Choroby dziąseł – co to takiego?

8 października 2010, dodał: Katarzyn
Artykuł zewnętrzny

Narodowy Program Walki z Chorobami Dziąseł

Panuje przekonanie, że choroby przyzębia, potocznie określane parodontozą, dotykają osoby starsze. Tymczasem stomatolodzy alarmują, że problem ten dotyczy zdecydowanie ponad połowy Polaków po 35 roku życia. Cierpi na nią też coraz więcej dwudziestolatków.

Choroby dziąseł – co to takiego?

To bakteryjna infekcja tkanek, które otaczają ząb. Jeśli nie szczotkujemy zębów, albo robimy to niedokładnie, pokrywają się one miękkim złogiem w postaci płytki nazębnej. Zawarte w nim bakterie mnożą się i dochodzi do powstania złogu twardego w postaci kamienia nazębnego o chropowatej powierzchni, do której łatwo przylegają kolejne warstwy bakterii. Gromadzący się kamień przechodzi z obszaru naddziąsłowego pod dziąsła, które stają się czerwone i obrzęknięte. Pod naporem kamienia dziąsła obniżają się, a wokół zębów powstają przestrzenie, tzw. kieszonki przyzębne. Infekcja przenosi się na wszystkie tkanki otaczające ząb, niszczy także kość. Zęby tracą oparcie i zaczynają się chwiać, aż wreszcie wypadają.

Lista winowajców

Niewłaściwa higiena jamy ustnej jest najczęstszą przyczyną chorób dziąseł. Sprzyjają im również niektóre choroby ogólne (cukrzyca, osteoporoza), zaburzenia hormonalne i stres, nieleczone wady zgryzu, źle dopasowane protezy i korony, niektóre leki (np. na padaczkę i nadciśnienie), dieta uboga w witaminy i minerały, a także palenie papierosów. W niektórych przypadkach istotny może być także czynnik genetyczny.

Jak wygrać z chorobami dziąseł?

Pierwsze objawy chorób dziąseł to krwawienie podczas mycia zębów. Już wtedy należy zacząć stosować pasty o działaniu antypłytkowym, a także zwrócić szczególną uwagę na sposób szczotkowania zębów. Należy także regularnie usuwać kamień nazębny w gabinecie dentystycznym. Gdy zęby zaczynają się chwiać to znak, że choroba jest już mocno zaawansowana i konieczne jest leczenie specjalistyczne.

Chorób przyzębia możesz uniknąć pod kilkoma warunkami:

* Szczotkuj zęby po każdym posiłku.

* Raz na pół roku odwiedzaj dentystę, by usunąć kamień nazębny.

* Do szczotkowania zębów używaj odpowiednich past, które zawierają m.in. działającą antybakteryjnie chlorheksydynę oraz mleczan glinu, który zmniejsza krwawienie dziąseł, przyspiesza ich gojenie, a także wzmacnia i regeneruje nabłonek błony jamy ustnej, co chroni przed zakażeniem bakteriami.

* Zadbaj o właściwą dietę – unikaj słodyczy, ogranicz tłuszcze zwierzęce.

* Rzuć palenie tytoniu. Czy wiesz, że palacze są narażeni na choroby dziąseł aż 6 razy częściej?

* Zredukuj stres. Sprawia, że dziąsła są mniej odporne na procesy zapalne.

Troszcząc się o dziąsła dbasz o cały organizm

Dlaczego przestrzeganie tych zasad jest takie ważne? Wypadanie zębów nie jest jedynym  skutkiem chorób dziąseł. Sieją one znacznie większe spustoszenie. To wina bakterii, które z jamy ustnej przedostają się dalej do krwioobiegu. Powodowana przez nie lista chorób jest długa, m.in.:

*  Choroby układu sercowo-naczyniowego. Namnażające się w jamie ustnej bakterie przedostają się do krwiobiegu i powodują, że wewnątrz naczyń nasilają się procesy prowadzące do miażdżycy. Udowodniono związek zapaleń przyzębia z zawałami mięśnia sercowego oraz udarami mózgu.

*  Skrócenie terminu porodu i urodzenie noworodka o niskiej masie urodzeniowej.

* Choroby płuc.

* Cukrzyca. Zapalenia przyzębia pogarszają przebieg cukrzycy i komplikują jej leczenie.

Dni Walki z Chorobami Dziąseł

W ramach Narodowego Programu Walki z Chorobami Dziąseł w dniach od 20 do 30 października zaczynają się z Dni Walki z Chorobami Dziąseł. Akcja obejmie apteki w całej Polsce. Odwiedź jedną z nich, a otrzymasz „Poradnik zdrowych zębów i dziąseł” wraz z próbką specjalistycznego preparatu do higieny jamy ustnej zawierającego mleczan glinu i chlorheksydynę.

file1286529892



FORUM - bieżące dyskusje

Naturalne kosmetyki
Sama robię kremy, ale to wymaga wysokiej higieny, bo inaczej krem się...
Typy mężczyzn
Maminsynki wychowane przez samotne matki. Tragedia... oni nie są zdolni do żadnego związku...
Jak można zostać dietetykiem
Kurs dietetyki też jest ok, jeśli ktoś się sam dokształca i interesuje swoją dziedziną.
leczenie niepłodnosci
Moim zdaniem leczenie nepłodności ma sens do 30. roku życia. Potem wzrasta znacznie ryzyko...