Algi-inaczej wodorosty lub glony, są najprostszymi i najstarszymi (ponad 2000 lat temu) organizmami roślinnymi na Ziemi. W Japonii nazywane są kaiso, znaczy warzywa morskie. Liczą one 50 tysięcy gatunków. Zawierają bogactwo witamin i mikroelementów – potasu, wapnia, a zwłaszcza jodu. Posiadają także, białka oraz beta-karoten, witaminy B1, C i E. Algi są skutecznym lekiem na wiele chorób, zapewniają smukłą sylwetkę, ładną cerę i błyszczące włosy. od pewnego czasu, można kupić kosmetyki na bazie alg morskich.
Rodzaje alg morskich i ich zastosowanie w kuchni
Arame – brązowe warzywa morskie o szerokich liściach, zbierane w głębokich wodach oceanu, a następnie gotowane, cięte na drobne kawałki i suszone na słońcu. Znakomite do zupy.
Kombu – zbierane od lipca do października i suszone na słońcu nawet przez 2-3 lata. Częsty składniki bulionów dashi. Najwięcej dostarczają ich wody wokół Hokkaido.
Asakusa nori – najwyższej klasy, czyszczone i suszone, mają postać kwadratowych arkuszy. Nieodłączny składnik sushi.
Suizenji nori – kolor ciemnopurpurowy, są hodowane w wodach słodkich. Dekoruje się nimi zupy i sałatki.
Tosaka nori – o barwie pomarańczowej, łagodny smak i specyficzny kształt przypominający grzebień koguta. Zdobią sałatki.
Wakame – sprzedaje się je w formie suszonej lub zakonserwowanej solą. Dodaje m.in. do zupy miso , sałatek, dań z makaronu. Ponoć jeden z ich składników sprzyja chudnięciu.
Hijiki – długie czarne glony, rosną u wybrzeży Azji Wschodniej oraz w północnym Atlantyku. Zbiera się je wiosną i suszy na słońcu. W gotowaniu powiększają objętość. Ich czarne paski kontrastują z jasnymi warzywami oraz z tofu.