Sałatowy zawrót głowy

6 października 2009, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Najbardziej popularną odmianą w Polsce jest sałata masłowa, ale od jakiegoś czasu można spotkać wiele nowych odmian sałat, które nie tylko służą do dekoracji, ale też zawierają cenne składniki odżywcze.

Sałata jest bogata w cenne witaminy C, E, z grupy B, w kwas foliowy, betakaroten, magnez, potas, wapń, żelazo i jod. Ta najczęściej kupowana to sałata masłowa – posiada kruche zielone liście o delikatnym smaku, doskonała do kanapek czy dodatek do dań mięsnych.

Cykoria, która również należy do rodziny sałat, posiada charakterystyczny kształt kolby, na którą składają się liście o białożółtej barwie, ma lekko gorzkawy smak, który można wyeliminować poprzez płukanie liści w wodzie. Nie jest to jednak wskazane ze względu na to, że wraz z goryczą wypłukiwane są cenne substancje. Cykoria jest wyśmienita do wszelkiego rodzaju surówek, najczęściej podaje się ją z rodzynkami, orzechami, mandarynkami itp.

Sałata strzępiasta, jest bardzo podobna do masłowej, posiada jednak postrzępione liście, które sa karbowane od koloru zielonego aż po bordowy. Posiada również lekko gorzkawy smak, dlatego wskazane jest łączenie jej z innymi odmianami sałat.

Sałata lodowa jest bardzo krucha, jej liście sią soczyste. Tworzy główkę dość luźną, podobną kształtem do kapusty. Najlepiej smakuje dodana do sałatek.
Rukola ma dość drobne, ciemnozielone listki o orzechowym posmaku. Jest idealna do wszelkiego rodzaju twarożków, past jajecznych, sałatek.
Roszponka to sałata o drobnych okrągłych, ciemnozielonych liściach, posiada gorzkawy smak. Najczęściej dodaje się ją do zup i makaronów.
Sałata radicchio jest bardzo podobna z wyglądu do cykorii, jej listki są fioletowo-białe, posiada lekko gorzkawy smak, dlatego najlepiej łączyć ją również z innymi gatunkami sałat.

Endywia – posiada drobne i postrzępione listki, lekko pikantne w smaku, doskonała do sałat z dodatkiem serów.

Sałata dębolistna posiada delikatne, karbowane, czerwone lub zielone listki, stosuje się ją jako składnik sałatek.

Sałata rzymska ma duże, ciemnozielone i kruche liście, podobnie jak masłowa posiada delikatny smak i jest często stosowana jako dodatek do dań obiadowych oraz mieszanki sałat.

Liście sałat najlepiej umyć tuż przed podaniem, i wysuszyć, liści nie kroimy nożem lecz urywamy na kawałeczki, sosem również polewamy tuż przed spożyciem, aby sałata zachowała jędrność i smak. Przechowuj sałatę w lodówce, najlepiej zawiniętą luźno w  wilgotny papierowy ręcznik, aby miała dostęp do powietrza – będzie długo świeża i soczysta. A ty jaką sałatę najbardziej lubisz?