Akupresura stóp
Akupresura, zwana również refleksoterapią, jest rodzajem terapii poprzez dotyk. O metodzie i jej wpływie na stan i zdrowie stóp opowiada Andrzej Piotrowski, specjalista – podolog z gabinetu podologicznego Satin w Warszawie.
Akupresura wywodzi się z chińskiej medycyny naturalnej. Polega na dotykaniu, głaskaniu, uciskaniu lub opukiwaniu receptorów i refleksów, czyli unerwionych punktów na ciele. Najważniejszym zgrupowaniem stref refleksyjnych są stopy – znajduje się na nim bowiem aż ponad 7 tys. zakończeń nerwowych. Zgodnie z tradycyjną medycyną chińską stopy są swego rodzaju mapą całego organizmu. Dlatego stymulacja znajdujących się na ich obszarze receptorów pozwala zdiagnozować schorzenia, poprawia przepływ krwi i bioenergii oraz aktywizuje siły witalne, co finalnie przekłada się na lepsze samopoczucie i poprawę zdrowia.
Przykładowo: palce odpowiadają strefom głowy i szyi (m.in. mózg, oczy, zęby), pięty – nerwowi kulszowemu, wzgórki pod palcami – m. in. z płucami, a kostki – organom rozrodczym.
Według zachodniej medycyny akupresura oparta jest o tzw. teorię odruchów narządowo-skórnych i skórno-narządowych. To oznacza, że są powiązania między z jednej strony: skórą, aparatem ruchu i obwodowym układem nerwowym, zaś z drugiej: narządami wewnętrznymi.
Refleksoterapia, pod warunkiem, że jest profesjonalnie wykonana, jest bezpieczna. Mimo to jednak nie powinny się jej poddawać osób, które cierpią na niektóre choroby ogólnoustrojowe czy miejscowe schorzenia. Szczególne przeciwskazanie do wykonywania refleksoterapii stanowią: rozległe skaleczenie skóry, choroby układu krążenia, żylaki, zmiany skórne, zakrzepica, choroby zakaźne, nowotwory, cukrzyca czy ciąża.
Wśród najczęściej wymienianych dolegliwości, które mogą być wyleczone dzięki refleksoterapii wymienia się m.in. bóle głowy (w tym również migrenowe), bóle pleców, niestrawność czy stany lękowe. Szacuje się, że refleksoterapia jest skuteczne we wsparciu leczenie ponad 200 dolegliwości i schorzeń.
Te bardzo przybliżone statystyki nie powinny dziwić. Refleksoterapia bowiem: przywraca naturalną równowagę organizmowi, pomaga niwelować stres, obniża napięcie nerwowe, wzmacnia krążenie krwi, a tym samym stymuluje pracę serca, wspomaga proces dotleniana komórek, oczyszczania organizmu, ma również działania przeciwbólowe oraz wzmacnia odporność.
W przypadku refleksoterapii rozróżnia się masaż lecznicy i profilaktyczny. Pierwszy z nich polega na masowaniu w odpowiedniej kolejności: miejsc zdrowych, chorych i następnie znów zdrowych. Drugi natomiast polega na masowaniu cały stóp w określonej kolejności: najpierw stymulacja receptorów nerek, moczowodu i pęcherza, potem sfera głowy, następnie układ krążenia, a na końcu pozostałe strefy.
Masowanie zawsze powinno rozpoczynać się łagodnie, a ucisk powinien być stopniowo zwiększany.