Mszyce atakują rośliny na grządkach? Zrób oprysk z tego ogrodowego chwastu

dodał: Ewelina Szadkowska
Widok roślin, które zaatakowały kolonie małych, czarnych owadów, jest bardzo niepokojący. Ich liście szybko więdną, a szkodników z każdą godziną przybywa. W tej sytuacji trzeba działać szybko i zdecydowanie. Zamiast udać się do sklepu ogrodniczego, zrób oprysk z użyciem pokrzywy.
Wielu ogrodników szuka ekologicznych sposobów ochrony roślin przed szkodnikami. Aby skutecznie zwalczyć mszyce, nie wystarczy jednorazowa aplikacja środka, ale konieczne jest powtarzanie tej czynności. Wtedy zniszczymy osobniki w różnym stadium rozwoju. Aby uniknąć kosztów, warto postawić na darmowy trik, który zadziała tak samo dobrze, jak chemiczne specyfiki.
Tak przygotujesz oprysk z pokrzyw
Pokrzywy to nieproszeni goście na każdej działce. Zamiast jewyrzucać po wyrwaniu, warto przyrządzić z nich płyn, który stanie się prawdziwym antidotum na mszyce, które pojawiają się na wielu warzywach czy kwiatach. Będzie to zupełnie naturalny środek, który poza skutecznym zwalczaniem tych małych szkodników zasili nasze rośliny w cenne mikroelementy, takie jak żelazo, magnez i potas. Wystarczy pęczek świeżego ziela pokrzywy pociąć na drobne kawałki i zalać ciepłą wodą. Należy to robić w rękawiczkach ochronnych, aby uniknąć bolesnych poparzeń skóry przez liście pokrzyw. Co ważne, pokrzywy powinny być młode, czyli takie, które nie wytworzyły jeszcze kwiatostanów. Po ok. 10 dniach dojdzei do procesu fermentacji, w wyniku którego powstanie ciemny płyn o charakterystycznej, ostrej woni, który będzie gotowy do użycia.
Tak aplikuj płyn, aby zwalczyć szkodniki
Gdy mamy już gotowy sfermentowany płyn z pokrzyw, należy go przecedzić, aby pozbyć się rozłożonych resztek roślin. Powinny one trafić na kompost. Płyn trzeba rozpuścić w wodzie w proporcji 10 ml na 2 litry wody. Po przelaniu go do butli z atomizerem należy spryskać dokładnie zaatakowane rośliny oraz nasadzenia znajdujące się w ich sąsiedztwie. Taka aplikacja powinna być przeprowadzona w bezdeszczowy dzień, aby opady nie spłukały płynu zbyt szybko z roślin. Mszyce wówczas znikną tak szybko jak się pojawiły, a rośliny zyskają dodatkową porcję składników odżywczych.
Planując oprysk z płynu pokrzywowego warto wiedzieć, które rośliny nie lubią zbyt dużego poziomu żelaza. Należą do nich m.in. czosnek i cebula. Również rośliny fasolowe nie powinny być zasilane w ten sposób. Jednbak lbrzymia większoś warzyw i roślin ozdobnych doskonale toleruje taki oprysk i warto z niego korzystać, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.