Antykoncepcja hormonalna – czy jest bezpieczna dla zdrowia?
Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Charakteryzuje się popularnością, skutecznością oraz wygodą w użytkowaniu. Ale czy jest również bezpieczna?
Współczesne sposoby antykoncepcji w swojej skuteczności sięgają prawie 100 procent. W przypadku zapobiegania ciąży jest to bardzo ważne, ponieważ tylko wysoka efektywność wybranej metody jest w stanie uchronić kobietę przed nieplanowanym macierzyństwem. Jednak antykoncepcja musi być również bezpieczna dla zdrowia. Powinna powodować jak najmniej działań niepożądanych, a po zakończeniu ich przyjmowania – przywrócić płodność.
Rodzaje antykoncepcji hormonalnej
Na polskim rynku dostępne są następujące rodzaje antykoncepcji hormonalnej:
- tabletki dwuskładnikowe – w składzie zawierają naturalny estrogen oraz progesteron.
- tabletki jednoskładnikowe – z progestagenem, każda pigułka zawiera stałą ilość hormonu, do zażywania codziennego w trybie ciągłym.
- plaster – do naklejania na skórę, noszony przez trzy tygodnie zapewnia pełną ochronę przed ciążą, po upływie tygodniowej przerwy nakleja się nowy.
- pierścień – umiejscawiany w pochwie uwalnia te same hormony, jakie występują w przypadku pigułki dwuskładnikowej. Po trzytygodniowym noszeniu przeprowadza się tygodniową przerwę i po tym czasie zakłada się nowy.
- wkładka do założenia w gabinecie ginekologicznym. Jej skuteczność określana jest na pięć lat.
- zastrzyk, którego działanie antykoncepcyjne wynosi trzy miesiące.
Czy jest bezpieczna?
Wbrew ogólnie panującym przekonaniom, antykoncepcja hormonalna może istotnie zmniejszyć ryzyko występowania niektórych nowotworów, a także chorób o podłożu ginekologicznym. Dodatkowo leczy obfite i bolesne miesiączki, a także zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia anemii. Jeśli antykoncepcja jest odpowiednio dopasowana do stanu zdrowia pacjentki, jej predyspozycji genetycznych i przebytych schorzeń, może być w pełni bezpiecznym sposobem regulującym płodność kobiety.
Na rynku istnieje szeroki wybór preparatów o działaniu antykoncepcyjnym. Począwszy od tych, które wymagają regularnego przyjmowania, jak również tych stosowanych w dłuższych odstępach czasowych. A w sytuacjach awaryjnych, dostępna jest antykoncepcja „po”, która przyjęta w odpowiednim czasie po stosunku, zapobiega ciąży.
Wszystkie preparaty dostępne w sprzedaży są w pełni skuteczne i sprawdzone, zaś dołączone do nich ulotki z zaleceniami i sposobem przyjmowania dodatkowo wpływają na bezpieczeństwo stosowania.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat antykoncpecji, zajrzyj na http://www.szkodazdrowia.pl/.