Alergia sezonowa nie daje ci spokoju? Oto kilka kroków jak ją złagodzić

20 kwietnia 2024, dodał: Wiktoria Kaczor

Alergie sezonowe, znane również jako katar sienny, mogą pozbawić radości z nadchodzącej wiosny i lata. Pyłki roślin, trawy, a nawet niektóre rodzaje owadów mogą wywołać uciążliwe objawy alergii, takie jak kichanie, swędzenie nosa, łzawienie oczu i duszności. Niezależnie od tego, czy cierpisz na alergię przez cały rok, czy tylko w określonym sezonie, istnieje kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby złagodzić swoje objawy bez konieczności sięgania po leki przeciwhistaminowe. Poniżej znajdziesz, domowe sposoby na walkę z alergiami sezonowymi.

alergia sezonowa

Zamknięte okna i drzwi

Podczas sezonu pylenia ważne jest, aby utrzymywać zamknięte okna i drzwi w godzinach popołudniowych, aby ograniczyć dostęp pyłków do wnętrza domu. Najlepszym sposobem na wywietrzenie domu jest otworzenie okien późnym wieczorem, wtedy ilość przenoszonych pyłków jest znacznie mniejsza. Dodatkową opcją do rozważenia jest, instalacja siatek przeciwpyłkowych na oknach.

Regularne sprzątanie

Regularne odkurzanie i wycieranie kurzu w domu, zwłaszcza dywanów i mebli tapicerowanych, pomoże usunąć nagromadzony pyłek i alergeny. Dodatkowym elementem pomocnym w walczeniu z alergią jest inwestycja w oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA. Jest to rzecz kosztowna, natomiast filtr skutecznie usuwa pyłki i inne alergeny z powietrza wewnątrz pomieszczeń.


Regularne mycie ubrań i pościeli

Regularne pranie ubrań i pościeli w wysokich temperaturach pomoże usunąć pyłki i inne alergeny, które mogą osiadać na tkaninach, wywołując wystąpienie objawów alergii. Po wykonaniu prania najlepiej unikaj suszenia ubrań na zewnątrz, ponieważ mogą one zbierać pyłki. Zamiast tego możesz skorzystać z suszarki do ubrań lub powiesić ubrania w domu. 

Stosowanie naturalnych antyhistamin

Niektóre produkty spożywcze, takie jak miód czy imbir mają właściwości antyhistaminowe. Również niektóre zioła, takie jak pokrzywa, nagietek czy lukrecja, mogą  pomóc w łagodzeniu objawów alergii.


Regularne mycie twarzy i ciała

Po powrocie do domu z zewnątrz warto umyć twarz i ciało, aby usunąć pyłki z powierzchni skóry i ubrań. Koniecznie przebierz się w czyste ubrania tak, aby pyłki z ubrań nie przenosiły się dalej w twoim domu.


Pamiętaj, że każda osoba może reagować inaczej na różne metody łagodzenia objawów alergii. Dobrze jest eksperymentować z różnymi sposobami, aby znaleźć te, które najlepiej działają dla Ciebie. Jeśli jednak objawy alergii są bardzo dokuczliwe lub utrzymują się pomimo zastosowania domowych środków, warto skonsultować się z lekarzem, który może zalecić odpowiednie leczenie farmakologiczne lub inne metody terapeutyczne.Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Alergia sezonowa nie daje ci spokoju? Oto kilka kroków jak ją złagodzić

  1. avatar Zuza pisze:

    Jestem pod opieką alergologa, który mi przepisuje leki, a dodatkowo zainwestowałam w oczyszczacz powietrza. Nie zajmuje dużo miejsca i łatwo go przenosić między pomieszczeniami a przechwytuje nawet najdrobniejsze drobnoustroje.

Dodaj komentarz