Jak Polki oceniają swe zdrowie?

4 lutego 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Zdrowie to obok rodziny jedna z wartości wymienianych najczęściej jako najważniejsze w życiu. Może to banał, ogólnik, stereotyp, ale trudno się z tym nie zgodzić. Myśląc o zdrowiu odwołujemy się najczęściej do swojego ciała: zdrowe zęby, serce, wątroba, płuca. Często też nasza uroda utożsamiana jest ze zdrowiem, mówimy, że mamy zdrową skórę, włosy czy paznokcie. Poza wymiarem fizycznym jest też zdrowie psychiczne, które ma duży wpływ na jakość naszego życia. Nie zawsze sami jesteśmy w stanie zadbać o nasze zdrowie, wtedy potrzebna jest pomoc lekarza.

Jak Polki oceniają swój stan zdrowia? Z porad jakich specjalistów najczęściej korzystają? Przyjrzyjmy się temu w oparciu o wyniki badania „Czas na Polki” przeprowadzonego na zlecenie Grupy LuxMed przez 4P research mix.

Generalnie Polki uważają swój stan zdrowia za przeciętny (46% Polek), ale ponad jedna trzecia twierdzi, że ich stan zdrowia jest bardzo dobry, a 9% Polek to okazy zdrowia, którym „nic nie dolega”. Oczywiście ocena stanu zdrowia zmienia się wraz z wiekiem. Im starsza kobieta, tym gorzej ocenia swój stanu zdrowia. Tak więc, tylko 20% Polek w wieku 18-29 lat ocenia swój stan zdrowia jako przeciętny, a pozostałe jako bardzo dobry lub doskonały. Ale w wieku 60 lat i więcej jako przeciętny swój stan zdrowia ocenia 65%,  a prawie co czwarta Polka w tym wieku ocenia swój stan zdrowia jako zły (22%).

Listę specjalistów najczęściej odwiedzanych  przez Polki otwiera ginekolog (swoją drogą ciekawe jaki lekarz pojawiłby się gdybyśmy zapytali mężczyzn?). W ciągu ostatniego roku 60% kobiet było z wizytą u ginekologa przynajmniej raz. Na drugim miejscu uplasował się specjalista od pięknego uśmiechu – stomatolog, którego w przeciągu ostatniego roku odwiedziła co czwarta Polka. Miejsce trzecie na podium zajmuje okulista z wynikiem 18%. Do grona mniej popularnych lekarzy należą kardiolog (10% Polek), laryngolog (10%) neurolog (8%), dermatolog (6% ) i chirurg (5% Polek odwiedziło go przynajmniej raz w ostatnim roku).
I coś optymistycznego: można przypuszczać, że zdrowiem psychicznym Polek wszystko jest w jak najlepszym porządku. Z porady psychiatry skorzystał tylko 1% kobiet. A może nadal jest to wstydliwy obszar naszego życia, do którego nie chcemy się przyznać uważając, że „chorej duszy” i tak nic nie wyleczy?

W kontekście powszechnego narzekania na państwową służbie zdrowia, zaskakująca jest to zadziwiająco pozytywna ocena lekarzy pracujących w państwowej służby zdrowia, z której korzysta zdecydowana większość Polek (86%). Na pytanie „Czy [w czasie ostatniej wizyty lekarskiej] lekarz udzielił wyczerpującej informacji na temat Pani stanu zdrowia, ewentualnych schorzeń, leczenia?” – twierdząco odpowiedziało 79% Polek. 91% mogło swobodnie się o wszystko wypytać, a 94% Polek oceniło lekarzy jako życzliwych i miłych. Nie pytaliśmy o czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, ale jak pokazują wyniki, lekarzy mamy pierwszej klasy!

Badanie „Czas na Polki” zrealizowane zostało na zlecenie Grupy LuxMed przez 4P research mix na  reprezentatywnej próbie 600 kobiet, w czerwcu 2010, wyłącznie przez ankieterki, metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI).

Autorka: Emilia Urbańska, psycholożka w 4P Research Mix