Magnolia kwitnie właśnie teraz. Zobacz, co zrobić, by zachwycała jeszcze bujniej
Magnolie to bardzo efektowne drzewa, zdobiące nasze ogrody. Ich białe, różowe lub czerwone kwiaty mają rozmiar kilkunastu centymetrów i są widoczne z daleka. Rozkwitają już wczesną wiosną, kiedy na innych drzewach pojawiają się dopiero pierwsze liście. Wyglądają bardzo oryginalnie i budzą powszechne zainteresowanie. Zwykle pojawiają się tylko raz w roku, więc warto sprawić, by magnolia zakwitła wyjątkowo obficie.
Okazałe drzewa magnolii pochodzą z północnych rejonów Azji. W naszych warunkach radzą sobie bardzo dobrze i dobrze ukorzenione sadzonki potrafią zakwitnąć już następnej wiosny. W dobrych warunkach glebowych osiągają nawet 5 metrów i są odporne nawet na silne mrozy. Warto dbać o nie, by cieszyć się wspaniałymi kwiatami w każdym sezonie. Pomoże w tym domowy nawóz z odpadków, które zwykle lądują w koszu lub na kompoście.
Te warunki są idealne dla magnolii
Planując posadzenie tego wyjątkowego drzewa, należy przewidzieć dla niego odpowiednią ilość miejsca, gdyż będzie się rozrastało w miarę upływu lat. Gleba powinna by przepuszczalna, więc do bardziej gliniastej warto dodać piasek i żwir, aby woda nie zatrzymywała się i nie powodowała gnicia korzeni. Ziemia musi być lekko zakwaszona, czyli należy dodać do niej kompost lub np. fusy z kawy. Wzbogaci to podłoże o cenne dla roślin składniki mineralne. Nawożenie powinno być regularne, ale niezbyt częste. Magnolia lubi regularne podlewanie deszczówką. Należy też dbać o to, by nie przelać podłoża.
Właściwe nawożenie – stosuj te zasady
Odżywki najlepiej działają na magnolię, gdy są aplikowane od marca do lipca. Wówczas drzewo wchłania potrzebną ilość minerałów pomagających w jego wegetacji i intensywnie kwitnie na w pierwszych dniach kwietnia. Dobrze sprawdzą się tu nawozy bogate w wiele substancji zasilających wzrost i kwitnienie magnolii. Wspomagająco zadziała umieszczenie na wierzchniej warstwie podłoża np. kory z drzew iglastych. Warto zrobić to pod koniec maja, gdy dni stają się już wyraźnie cieplejsze. Ochroni ona ziemię przed utratą wilgoci podczas letnich upałów i zapewni stałą kwasowość gleby.
Te domowe odpadki pomagają kwitnąć
Fusy z kawy to znany sposób na wzmocnienie roślin ogrodowych i doniczkowych. Ratują osłabione liście, pobudzają wzrost nowych pędów i intensywniejsze kwitnienie. Lubi je też magnolia, która potrzebuje dużej ilości azotu, fosforu i potasu w sezonie wegetacyjnym. Dzięki nim otrzymuje ulubioną kwaśność gleby i znakomite warunki do tego, by zakwitnąć jak nigdy dotąd. Warto spróbować tego taniego i prostego sposobu, przy okazji wykorzystując odpad pozostający po wypiciu kawy.
Magnolie lubią rosnąć w słonecznych miejscach i ich kwiaty potrafią utrzymać świeżość nawet przez 3 tygodnie. Warto podkręcić częstotliwość ich pojawiania się na tym bardzo dekoracyjnym drzewie, by cieszyły oczy i wprowadzały egzotyczny element do polskiego krajobrazu.