Do czego dodawać gałkę muszkatołową? Ta przyprawa wspomaga odchudzanie

11 stycznia 2025, dodał: Ewelina Szadkowska

Gałka muszkatołowa znana jest głównie ze swoich walorów podkreślających smak potraw. Jednak jak każda przyprawa, ma też właściwości prozdrowotne, o których koniecznie musisz wiedzieć. Jest ogromnym sprzymierzeńcem w walce z nadmiernym apetytem i nadprogramowymi kilogramami.  Wystarczy dodawać ją codziennie do potraw, aby uzyskać efekt szczuplejszej sylwetki bez większego wysiłku. To doskonały wspomagacz walki z nadwagą, który kupisz w każdym sklepie.

gałka muszkatołowa

Przyprawę tę pozyskuje się z wysuszonych nasion muszkatołowca korzennego, a konkretnie z wewnętrznej ich części. Pochodzi z wysp Indonezji, a pierwsze wzmianki o niej pojawiły się w sanskrycie, bowiem Hindusi docenili ją wiele wieków temu,tworząc podstawy ajurwedy. Do Europy sprowadzili ją Arabowie w VI w. p.n.e. Była wówczas niezwykle drogą przyprawą. Można nabyć ją w postaci sproszkowanej, ale ze względu na szybkie ulatnianie się zapachu, sprzedawana jest także w postaci zasuszonego jądra nasiennego, które ścieramy na drobnej tarce bezpośrednio przed użyciem.

Do czego dodawać gałkę muszkatołową?

Doskonale komponuje się zarówno z wytrawnymi, jak i słodkimi daniami. Zazwyczaj stanowi dodatek do gulaszu i innych mięsnych dań z każdego rodzaju mięsa, a zwłaszcza z kurczaka, do kremowych zup, potraw z warzywami i ryżem, potraw z ziemniaków, do sosu beszamelowego, dań kuchni azjatyckiej. W deserach świetnie sprawdzi się z gorącą czekoladą, piernikiem, słodkimi musami, jako przyprawa do grzanych win i smakowych kaw.

Należy dawkować ją w rozsądnej ilości ze względu na psychoaktywne działanie powodowane obecnością mirystycyny, ale uwaga – przyprawa nie jest stosowana do narkotyzowania się ze względu na nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak konwulsje, palpitacje, nudności, dolegliwości bólowe, zaburzenia widzenia, stany lękowe, delirium, oszołomienie, tachykardia. Objawy te mogą wystąpić po spożyciu dużej ilości, około 60 g (mniej więcej 12 łyżeczek sproszkowanej przyprawy, a więc naprawdę sporo). W niewielkich ilościach jest to bardzo cenna i całkowicie bezpieczna przyprawa. Uważana jest też za afrodyzjak.

Lecznicze właściwości przyprawy

Gałka muszkatołowa hamuje apetyt, pomaga zwalczyć uczucie pełności po posiłku, pozbyć się wzdęć, gazów i niestrawności. Jej systematyczne spożycie wspiera procesy trawienne. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwpasożytnicze, wspomaga mikroflorę jelitową, zapobiega zakrzepicy, pomaga przeciwdziałać miażdżycy i obniżyć poziom złego cholesterolu. Pomaga dłużej czuć sytość po posiłku, przez co zmniejsza potrzebę podjadania.

Regularne dodawanie gałki do potraw zwiększa poziom serotoniny, dopaminy i noradrenaliny, co przekłada się na lepszy nastrój, a obecność metyloeugenolu obniża uczucie lęku. Stymuluje przepływ krwi w naczyniach, przez co uważana jest za dobry środek na potencję. Mimo szeregu właściwości wspierających zdrowie, powinny jej unikać kobiety w ciąży i karmiące.

Aby korzystać z wszystkich dobrodziejstw tej niezwykłej przyprawy wystarczy, że dodamy szczyptę do naszego posiłku lub do kawy czy herbaty. Z pewnością nie przesadzimy w ten sposób z ilością, a będziemy cieszyć się smakiem każdego dania i w pełni bezpiecznym działaniem na korzyść naszego zdrowia i sylwetki.



FORUM - bieżące dyskusje

zabawa - odpowiedz tytułem piosenki…
"Wszystko czego dziś chcę" Kiedy masz gorszy dzień...
Outlet - Promocje
Jak byłam tam na zakupach to sporo rzeczy było marnej jakości, w końcu wybrałam...
Jaki odkurzacz
Ja sprzątam tylko mopem, nie mam już dywanów więc odkurzacz stał się zbędny...
Sprawdzone sposoby na dziecięce dol…
Dokładnie. Nie zabierać dzieci do sklepów, przychodni jak nie potrzeba. Nieraz widzę...