Chorzy na RZS mogą już samodzielnie kontrolować postęp choroby za pomocą www.das28.pl
Reumatoidalne zapalanie stawów, to jedno z najczęstszych schorzeń reumatycznych, które dotyka blisko 21 milionów ludzi na świecie. W Polsce cierpi na nie około 400 tysięcy osób. Zbyt późno zdiagnozowane i źle leczone może doprowadzić do niepełnosprawności. Dlatego ważna jest regularna kontrola aktywności choroby.
RZS należy do grupy chorób zwanych autoimmunologicznymi. Oznacza to, że układ odpornościowy człowieka zamiast chronić organizm, atakuje jego komórki. W wyniku tego ataku dochodzi do przewlekłego procesu zapalnego w stawach, co doprowadza do ich zniszczenia. Choroba objawia się bardzo silnym bólem, sztywnością
i obrzękami stawów, które uniemożliwiają wykonywanie nawet najprostszych czynności takich jak mycie, ubieranie czy swobodne poruszanie.
RZS jest chorobą szybko postępująco, dlatego ważne jest aby rozpoznać ją na wczesnym etapie i rozpocząć odpowiednie leczenie. Niestety w świetle obecnej wiedzy medycznej, nie da się całkowicie wyleczyć tej choroby, ale dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terapii można w znaczący sposób poprawić stan zdrowia chorych. Oprócz stałej opieki reumatologa ważna jest także regularna ocena aktywności choroby w celu sprawdzenia, czy dotychczas stosowane leczenie jest skuteczne. Jednym ze sposobów kontrolowania, czy RZS postępuje, jest obliczenie wartości wskaźnika aktywności choroby za pomocą DAS28. Istotne jest, aby reumatolog podczas każdej wizyty pacjenta przeprowadzał takie badanie. Od niedawna chorzy mogą samodzielnie kontrolować aktywność choroby za pomocą specjalnego kalkulatora znajdującego się na stronie www.das28.pl.
Sprawdź czy Twoja choroba postępuje
Wystarczy tylko, aby chory w odpowiednie miejsca na kalkulatorze wpisał liczbę bolesnych
i obrzękniętych stawów, ocenę samopoczucia oraz wartość OB lub CRP. Po ich wpisaniu pojawi się wynik, który wskaże jaka jest aktywność choroby. Może być ona mała, umiarkowana i duża. W sytuacji kiedy DAS28 wskaże na jeden z dwóch ostatnich wyników pojawi się informacja, aby chory jak najszybciej skonsultował wynik z lekarzem reumatologiem. Może to oznaczać, że dotychczasowe leczenie nie jest skuteczne i trzeba je zmienić. Strona umożliwia także zapisywanie przeprowadzanych obliczeń. Pozwala to chorym na systematyczne monitorowanie choroby i konsultowanie wyników z lekarzem.
Regularne obliczanie wskaźnika DAS28 jest bardzo ważne w kontrolowaniu aktywności choroby, ponieważ nieprawidłowa terapia może doprowadzić do szybko postępującej niepełnosprawności, a nawet do przedwczesnej śmierci. Dzięki stronie www.das28.pl osoby chore na RZS mogą w każdej chwili sprawdzić, czy ich choroba postępuje i konieczna jest zmiana leczenia.
WSKAŹNIK DAS28
Wskaźnik DAS28 został opracowany w Holandii w latach osiemdziesiątych. Jest ona zalecany przez Europejską Ligę ds. Zwalczania Reumatyzmu (EULAR) do oceny aktywności choroby
u osób chorych na RZS. DAS28 pozwala określić aktualny stan chorego i odpowiada na pytanie, czy konieczna jest zmiana stosowanego dotąd leczenia. Umożliwia on kontrolowanie aktywności choroby poprzez przeprowadzenie prostego obliczenia. Należy do odpowiedniego wzoru wstawić następujące dane:
– liczbę bolesnych stawów
– liczbę obrzękniętych stawów
– ocenę samopoczucia za pomocą skali VAS (0-100)
– wartość OB po 1 h lub CRP
Do obliczenia wartości DAS potrzebna jest ocena 28 stawów (14 po lewej
i 14 po prawej stronie ciała). Bierze się pod uwagę stawy dłoni, nadgarstków, barkowe, łokciowe i kolanowe.
Oznaką małej aktywności choroby jest niski wskaźnik DAS28. Przy wartości poniżej 2.6 mówi się o remisji choroby. Im większy wskaźnik DAS28, tym większa aktywność choroby. Wartość powyżej 5.1 wskazuje na dużą aktywność choroby.