Wiosna to idealny moment, by wrócić do aktywności na świeżym powietrzu. Wiosna to jednak także idealny moment aby odświeżyć swoją biblioteczkę. Wspólnie z Wydawnictwem Mando polecamy fantastyczne nowości wydawnicze, w tym książkę Marty Ryczko, pt.: Z miłości – kryminał osadzony wśród surowych, majestatycznych skał Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz książkę Janet Skeslien Charles, pt.: Bibliotekarka na froncie, opowieść inspirowaną prawdziwymi losami nieustraszonych bibliotekarek. Zwracamy także uwagę na książkę Łukasza Modelskiego, pt.: Rok w PRL, która odsłania prawdziwy obraz PRL – takiego, jakim go pamiętamy, i takiego, jakim chciano, byśmy go zapamiętali.
Marta Ryczko: Z miłości
Lata dziewięćdziesiąte. W spokojnym miasteczku dochodzi do serii brutalnych morderstw. Ginie młoda nauczycielka, później dziewczyna z zamożnej rodziny, a w końcu przypadkowa turystka. Strach paraliżuje mieszkańców, policja jest bezsilna, a morderca znika bez śladu. Dwadzieścia lat później znana podcasterka, Anka Kaczmarek, przyjeżdża na miejsce, by nagrać odcinek o dawnych zbrodniach. Przypadek?
A może los popycha ją w stronę prawdy, która nigdy nie miała ujrzeć światła dziennego?
Kiedy odwiedzisz to miasteczko, nie ufaj nikomu! Pokochasz tę książkę od pierwszej strony – tylko uważaj, bo z miłości można popełnić również zbrodnię… Polecam! [Katarzyna Puzyńska]
Nowa twarz polskiego kryminału.
Historia, która chwyta za gardło i nie puszcza do ostatniej strony.
Nie mogę stracić tego, kogo najbardziej kocham. Czy wybaczysz mi zbrodnię popełnioną z miłości?
Zło nie znika. Czasem tylko usuwa się w cień.
Z miłości to pełna napięcia opowieść o obsesji, winie i tajemnicach, które zbyt długo pozostawały w ukryciu.
Pierwsza część serii „Motywy zbrodni” – kryminał osadzony wśród surowych, majestatycznych skał Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Potrójna zbrodnia sprzed lat, małe miasteczko i wielka tajemnica. Taką przynętę łyknąłby każdy autor podcastu kryminalnego. Tylko… kto czeka na drugim końcu tej wędki? Gorąco polecam! [Makabrycja ‒ storytellerka i autorka mikropodcastu na TikToku]
Łukasz Modelski: Rok w PRL
Sztuka życia w PRL
Kiedyś to były czasy? Witajcie w PRL – kraju wiecznego niedoboru, gdzie nawet pieniądze są bez znaczenia, jeśli nie masz odpowiedniej legitymacji, talonu lub kartek. Tu wszystko trzeba upolować, wystać, zdobyć lub zorganizować. Łukasz Modelski, historyk i dziennikarz, zabiera nas w podróż do czasów, gdy półki sklepowe świeciły pustkami, a luksusem mogła się okazać… puszka śledzi.
Wejdź do świata „przejściowych trudności” pełnego niedoborów, przestojów, a nawet błędów i wypaczeń. Świata, w którym „eksport wewnętrzny” miał ratować przed bylejakością, a skargi można było wpisywać do specjalnej książki – choć nikt ich nie czytał.
Jak radzono sobie w rzeczywistości, w której absurd szedł pod rękę z propagandą? Przygotuj się na podróż do epoki, w której życie było sztuką przetrwania!
Łukasz Modelski w błyskotliwy i prowokujący sposób odsłania prawdziwy obraz PRL – takiego, jakim go pamiętamy, i takiego, jakim chciano, byśmy go zapamiętali. Ile z tamtego świata wciąż jest w nas?
Janet Skeslien Charles: Bibliotekarka na froncie
Dwie kobiety, dwa światy… Tajemnica ukryta na kartach burzliwej historii
Trwa Wielka Wojna, gdy Jessie porzuca pracę w nowojorskiej bibliotece, by pomagać ludziom w sercu wojennej zawieruchy we Francji. Na miejscu organizuje wieczory czytelnicze dla lokalnej społeczności. Podczas jednego z nich poznaje stacjonującego nieopodal żołnierza. Jessie i Tom zakochują się w sobie i piszą listy, które pomagają im przetrwać. Kiedy na froncie robi się naprawdę niebezpiecznie, dziewczyna musi udowodnić swoją odwagę i pokazać, że książka jest bronią, która zmienia świat.
1987 Początkująca pisarka Wendy natrafia w archiwach Nowojorskiej Biblioteki Publicznej na przelotną wzmiankę o Jessie Carson. Zafascynowana jej losem, odkrywa, że historia bibliotekarki w zaskakujący sposób splata się z jej własnym życiem. Jaki sekret skrywa Jessie? Co znajdzie Wendy na końcu swych poszukiwań?
Książka inspirowana prawdziwymi losami nieustraszonych kobiet z Amerykańskiej Komisji ds. Zniszczonej Francji, które działały zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od linii frontu pierwszej wojny światowej.
Wciągająca historia o prawdziwych bibliotekarkach, które mogły odejść do lamusa historii. Idealna dla czytelników, którzy lubią powieści historyczne z silnymi postaciami kobiecymi. [„Library Journal”]
Fascynująca powieść o potędze bibliotek i bibliotekarzy. Czytelnicy poznają nieustraszoną Jessie Carson, która wraz z książkami niosła nadzieję w rozdartej wojną Francji. Najnowsza powieść Janet Skeslien Charles jest nieodkładalna! [Marie Benedict, autorka bestsellerów „New York Timesa” Pani Einstein i Wszystkie życia Hedy Lamarr]