Mrówki opanowały ogród? Pozbądź się ich w ten sprytny sposób
Wielu ogrodników ma duże problemy z osiedlającymi się w ich uprawach mrówkami. Budują one podziemne korytarze i małe kopce, a całe dnie spędzają na spacerach po alejkach i gałązkach roślin. Walka z tymi popularnymi szkodnikami jest niezwykle uciążliwa. Lubią one wracać w upatrzone przez siebie miejsca, a z racji liczebności oraz małych rozmiarów nie można ich skutecznie wyłapać, by przenieść cały rój w inne miejsce.
Mrówki są owadami bardzo potrzebnymi w przyrodzie. Gdyby nie ich działalność, to bylibyśmy otoczeni mnóstwem martwej materii organicznej, którą one rozkładają i usuwają z naszej przestrzeni. Planując ogród, nie przewidujemy w nim jednak miejsca na mrówczą aktywność, a ich obecność bywa irytująca. Poza tym mają one przykry zwyczaj atakowania nas kwasem mrówkowym, jeśli nieopatrznie wejdziemy z nimi w bliższy kontakt. Nie polecamy tu chemicznych sposobów ich unicestwiania, ale jest kilka naturalnych sposobów, które skutecznie zniechęcą je do życia na naszych działkach.
To ogranicza liczebność mrówek
Obecność mrówek to mniej szkodników w naszym ogrodzie. Jednak fakt, że zjadają mszyce i inne małe szkodniki, nie równoważy spowodowanych przez nie strat. Mrówcze gniazda potrafią zdegradować dużą część grządki, a zniszczone korzenie roślin powodują znaczną utratę plonów. Mnożą się w szybkim tempie i dlatego trzeba działać, zanim ich ilość wymknie się spod kontroli. pierwszym krokiem jest ograniczenie obecności przyciągających je elementów ogrodu. Nie wyrzucajmy smakowitych dla nich owocowych odpadków wprost pod rośliny. Kontrolujmy wilgotność podłoża – zbyt mokre miejsca są wyjątkowo lubiane przez te owady. Nie lubią natomiast mąki kukurydzianej. Po jej zjedzeniu dostają niestrawności i giną. Rozsypując ten produkt w uczęszczanych przez nie miejscach mamy pewność, że szybko wyeliminujemy większość mrówczej populacji.
Fusy z kawy – naturalny odstraszacz mrówek
Mrówki mają swoje preferencje zapachowe i dotyczące podłoża. Jednym z produktów, które działają na nie odstraszająco, są fusy z kawy. Mrówki instynktownie cofają się, gdy napotkają przeszkodę zbudowaną z tego produktu. Takie zastosowanie ubocznego efektu picia ulubionego napoju ma także pozytywny wpływ na wzbogacenie gleby, na której rosną rośliny ozdobne i warzywa. Warto więc połączyć przyjemne z pożytecznym i wylewać pozostałości kawy z filiżanki wprost w miejsca, które często odwiedzają mrówki. W szybkim czasie okaże się, że jest ich coraz mniej, a w konsekwencji znikną zupełnie.
Spośród domowych sposobów na mrówki warto stosować także ocet jabłkowy. Jego woń jest nie do zaakaceptowania przez te owady, podobnie jak zapach cynamonu czy sody oczyszczonej. Warto wybierać ekologiczne sposoby eliminacji mrówek, aby nie szkodzić przyrodzie i zachować naturalną harmonię w naszym ogrodzie.