Aparaty ortodontyczne, czyli recepta na prosty uśmiech | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Aparaty ortodontyczne, czyli recepta na prosty uśmiech

29 października 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

 

Krzywy zgryz może być źródłem nie tylko kompleksów, ale również szeregu dolegliwości zdrowotnych, np. migren. Szansą na proste zęby jest leczenie ortodontyczne. Współczesna ortodoncja pozwala skorygować uzębienie bez konieczności ekstrakcji i za pomocą spersonalizowanych aparatów ortodontycznych.

ząb

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Do gabinetów ortodontycznych trafiają pacjenci w różnym wieku – od kilku do siedemdziesięciu kilku lat. Mimo że łączy ich chęć wyprostowania zębów, to cel ten osiągają oni dzięki różnym aparatom ortodontycznym. Z reguły:

  • u najmłodszych pacjentów stosuje się wyjmowane aparaty ortodontyczne – składają się one z akrylowej płytki i elementów wykonanych z drutu, a są wykorzystywane choćby przy zwalczaniu wad wymowy,
  • u dorosłych pacjentów leczenie ortodontyczne przeprowadza się przy użyciu stałych aparatów ortodontycznych – wywierają one nacisk na zęby, powodując przesuwanie się ich w pożądanym kierunku.

Gdy dorosły pacjent zostanie zakwalifikowany do leczenia przy użyciu aparatu ortodontycznego, z reguły może wybrać jedno z kilku zaproponowany mu rozwiązań. W gabinetach ortodontycznych stosuje się m.in. aparaty: tradycyjne, samoligaturujące i lingwalne.

Aparaty lingwalne, o których można dowiedzieć się więcej na stronie https://www.orto-magic.eu/, mogą zostać zastosowane u każdego pacjenta, bez względu na jego wiek. Ponieważ są one wykonywane indywidualnie, korzystanie z nich skraca czas leczenia, co dla wielu pacjentów ma duże znaczenie.

Czym różnią się od siebie stałe aparaty ortodontyczne?

Stałe aparaty ortodontyczne różnią się między sobą m.in. budową. Jeżeli pacjent może wybrać aparat, powinien zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mogą wpłynąć na jego samopoczucie w czasie leczenia. Do najważniejszych z nich należą:

  • materiał, z którego zostały wykonane zamki – w przypadku tradycyjnych aparatów zamki są metalowe, choć dostępne są też w wersji kosmetycznej (wówczas są one np. bezbarwne),
  • konieczność zastosowania ligatur ortodontycznych – to gumki (często kolorowe), które są odpowiedzialne za utrzymanie łuku w zamkach, ale nie występują m.in. w aparatach samoligaturujących,
  • miejsce mocowania aparatu ortodontycznego – w odróżnieniu od tradycyjnych aparatów ortodontycznych aparaty lingwalne są mocowane po wewnętrznej stronie zębów.

Dla pacjentów aktywnych zawodowo istotne może być też to, aby leczenie ortodontyczne było dyskretne, czyli aby aparat ortodontyczny był mało widoczny. Wówczas rozwiązaniem może być aparat lingwalny, który przez cały okres leczenia pozostaje niewidoczny.

Jak przebiega zakładanie aparatu ortodontycznego?

Aparat ortodontyczny zakłada się podczas jednej z wizyt u ortodonty, a czynność ta z reguły zajmuje ok. 2 godziny. Proces zakładania aparatu składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności zęby muszą zostać przygotowane, co w praktyce oznacza ich oczyszczenie i osuszenie. W następnym kroku ortodonta:

  • przykleja zamki do zębów wraz ligaturami ortodontycznymi,
  • mocuje łuk – zostaje on umieszczony w zamkach,
  • mocuje dodatkowe elementy – jeżeli jest to konieczne.

Nie zawsze proces zakładania aparatu ortodontycznego prezentuje się jak wyżej. Jeżeli u pacjenta korygowanie wady zgryzu będzie odbywać się np. przy pomocy aparatu samoligaturującego, to ortodonta nie będzie korzystał z ligatur.

Mimo że założenie aparatu ortodontycznego zajmuje jedną wizytę, to nigdy nie jest to pierwsza wizyta u ortodonty. Przed założeniem aparatu lekarz musi opracować dla pacjenta ścieżkę leczenia, a do tego potrzebuje m.in. zdjęć jego uzębienia.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Założenie aparatu ortodontycznego to początek leczenia. Aby osiągnąć założony cel w postaci prostych zębów, pacjent będzie musiał zgłaszać się do gabinetu ortodontycznego zgodnie z ustalonym harmonogramem. Wizyty kontrolne są niezbędne i nie można ich pomijać. Jest tak dlatego, że w ich trakcie ortodonta może sprawdzić postępy, a także skorygować ustawienie aparatu czy umieścić na nim dodatkowe elementy.

Częstotliwość wizyt kontrolnych zależy od rodzaju aparatu ortodontycznego. Najczęściej w gabinecie ortodontycznym muszą pojawiać się pacjenci, którzy zdecydowali się na klasyczny aparat ortodontyczny – co 4-6 tygodni. Rzadziej, bo nawet raz na 10 tygodni, wizyta kontrolna czeka pacjentów, u których wady zgryzu korygowane są przy użyciu lingwalnego aparatu ortodontycznego.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz