Jak odświeżyć sweter bez prania. Doskonały trik na świeży i elegancki wygląd
Wiele rzeczy w Twojej garderobie nie musi być pranych po każdym założeniu, tym bardziej swetry, których pranie w okresie zimowym jest dość problematyczne. Warto też pamiętać, że zbyt częste pranie może wpłynąć na żywotność wielu ubrań, takich jak dżins, wełna czy kaszmir. Rzeczy z „krzesła” można przenieść z powrotem do szafy dzięki łatwym trikom, aby przywrócić ubraniom świeżość i doskonały wygląd. Istnieją przecież skuteczne i sprawdzone sposoby usuwania zapachów z ubrań bez konieczności wrzucania ich za każdym razem do pralki.
Odświeżenie swetra może pomóc usunąć zapachy i przywrócić mu optymalny wygląd bez zbyt częstego prania. Najlepszym sposobem jest oczywiście wietrzenie. Wystarczy powiesić sweter w dobrze wentylowanym miejscu, najlepiej na zewnątrz, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego, na kilka godzin. Świeże powietrze pomaga wyeliminować zapachy i odświeżyć włókna. Jednak zimą ta znana i łatwa metoda często nie jest możliwa.
Dlatego warto poznać inny sposób. Wystarczy użyć parownicy do ubrań, aby lekko odparować sweter. Może to pomóc usunąć zagniecenia i zapachy. Parowanie jest jednym z najłatwiejszych i najmniej wymagających sposobów odświeżenia wcześniej noszonego ubrania. Dodatkowo parowanie dezynfekuje ubrania, zabijając bakterie, które mogą czaić się we włóknach i mogą powodować nieprzyjemny zapach. Jeśli nie mamy ręcznego parownika, możemy osiągnąć podobne rezultaty, ustawiając żelazko na „parę” i przesuwając je nad ubraniem. Nie należy jednak dotykać ubrania, ponieważ prasowanie niektórych tkanin, takich jak wełna, może uszkodzić włókna. Alternatywnie możemy także powiesić sweter w łazience, biorąc gorący prysznic, aby para odświeżyła włókna. Para spowoduje rozluźnienie włókien w tkaninie, co zasadniczo pomoże uwolnić wszelkie zapachy i odświeżyć noszone ubrania. Po parowaniu warto wygładzić sweter poprzez szczotkowanie szczotką do ubrań. To doskonały sposób na „pranie” ubrań między praniami.
Warto także zdać sobie sprawę, że koszulka jako warstwa bazowa może chronić sweter i utrzymać go w czystości na dłużej, tworząc barierę między swetrem a skórą. Ponieważ sweter nie przylega bezpośrednio do skóry, jest mniej prawdopodobne, że wchłonie oleje i zapachy. Zamiast tego warstwa bazowa przyjmuje ten cios, a sweter pozostaje świeży. Noszenie koszulki jako warstwy bazowej może także pomóc w zmniejszeniu swędzenia skóry spowodowanego przez wełniane lub moherowe swetry.
Dodatkowo czyste i uporządkowane przechowywanie pomiędzy kolejnymi założeniami może w dużym stopniu przyczynić się do tego, że ubrania będą świeże. Regularne odświeżanie powierzchni szaf i szafek odpowiednim środkiem czyszczącym pomoże utrzymać rzeczy w czystości. Warto prawidłowo składać swetry na półkach lub wieszać je na wieszaku, aby zachować schludny wygląd przed następnym założeniem. Umieszczenie małego woreczka z węglem aktywowanym w szafie lub w zamkniętym pojemniku ze swetrami może dodatkowo pomóc w utrzymywaniu świeżego zapachu. Węgiel aktywowany jest znany ze swoich właściwości pochłaniania zapachów. Ta metoda jest szczególnie przydatna w przypadku takich rzeczy jak buty, swetry i kurtki, które nie są regularnie prane.
Przy odrobinie czasu i cierpliwości Twoje swetry mogą wyglądać świetnie, pachnieć świeżo i być miękkie w dotyku przez wiele lat.