Albinizm lub bielactwo wrodzenie, to niedobór lub dziedziczny brak barwnika (melanina), który odpowiedzialny jest za pigmentację organizmu. Osoby, który cierpią z powodu braku melaniny nazywane są powszechnie albinosami. Brak barwnika w organizmie często występuje także u zwierząt.
Bielactwo wrodzone najczęściej związane jest z brakiem barwnika w:
- Skórze
- Rzęsach
- Brwiach
- Włosach
- Oczach
Bielactwo podzielić możemy na kilka podtypów:
1. Bielactwo wrodzone uogólnione
Występuje jedynie, kiedy dziecko odziedziczy gen bielactwa po obojgu rodzicach. Początkowo plamy bielacze występują tylko na pewnych obszarach ciała niemowlęcia, jednak z czasem łączą się i obejmują całą powierzchnię ciała. Ten typ bielactwa związany jest z niezwykłą wrażliwością na światło słoneczne, gdyż skora nie jest zabezpieczana przez pigment, dlatego często dochodzi tutaj do poparzeń czy pęcherzy. Organizm albinosa jest zwykle w stanie wyprodukować wystarczającą ilość melaniny, by zabarwić tęczówkę oka na niebiesko, jednak w skrajnych przypadkach może być ona różowa lub nawet czerwona.
2. Bielactwo wrodzone częściowe
Gen bielactwa dziedziczony jest tylko od jednego z rodziców. W tym typie bielactwa plamy bielacze układają się zgodnie przebiegiem nerwów. Najczęściej odbarwienie skóry występuje na linii środkowej czoła, przy czym może ono dotyczyć także włosów, rzęs oraz brwi. Zmiany nie pojawiają się zwykle na skórze dłoni i stóp. U osób cierpiących na tę chorobę występuje czasami różnobarwność tęczówki.
W tym przypadku może się zdarzyć, że dziecko nie zachoruje, mimo iż przyjęło gen odpowiedzialny za chorobę.
Inne objawy bielactwa wrodzonego
Często bielactwu skóry towarzyszy bielactwo paznokci a także zaburzenia wzroku, np. światłowstręt, oczopląs, zmiany w siatkówce. Spotyka się również występowanie albinizmu z zaburzeniami m.in. zaburzenia słuchu czy wzroku. Sposoby dziedziczenia tych zespołów chorobowych są nieco odmienne niż albinizmu wrodzonego. Jednym z takich zespołów jest np. zespół Mendego, w którym plamom bielaczym towarzyszy głuchoniemota.
Czy albinizm jest uleczalny?
Niestety, albinizm wrodzony jest chorobą nieuleczalną. Jedynym wskazaniem dla chorego jest unikanie zbytniego nasłoneczniania organizmu poprzez np. stosowanie niezwykle silnych kremów z filtrem UV.