Aktywny wypoczynek połączony z treningiem – analizujemy spływy kajakowe

30 marca 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Kajakarstwo to sport, w którym niełatwo osiągnąć mistrzostwo – wymaga to żelaznej dyscypliny i bardzo ciężkich treningów. Jednak już rekreacyjne pływanie kajakami fenomenalnie wpływa na naszą sylwetkę i samopoczucie. Dowiedz się, dlaczego warto spróbować.

spływy kajakowe

Wypoczynek nie dla leniuchów

Lubisz odpoczywać na świeżym powietrzu, ale nie przepadasz za bezczynnym leżeniem na plaży? Kajakarstwo doskonale odpowiada na potrzeby osób, które cenią ruch i kontakt z przyrodą. Jednym z podstawowych plusów kajakarstwa jest to, że możemy samodzielnie dostosować intensywność treningu do naszych potrzeb. Jeśli wolimy umiarkowaną aktywność to z pewnością przepłynięcie kilku kilometrów po spokojnym jeziorze nie będzie stanowiło dla nas wyzwania, pozwoli odpocząć i się zrelaksować, jednocześnie pozostając w ruchu. Z kolei tęskniący za intensywnymi doznaniami mogą udać się na bardziej wymagające spływy – tutaj jednak ważne jest oczywiście doświadczone towarzystwo.

Trening cardio na wodzie

Kilka godzin wiosłowania nawet w stosunkowo powolnym tempie jest bardzo dobrą formą treningu cardio. Obliczono, że już godzina umiarkowanej aktywności w kajaku pozwala spalić nawet 150 kalorii. Cały dzień spędzony na wodzie to już 1000 kalorii. A to nie koniec. Ze względu na stymulację układów oddechowego i krążeniowego, kajakarstwo jest wodną alternatywą dla joggingu czy kolarstwa. W tym miejscu warto również wspomnieć, że najczęściej kajakarstwo uprawiamy w miejscach, w których powietrze jest czyste, a dzięki temu znacznie zdrowsze niż w centrach miast. Regularnie uprawiając kajakarstwo mamy możliwość dotlenić cały organizm, co szybko przekłada się na nasze ogólne samopoczucie.

Wymarzona rzeźba sylwetki

Jeśli bywasz na siłowni to z pewnością wiesz, że jednym z podstawowych przyrządów jest suwnica, której zadaniem jest imitowanie ruchów, jakie wykonuje się w trakcie wiosłowania. Nic dziwnego, ponieważ trening kajakarski i wioślarski angażuje wszystkie grupy mięśni i to całego ciała.

Najbardziej oczywiste jest wzmacnianie obręczy barkowej, ramion i bicepsów, ale już parę godzin na kajaku pokaże nam, jak intensywnie pracują też mięśnie brzucha i całej klatki piersiowej. Im szybciej płyniemy, tym bardziej też angażujemy mięśnie nóg, którymi zapieramy się o łódkę, aby wykonać dynamiczny ruch wiosłami – to jednak tylko w przypadku klasycznego wioślarstwa. W kajakarstwie kolana raczej odpoczywają, dzięki czemu jest to sport polecany osobom mającym problemy ze stawami w nogach.

Jednak oba sporty, kajakarstwo i wioślarstwo, ze względu na powtarzalną strukturę treningu, kompleksowo i równomiernie wpływają na kondycję ciała i rewelacyjnie definiują sylwetkę.

Uprawiając kajakarstwo mamy możliwość zrzucić nadmiarowe kilogramy nawet z opornych do trenowania w tradycyjny sposób części ciała, a w dodatku zupełnie bezpiecznie. Większość trenerów przestrzega przed samodzielną próbą pozbycia się nadmiarowej tkanki tłuszczowej z brzucha (tzw. oponki), ponieważ wykonywane przez niedoświadczone osoby brzuszki mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń struktury mięśni, a nawet przepukliny czy problemów z kręgosłupem. Tymczasem do uprawiania kajakarstwa wystarczy znajomość podstaw, a następnie jedynie szlifowanie techniki, która pozwoli szybciej i efektywniej pływać na długich dystansach. A sylwetka? Będzie się rzeźbić „przy okazji”.

Koordynacja ruchowa

Najlepsi kajakarze osiągają wspaniałe rezultaty pod względem symetryzacji ruchów – nie tylko samodzielnie, ale i wespół z partnerem. Rekreacyjne pływanie na kajakach potrafi wiele nauczyć na temat angażowania grup mięśni nieużywanych w typowych aktywnościach sportowych, a także uważnego koordynowania motoryki. Kajakarstwo uczy skupienia, rozwija świadomość ciała i wpływa na ponadprzeciętne rozwijanie zmysłu równowagi.

Chociaż może się to wydawać przykładem anegdotycznym, to jednak wielu kajakarzy posiada również doskonałe… wyczucie rytmu i jest dobrymi tancerzami. Bez wątpienia pływając na kajaku wykorzystuje się umiejętności, które zazwyczaj kojarzone są z tańcem, czyli koordynacja, płynność ruchu, dynamika, tempo, rytm i rozumienie własnego ciała. Do tej pory myślałeś, że ich nie posiadasz? Spróbuj kajakarstwa, szybko przekonasz się, że jedyne, czego ci trzeba, to po prostu trening.

Wiek nie ma znaczenia

Kajakarstwo jest pod wieloma względami jak chodzenie po górach – może być uprawiane przez każdego, niezależnie od wieku i kondycji. Pływać na kajakach można po powolnie płynących rzekach, ale i dostarczających wyrzutów adrenaliny rwących potokach górskich. Tak samo jak w przypadku zdobywania szczytów, również i w przypadku wypraw kajakarskich obowiązuje jednak zasada mierzenia sił na zamiary.

Chcesz spróbować? O tym pamiętaj

Przed przystąpieniem do treningu należy rozgrzać mięśnie – najlepiej jest regularnie wykonywać ćwiczenia poprawiające elastyczność mięśni klatki piersiowej, stawów ramiennych i obręczy barkowej. Zalicza się do nich skręty i skłony tułowia, a także krążenie ramion. W czasie gdy jesteśmy w kajaku zwracajmy baczną uwagę na to, w jaki sposób porusza się nasze ciało – dążymy do tego, aby napięte były te mięśnie, które aktualnie podejmują pracę, a reszta była w płynnym, komfortowym ruchu.

Wyprężony kręgosłup i napięta sylwetka, w której poruszają się jedynie ramiona, to prosta droga do kontuzji stawów ramiennych. Można temu zapobiec spokojnie podchodząc do treningu, sprawdzając stale swoją postawę, a w razie występowania nawracającego problemu z zachowaniem komfortu – zgłaszając się do bardziej doświadczonego kajakarza.

Osoby mające problemy z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa i tzw. łokciem tenisisty powinny przed przystąpieniem do pierwszego treningu porozmawiać z fizjoterapeutą, aby upewnić się, czy nie ma przeciwwskazań do pływania kajakiem. W wielu przypadkach, jeśli ogólna kondycja organizmu na to pozwala, fizjoterapeuci zezwalają na umiarkowany, rekreacyjny trening kajakarski, z zachowaniem odpowiedniej postawy – instruują, jak należy siedzieć, pracować ramionami i dbać o plecy w czasie spływu.

Nie bez znaczenia jest również opieka doświadczonych trenerów specjalizujących się w kajakarstwie – ich obecność jest niezbędna przy dalszych spływach. Pozwala na zachowanie bezpieczeństwa, ale też nauczenie się poprawnej techniki i reagowania na sytuacje nieprzewidywane.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości profesjonalnej firmy organizującej spływy kajakowe https://kajakisekowski.pl