Alkoholizm – leczenie i sposoby na skuteczną terapię dla uzależnionych od alkoholu | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Alkoholizm – leczenie i sposoby na skuteczną terapię dla uzależnionych od alkoholu

26 sierpnia 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Alkoholizm jest bardzo poważną chorobą. Z nałogiem tym jest bardzo trudno wygrać w pojedynkę, dlatego jeśli czujesz, że zabrnąłeś za daleko, koniecznie zgłoś się po pomoc do specjalistycznego ośrodka, który pomoże ci przejść przez detoks, a następnie terapię uzależnień.

 

alkoholizm

  1. Czym jest alkoholizm?
  2. Jakie są objawy alkoholizmu?
  3. Techniki stosowane w leczeniu uzależnienia od alkoholu

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm przez sporą część społeczeństwa jest lekceważony. Pewna część w ogóle nie uznaje go za chorobę. Badania jednak mówią coś zupełnie innego – trwałe uzależnienie od alkoholu to choroba, która może mieć ogromny wpływ na zdrowie osoby uzależnionej od napojów wysokoprocentowych. Obecnie WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia uznaje alkoholizm za chorobę, która stopniowo wyniszcza organizm człowieka, może przyczyniać się do rozwoju bardzo wielu dolegliwości i chorób, a w krańcowych przypadkach może nawet prowadzić do śmierci. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że uzależnienie od alkoholu:

  • powoduje spowolnienie funkcji układu nerwowego,
  • daje bolesne fizyczne i psychiczne objawy, które jednocześnie prowokują osobę uzależnioną do sięgania po kolejne dawki alkoholu,
  • wywołuje szereg negatywnych skutków społecznych, socjalnych i psychologicznych; niszczy związki, relacje rodzinne, ma negatywny wpływ na życie zawodowe. 

Jakie są objawy alkoholizmu?

Kiedy przekracza się granicę między okazjonalnym spożywaniem alkoholu a uzależnieniem? Jest ona bardzo płynna i wiele osób w początkowych stadiach alkoholizmu wykorzystuje to, aby negować istnienie problemu.  Wiele osób zaprzecza problemowi, nie daje sobie pomóc i otwarcie do problemu przyznaje się, dopiero gdy alkohol zniszczy ich psychikę, relacje z najbliższymi, a często także i zdrowie. Iluzja o kontroli nad sytuacją to wyobrażenie, w które alkoholik wierzy naprawdę długo i często trudno mu pogodzić się z tym, że problem istnieje i trzeba się z nim zmierzyć. Im szybciej jednak dostrzeże się problem, tym większa nadzieja, że z choroby uda się wyjść. Do najczęstszych objawów alkoholizmu należą:

  • głód alkoholowy, czyli nieustanna potrzeba spożywania alkoholu (na początku jest on oczywiście słabszy i można nad nim zapanować, z czasem przestają mieć znaczenie jakiekolwiek obowiązki, liczy się jedynie potrzeba alkoholowa);
  • zwiększająca się tolerancja na alkohol – z czasem alkoholik musi wypić coraz więcej napoju, aby osiągnąć efekty związane ze spożyciem alkoholu;
  • problemy w pracy i w związku – związane ze stawianiem alkoholu ponad wszystko inne;
  • wahania nastrojów – alkoholik może mieć tendencję do bycia agresywnym, popadania w depresję;
  • zaburzenia świadomości i pamięci – z czasem coraz częściej pojawiają się „czarne dziury”, co prowadzi do działania alkoholika poza własną świadomością;
  • traktowanie alkoholu jako „klina” na skutki wcześniejszego picia;
  • w momencie zaprzestania picia (choćby na krótki okres) pojawiające się objawy zespołu abstynencyjnego.

Techniki stosowane w leczeniu uzależnienia od alkoholu

Leczenie alkoholizmu to bardzo złożony proces. Przede wszystkim warunkiem koniecznym rozpoczęcia jakiegokolwiek leczenia jest abstynencja. Detoks alkoholowy warto jednak przeprowadzać w szpitalu lub ośrodku specjalizującym się w pomocy dla osób zmagających się z chorobą alkoholową. Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień to miejsce, w którym w bezpiecznych warunkach, pod stałą kontrolą specjalistów można przejść przez detoks, który wiąże się najczęściej z bardzo przykrymi fizycznymi objawami zespołu abstynencyjnego. Bardzo często potrzebne jest w takim przypadku podanie pacjentowi silnych środków przeciwbólowych. Kluczowe jest jednak przede wszystkim stosowanie preparatów przywracających równowagę w gospodarce organizmu wyniszczonego przez chorobę alkoholową. Samodzielne branie elektrolitów w domu może w takim przypadku naprawdę nie wystarczyć.

Ponadto, bezpośrednio po przejściu przez detoks alkoholowy można rozpocząć terapię uzależnień. W zależności od potrzeb może ona trwać kilka lub kilkanaście tygodni. Nie powinno to być jednak mniej niż cztery tygodnie. W zależności od możliwości ośrodka, potrzeb i możliwości pacjenta może ona mieć charakter grupowy lub indywidualny. W terapię często zaangażowana jest także rodzina pacjenta, która po zakończeniu pobytu w ośrodku będzie stanowiła dla alkoholika największe wparcie.

Skuteczne leczenie alkoholizmu to nie tylko przeprowadzenie detoksu od alkoholu. To przede wszystkim uświadomienie pacjentowi przyczyn i skutków choroby alkoholowej. Pokazanie mu możliwości odzyskania kontroli nad własnym życiem, przyjęcia odpowiedzialności za dokonywane wybory. Dopiero takie podejście, przyjęcie przez pacjenta tych prawd i chęć zastosowania ich w życiu codziennym może doprowadzić do trwałego zerwania z nałogiem. W okresie terapii nawrotów bardzo duże znaczenie może mieć również kontakt z grupą wsparcia, tzw. grupą AA. Praca z grupą, możliwość dzielenia się własnymi doświadczeniami, a także szansa obserwacji doświadczeń i trudności innych osób mierzących się z tym samym problemem, ma często kluczowe znaczenie dla wytrwania pacjenta w abstynencji. 

Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień Be Free

Skuteczne leczenie uzależnień:

  • leczenie alkoholizmu
  • leczenie uzależnienia od hazardu
  • leczenie uzależnienia od narkotyków
  • leczenie uzależnienia od leków

Zadzwoń:
535 100 111
536 100 111

Napisz!
[email protected]

Więcej informacji na temat leczenia i terapii dla osób uzależnionych na stronie https://www.terapia-befree.pl/

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz