Laryngolog (otolaryngolog) to lekarz, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób gardła, krtani, jamy ustnej, uszu, nosa i zatok przynosowych. Laryngolog może stosować leczenie zachowawcze (np. farmakoterapię, inhalacje), a także wykonywać zabiegi operacyjne w zakresie m.in. chirurgii urazów, chirurgii guzów czy chirurgii rekonstrukcyjnej. Do lekarza tej specjalizacji można udać się między innymi w przypadku zaburzeń słuchu, infekcji górnych dróg oddechowych, zapaleń uszu, podejrzanych zmian w jamie ustnej, a także ciała obcego w nosie lub uchu.
Co leczy laryngolog? Stany zapalne gardła i migdałków
Ostre i przewlekłe stany zapalne błony śluzowej gardła i migdałków należą do najczęstszych schorzeń laryngologicznych. Zwykle przyczyną są wirusy (rinowirusy, koronawirusy, adenowirusy) lub bakterie (paciorkowce, streptokoki, gronkowiec złocisty). Pacjenci zgłaszają takie objawy jak ból gardła, bolesne przełykanie, ból głowy, złe samopoczucie, osłabienie i stan podgorączkowy. Zapalenie gardła pochodzenia bakteryjnego ma cięższy przebieg i trwa dłużej niż choroby wirusowe, a ponadto może wymagać leczenia antybiotykiem. Wizyta u laryngologa jest wskazana szczególnie w przypadku nawracającego i przewlekłego zapalenia migdałków, które może wymagać usunięcia migdałków podniebiennych.
Z jakim problemem do laryngologa? Zapalenie krtani
Kolejnym problemem, z jakim warto udać się do laryngologa, jest ostre zapalenie krtani. Chorobę wywołują wirusy, w związku z czym leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów. Należą do nich m.in. ból i pieczenie gardła, chrypka, dysfonia (zaburzenia głosu) i duszność. Wskazaniem do konsultacji laryngologicznej jest również długo utrzymująca się chrypka, potrzeba często odchrząkiwania, męczliwość głosu i uczucie ciała obcego w gardle. Objawy te sugerują przewlekłe zapalenie krtani i mogą wymagać wdrożenia leczenia farmakologicznego i/lub rehabilitacji.
Wskazania do badania laryngologicznego: problemy ze słuchem i choroby uszu
Laryngolog zajmuje się również zaburzeniami słuchu i chorobami uszu. Upośledzenie słuchu może towarzyszyć zapaleniu ucha środkowego, które z kolei może być następstwem infekcji górnych dróg oddechowych. Stany zapalne ucha środkowego występują częściej u dzieci niż u dorosłych. W przypadku ostrego zapalenia ucha środkowego objawy obejmują ból ucha (od łagodnego do silnego) oraz pogorszenie słuchu. Częstą przyczyną niedosłuchu u dzieci jest wysiękowe zapalenie ucha, którego przyczyną może być dysfunkcja trąbki słuchowej, przerost migdałka gardłowego, refluks krtaniowo-gardłowy lub wada wrodzona budowy twarzoczaszki.
Laryngolog zajmuje się również takimi problemami jak:
- przewlekłe zapalenie ucha środkowego;
- zapalenie ucha zewnętrznego;
- choroba Meniere’a (choroba ucha wewnętrznego);
- otoskleroza;
- niedosłuch przewodzeniowy, niedosłuch odbiorczy, niedosłuch mieszany;
- nerwiak nerwu słuchowego;
- urazy uszu: ciśnieniowe, mechaniczne, akustyczne i termiczne;
- nowotwory ucha wewnętrznego, zewnętrznego i środkowego.
Inne objawy, z jakimi warto udać się do laryngologa
Lekarz rodzinny może zalecić konsultację laryngologiczną również w przypadku przewlekłego kataru oraz często nawracającego zapalenia zatok przynosowych. Wizyty u laryngologa nie warto odkładać także przy podejrzanych zmianach na języku oraz błonie śluzowej policzków i czerwieni wargowej. Ich przyczyna nie musi być poważna, jednak czasami zmiany w jamie ustnej świadczą o stanie przedrakowym (np. leukoplakii) lub chorobie nowotworowej. Do laryngologa powinny udać się także osoby, które nie wysypiają się ze względu na utrudnione oddychanie podczas snu (bezdech). Z pomocy tego specjalisty warto skorzystać również w przypadku upośledzenia węchu i/lub smaku, co może świadczyć m.in. o występowaniu polipów nosa.
Artykuł opracowano na podstawie treści opublikowanych przez Małopolskie Centrum Zdrowia, w którym znajduje się prywatny gabinet laryngologiczny w Krakowie.