Przyczyny poronienia ciąży mogą być bardzo różne. Najczęściej występującą jest jednak aberracja chromosomowa u płodu. Dotyka ona ponad 60% poronionych zarodków.
Kobiety, które straciły swoje nienarodzone dziecko, często obwiniają siebie za to co się stało. Zadręczają się wątpliwościami i często boją, że podczas kolejnej ciąży może zdarzyć się to samo. Takie objawy są w pełni uzasadnione, jednak warto wtedy znaleźć chwilę spokoju i zrobić badania genetyczne materiału z poronienia. Bardzo często okazuje się, że przyczyna tkwi w nieprawidłowym materiale genetycznym zarodka, a co za tym idzie, jest niezależna od postępowania matki. Wyniki takiego badania są również bardzo ważną pomocą przy prowadzeniu kolejnej ciąży. Pomagają obrać właściwą drogę postępowania, a także możliwe jest oszacowanie ryzyka kolejnego pojawienia się wady.
Jak wyglądają badania genetycznego materiału z poronienia? Podczas zabiegu oczyszczania macicy lekarz pobiera kosmówkę, gdyż to właśnie na niej wykonywane jest badanie. Jeśli do poronienia doszło w domu, samemu można wydalony materiał umieścić w pojemniku, a następnie trzeba dostarczyć go wraz z wypełnionymi odpowiednimi formularzami. Ważne jest, aby pojemnik trafił do laboratorium w przeciągu doby. Trzeba jednak zauważyć, że badania te nie są refundowane przez NFZ, a ich koszt może wynosić nawet 1000zł, co dla wielu rodziców jest dużym utrudnieniem. Jednak czy pieniądze są ważniejsze od zdrowia?