Alkoholizm – jak leczyć uzależnienie? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Alkoholizm – jak leczyć uzależnienie?

18 sierpnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Alkoholizm – jak leczyć uzależnienie? Uzależnienie od alkoholu jest chorobą uzależniającą. Znana jest również pod potoczną nazwą alkoholizmu. Towarzyszą jej konsekwencje fizyczne, psychologiczne i społeczne. Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, którą można wyleczyć. Ale w którym momencie można uznać, że ktoś jest uzależniony od alkoholu?

alkoholizm

Aby tak było, co najmniej trzy z poniższych cech muszą występować jednocześnie przez jeden miesiąc w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy:

  • Odczuwasz silne pragnienie wypicia alkoholu
  • Tracisz kontrolę nad tym, kiedy i ile pijesz
  • Masz objawy odstawienia, gdy pije się mniej lub wcale
  • Zaniedbujesz swoje inne zainteresowania lub kontakty towarzyskie
  • Kontynuujesz picie, nawet jeśli problemy zdrowotne stają się widoczne

Jeśli czujesz, że jesteś uzależniony od alkoholu lub nie jesteś pewien, nie bój się szukać wsparcia! Lekarze i poradnie uzależnień przyjmą Cię poufnie i bez uprzedzeń.

Diagnoza

Jest to pierwszy i bardzo ważny etap leczenia, w którym oceniany jest stan fizyczny i psychiczny pacjenta. W celu oceny stanu psychicznego pacjenta, w standardowym badaniu diagnostycznym stosuje się psychodiagnostykę (testy psychologiczne pozwalające określić stopień uzależnienia, stopień wpływu uzależnienia na zdrowie psychiczne, czy występują objawy zaburzeń psychicznych, czy występuje depresja, poziom motywacji do zdrowienia). Po postawieniu diagnozy, wyniki badań są analizowane przez zespół medyczny w celu opracowania strategii i planu leczenia. Jeśli u pacjenta występują jakiekolwiek rozbieżności w wynikach, przeprowadzana jest dodatkowa analiza w celu ustalenia przyczyny problemu.

Nie tylko lekarze, ale także poradnie są ważnymi miejscami, do których należy się udać, jeśli osoby dotknięte problemem chcą coś zrobić ze swoim uzależnieniem od alkoholu – nawet jeśli tylko dlatego, że mają podejrzenia.

Detoksykacja

Gdy alkohol jest spożywany przez długi okres czasu i w dużych ilościach, istnieje ryzyko, że zaprzestanie nadużywania alkoholu doprowadzi do wystąpienia delirium alkoholowego i drgawek. Z tego powodu bardzo ważna jest detoksykacja, która obejmuje nie tylko napary, witaminy, hepatoprotektory i aminokwasy, ale także kompleks preparatów chroniących mózg i normalizujących pracę serca, wątroby, nerek i obwodowego układu nerwowego.

W zależności od wyników diagnozy, dla każdego pacjenta zostaje dobrana najwłaściwsza metoda odtrucia organizmu z alkoholu, która wyeliminuje wszystkie przykre i niebezpieczne objawy kryzysu abstynencyjnego. Skuteczna terapia zakłada, że osoba uzależniona od alkoholu sama chce wyzdrowieć. Z reguły detoksykacja organizmu odbywa się pod nadzorem lekarzy i personelu pielęgniarskiego. Ponadto psychologowie prowadzą pracę edukacyjną w rozmowach indywidualnych i grupowych, aby pomóc pacjentowi pozostać „czystym”.

Faza detoksykacji to czas, kiedy osoba dotknięta chorobą jest abstynentem od alkoholu, a organizm jest od niego uwolniony. Po tej fazie następuje terapia, której celem jest zajęcie się bardziej społecznymi aspektami uzależnienia i naprawienie wyrządzonych szkód. Stosuje się różne metody terapeutyczne, aby alkoholicy nie postrzegali alkoholu jako rozwiązania.

Odzwyczajenie

W tej fazie osoby dotknięte chorobą, wspierane przez specjalistów z poradni, uczą się żyć bez alkoholu. Po fazie detoksykacji następuje faza odzwyczajania w specjalistycznej klinice, klinice dziennej lub placówce ambulatoryjnej, np. w gabinecie lekarskim specjalizującym się w medycynie uzależnień. Jeżeli w trakcie leczenia ambulatoryjnego nawroty się kumulują, zaleca się pobyt stacjonarny w specjalnym ośrodku leczenia uzależnień (https://terapiaiwonicz.pl/). Średnia długość pobytu wynosi od kilku tygodni do nawet dwunastu miesięcy. Osoby dotknięte chorobą uczą się prowadzić życie bez alkoholu. Odbywa się to m.in. poprzez terapię psychoterapeutyczną, w wielu przypadkach behawioralną, treningi radzenia sobie ze stresem, zapobieganie nawrotom choroby i radzenie sobie z nimi, działania mające na celu odbudowę zasobów społecznych, jak również działania związane z pracą. Celem jest odkrycie osobistych czynników wyzwalających spożycie alkoholu, wypracowanie sposobów radzenia sobie z problemami, znalezienie zasobów i wzmocnienie sił życiowych.

W celu zmniejszenia ryzyka nawrotu choroby, terapia w pierwszych miesiącach jest częściowo wspomagana lekami. Stosuje się tu głównie substancję czynną – akamprozat, która ma za zadanie tłumić głód alkoholu.

Grupy wsparcia

W Polsce istnieje wiele instytucji pomocowych, takich jak poradnie uzależnień, ambulatoryjne kliniki uzależnień, kliniki specjalistyczne i grupy samopomocy. Grupy samopomocy, takie jak Anonimowi Alkoholicy, oferują fachowe wsparcie i mogą prowadzić do trwałego odstawienia alkoholu poprzez wymianę doświadczeń między członkami grupy. Potrzeba silnej woli, aby pozostać na stałe abstynentem. Pokusa jest wielka: prawie codziennie odbywają się imprezy zakrapiane alkoholem. Ale: Po uzależnieniu już nigdy nie będziesz w stanie spożywać alkoholu w sposób kontrolowany.

Ciężkie początki

Na początku z reguły nie da się uniknąć niepowodzeń. Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, alkoholikom zazwyczaj nie udaje się wyjść z nałogu przy pierwszej próbie. Leczenie alkoholizmu nie polega wyłącznie na odstawieniu alkoholu. Psychoterapeutyczna pomoc indywidualna i grupowa, terapia małżeńska i rodzinna, jak również terapia zawodowa pomagają w usuwaniu osobistych i społecznych deficytów, które powodują, że osoby dotknięte problemem uzależnienia wciąż na nowo popadają w nałóg.

Ogólna natura alkoholu sprawia, że jest on destrukcyjnym, uzależniającym narkotykiem. Nawet dla osób uzależnionych, które próbują zakończyć swój alkoholizm, ta droga może być bardzo trudna. Trzeba będzie włożyć wiele wysiłku z ich strony, aby uzyskać pomoc i poddać się leczeniu ich problemu alkoholowego. Właściwym krokiem jest znalezienie odpowiedniego programu leczenia alkoholizmu, który pomoże osobie uzależnionej w drodze do zdrowego życia.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...