Kuchenne krany i baterie łazienkowe to elementy wyposażenia, których zachowanie w czystości podnosi poziom estetyki całego pomieszczenia. Widoczne zacieki, osady, kamień, plamy z mydła natychmiast rzucają się w oczy i przykuwają uwagę do tego stopnia, że wizualna ocena całego pomieszczenia wypada źle. Jak je czyścić i pielęgnować, aby zawsze prezentowały się w pełnym blasku?
Warto wykształcić w sobie nawyk wycierania baterii po każdym zabrudzeniu. Tak jak wycieramy zachlapane lustro, tak samo powinniśmy zetrzeć z baterii pozostającą na niej wodę. Jest to szczególnie ważne, jeśli mamy twardą wodę, która zawsze powoduje powstawanie uciążliwych osadów. Baterie czyścimy miękkimi ściereczkami i gąbkami (ich miękką stroną). W przypadku silniejszych zabrudzeń można pozostawić środek czyszczący (mleczko, roztwór octu) na kilka minut i dopiero wtedy umyć kran. Do polerowania używamy ściereczek z mikrofibry.
Czym najlepiej czyścić baterie?
Najpopularniejszymi detergentami są dedykowane do czyszczenia łazienek i kuchni mleczka i płyny dostępne w sklepach oraz drogeriach. Bardzo popularny jest przygotowywany w domu roztwór wody z octem w stosunku 1:1, a także pasta z sody oczyszczonej (wystarczy rozrobić sodę z wodą do uzyskania konsystencji pasty). Uniwersalnymi środkami czyszczącymi są natomiast woda z płynem do mycia naczyń i woda z mydłem w płynie.
Jeśli na baterii pojawiły się szaro-brązowe plamy, można zastosować płyn do czyszczenia sreber. Jest delikatny i nie uszkodzi powierzchni. Jeśli jednak przebarwienia powstały już dawno, jedynym skutecznym sposobem może okazać się wymiana baterii na nową. Sposobem na zapobieganie brzydkim zaciekom jest woskowanie baterii. Wystarczy użyć zwykłej woskowej świeczki. Pocieramy nią suchą baterię, aby pozostawić wosk na całej powierzchni, a następnie dokładnie wcieramy wosk suchą szmatką i polerujemy. Powstała w ten sposób warstwa będzie zapobiegać pozostawaniu wody na baterii.
Czym nigdy nie czyścić baterii?
Środków, którymi możemy czyścić armaturę jest wiele. Są jednak też takie, których absolutnie nie powinniśmy w tym celu używać. Należą do nich preparaty żrące na bazie chloru, kwasów, rozpuszczalników oraz o wysokim współczynniku tarcia, czyli np. pasty lub proszki do szorowania. Mogą one uszkodzić delikatną powierzchnię i prowadzić do zarysowań. W przypadku mycia czarnych, złotych i miedzianych baterii trzeba zachować szczególną ostrożność i nie stosować żadnych agresywnych substancji, a także acetonu i amoniaku, które mogą prowadzić do odbarwień. Najlepiej sprawdzi się ciepła woda z płynem do mycia naczyń. I uwaga, bardzo popularnego roztworu octu lepiej nie używać na bateriach chromowanych.
Krany i słuchawki prysznicowe to elementy armatury, z których korzysta się bardzo często, a co za tym idzie, łatwo ulegają zabrudzeniom. Nie pozostawiajmy na nich niespłukanych detergentów, kosmetyków, zabrudzeń, ponieważ to właśnie systematyczna dbałość o te elementy zapewnia ich długą żywotność i estetyczny wygląd.