Osteoporoza

30 września 2009, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Osteoporoza to choroba, w której masa tkanki kostnej jest tak mała, że kości łatwo się łamią pod działaniem nawet minimalnej siły.
Powodem takiego złamania może być zwykły upadek (np, na ulicy, na lodzie) lub mocniejszy uścisk dłoni. Struktura kości może być tak rozrzedzona, że kręgosłup łamie się dosłownie pod ciężarem ciała.
Schorzenie to bardzo często stwierdza się u kobiet po menopauzie, jednakże mogą na nią cierpieć również młode niewiasty jak i mężczyźni.
Im lżejsze i bardziej porowate stają się kości tym łatwiej przytrafiają się złamania, które coraz dłużej się zrastają. Na powstanie tej choroby największy wpływ ma niedobór witaminy D, wapnia, obniżony poziom estrogenów i niedostateczna aktywność fizyczna.
Wyniki badań wskazują, że osteoporozę można jednak leczyć i jej zapobiegać.

Profilaktyka polega na dostarczaniu organizmowi odpowiednich ilości wapnia w połączeniu z witaminą D. Doskonale sprawdza się również w profilaktyce zwiększona dawka ruchu: spacery czy bieganie.
Dbanie o prawidłową postawę ciała, niepalenie tytoniu, troska o kręgosłup, przebywanie na słońcu – te czynniki również zmniejszają ryzyko zachorowania.
Lekarz zaleci odpowiedni dobór ćwiczeń dla pacjenta chorego na osteoporozę. Należy pamiętać, że dbałość o swoje ciało i odpowiednia dieta pomaga wzmocnieniu masy kostnej.