozytywnego nastawienia do świata, zmniejszenie poziomu agresji, podniesienie samooceny
- edukacyjna – wzbogacenie życia wewnętrznego, zdobycie nowych umiejętności, poszerzenie wiedzy
- rekreacyjna – zajęcia z arteterapii mogą być przecież wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu, po prostu formą relaksu
Przykłady arteterapii
Choreoterapia – słuchanie muzyki, śpiewanie, granie na instrumentach, relaksacja przy muzyce, komponowanie. Terapia polega na tańcu i ruchu. Łączy emocje ze stanem ducha z ciałem, uwalnia od stresu. Umożliwia poznanie własnego ciała, pokonywanie jego ograniczeń.
Muzykoterapia – słuchanie muzyki, śpiewanie, granie na instrumentach, relaksacja przy muzyce, komponowanie,praca z głosem w niezwykły sposób otwiera pacjenta.
Bajkoterapia – terapeuta dobiera odpowiednie bajki terapeutyczne i czyta je. Raczej jest to terapia skierowana do dzieci, ale niekoniecznie. Słuchanie bajki wpływa kojąco, zabija nudę, czasem podsuwa pewne rozwiązania.
Filmoterapia – terapia przez film. Terapeuta podsuwa filmy podejmujące temat, który w jakiś sposób koreluje z problemami pacjenta. Oglądanie filmów zakończone jest dyskusją.
Terapia przez sztuki plastyczne, takie jak: rysunek, malarstwo, rzeźba, grafika, tkactwo, wycinanki, kolorowanki i wiele innych – przez plastyczne dzieła pacjenta można dowiedzieć się wielu rzeczy o nim samym. Wyjątkiem są kolorowanki, które działają raczej wyłącznie relaksująco (no, chyba, że ktoś koloruje wszystko na czarno).