Wielkanoc nadchodzi wielkimi krokami, to czas dla rodziny, celebrowania tradycji religijnych i przygotowywania potraw. Jak co roku na stołach zagoszczą jajka, żurek i biała kiełbasa. Jeżeli jesteście zmęczeni tradycyjnymi potrawami, poszukujecie czegoś nowego mam dla was kilka zdrowych sprawdzonych przepisów na tegoroczne święta.
Święta wielkanocne, tuż za rogiem, a co się z tym wiąże przed nami przygotowywanie potraw, które pojawią się na naszych stołach. Chcąc coś zmienić w corocznym gotowaniu szukamy pomysłów i inspiracji, dodajemy coś od siebie, odwracamy proporcje, aby urozmaicić danie. Aby wszystko poszło zgodnie z oczekiwaniami naszych gości wystarczy odrobina cierpliwości i uważne postępowanie z przepisami. W internecie dostępne są w wielu sklepach stacjonarnych i online roślinne zamienniki popularnych składników do naszych dań, które ułatwiają zrobienie tradycyjnych potraw w wersji wegańskiej, dzięki czemu mamy większą możliwość poeksperymentować ze smakami. Spraw, aby w tym roku Wielkanoc była zdrowa, pyszna i bezproblemowa. Oto kilka przepisów na wegańskie potrawy wielkanocne!
Wegańska babka cytrynowa
Składniki
- 1 łyżeczka olejku kokosowego
- bułka tarta
- 2 łyżeczki mąki pszennej
- 450 g proszku do pieczenia
- 3 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka drobnego cukru
- 250 g mleko roślinne
- 300 ml soku z cytryny
- 75 ml skórki z cytryny
- 150 ml oleju roślinnego
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
Przygotowanie
Pasztet z soczewicy
Składniki
- 400 g soczewicy zielonej
- 5 łyżek kaszy manny
- 2 sztuki cebuli
- olej rzepakowy
- 2 łyżki majeranku
- 1 łyżka oregano
- 2 ząbki czosnku
- sól, pieprz
Przygotowanie
Soczewicę zalewamy wodą i odstawiamy do lodówki na noc. Następnego dnia zmieniamy wodę i gotujemy około 30 minut. W międzyczasie na oleju podsmażamy 2 pokrojone cebule. Po ugotowaniu soczewicy odlewam nadmiar wody i dodajemy podsmażoną cebulę, całość odstawiamy do przestygnięcia. Czas na przyprawy! Wsypujemy do miskera przyprawy, kaszkę i robimy pastę. Masę wlewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy około 60 minut w 180 stopniach. Wyjmujemy papier do pieczenia z foremek i zostawiamy na kilkanaście minut w otwartym piekarniku. Smacznego!
Wegański mazurek na suchym spodzie
Składniki
- 250 g mąki pszennej
- 1-2 łyżeczki soli
- 60 g cukru pudru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 20 g siemia lnianego
- 70 ml ciepłej wody
- 100 g oleju kokosowego
- 1 łyżeczka octu jabłkowego
- 200 g wegańskiej czekolady mlecznej
- 80 ml śmietanki kokosowej
- 60 g prażonych orzechów laskowych
Przygotowanie
Na początku przygotowujemy spód, wybieramy miskę i przesiewamy do niej mąkę pszenną, sól, cukier puder i proszek do pieczenia. Wszystkie składniki mieszamy. W oddzielnej miseczce łączymy siemię lniane z ciepłą wodą, które później dodajemy do suchych składników. Zimny olej kokosowy dzielimy na kawałki i wrzucamy do miski, wlewamy ocet jabłkowy i zagniatamy kruche ciasto. Gdy składniki się połączą, ciasto formujemy w kulkę, zawijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na co najmniej 30 minut. Schłodzone ciasto rozwałkowujemy na cienkie placki. Następnie zdejmujemy papier leżący na wierzchu, a ciasto przekładamy na blachę. Z fragmentów pozostałego ciasta robimy wokół foremki rant wysokości 1 centymetra. Spód ostrożnie nakłuwamy widelcem i wstawiamy do lodówki na 30 minut. W tym czasie piekarnik nagrzewamy do 180 stopni i pieczemy ciasto przez 20-25 minut. Gotowego mazurka wyjmujemy z piekarnika i czekamy, aż ostygnie. W tym czasie przygotowujemy krem czekoladowo-orzechowy. W misce z gorącą wodą rozpuszczamy czekoladę ze śmietanką, powstałą masę wylewamy na przestudzony spód i wyrównujemy. Orzechy laskowe rozdrabniamy i posypujemy nimi wierzch mazurka.
Sałatka jarzynowa z wędzonym tofu i musztardą
Składniki
- 500 g groszku z marchewką
- 180 g wędzonego tofu
- 3 sztuki ogórków kiszonych
- 3 sztuki ugotowanych ziemniaków
- 3 łyżki musztardy
- 2 łyżki oliwy z oliwek lub oleju
- sól, pieprz
Przygotowanie
Ziemniaki, tofu i ogórki starannie kroimy w kosteczkę i umieszczamy w misce. Następnie dodajemy odsączony groszek z marchewką i musztardę. Powoli wlewamy olej, mieszając do połączenia składników. Przygotowujemy sos do sałatki, wlewamy go miski. Na koniec do smaku sałatkę doprawiamy solą i pieprzem. Smacznego!
Żurek z pieczarkami
Składniki
- 1 pęczek włoszczyzny
- 6 sztuk ziemniaków
- 500 g pieczarek
- 500 ml żurku domowego
- olej rzepakowy
- 1 łyżka majeranku
- 3 sztuki liści laurowych
- ziele angielskie
- pieprz czarny
- szczypta soli
- sos sojowy
- 2 ząbki czosnku
- natka pietruszki
Przygotowanie
Zaczynamy od podsmażenia pora w dużym garnku na oleju rzepakowym. Dodajemy pokrojone pieczarki i smażymy jeszcze przez kilka minut mieszając. Kolejno dodajemy utartą marchew, korzeń pietruszki i seler. Wszystko zalewamy wodą i dodajemy przyprawy. Gotujemy 20-30 minut, aż pieczarki staną się miękkie. Następnie dodajemy pokrojone ziemniaki i wyciśnięty czosnek. Po 10 minutach dodajemy zakwas i gotujemy całość 10 minut. Można dodać do smaku sos sojowy i sól. Posypujemy danie natkną pietruszki. Żurek gotowy, smacznego!