Okrycia na zimę 2025 – top 5. Ekstrawagancja czy klasyka?
Co możemy nosić tej zimy, aby wpisywać się w trendy zimowego sezonu 2025? Dobra wiadomość jest taka, że wśród najmodniejszych odkryć są te wielosezonowe, klasyczne, odporne na zmienność i kaprysy mody. Ekstrawagancje dotyczą głównie kolorów, a fasony są bardziej bezpieczne i stałe.
1. Pikowana kurtka
Najpopularniejszy wybór i nie ma się czemu dziwić. Kurtki są lekkie, ciepłe, bardzo wygodne, dostępne w tylu przeróżnych krojach i kolorach, że stanowią najbardziej oczywisty wybór. Dla zwolenniczek klasyki propozycją są kurtki matowe o prostym kroju, zakrywające biodra. Wśród sportowych i młodzieżowych wariantów dominują kurtki do pasa, o gęstym wypełnieniu syntetycznym puchem. Elegantki wybierają stlowe kurteczki z futerkiem wokół kaptura, a kobiety, które lubią bardziej odważne stylizacje, zwrócą uwagę na mocno lakierowane modele w kolorze czerwonym, srebrnym, a nawet złotym.
Warto zwrócić uwagę na rodzaj wypełnienia. Syntetyczne będzie leciutkie i bez problemu upierzemy taką kurtkę w pralce. Po upraniu bardzo szybko wyschnie. Pierze naturalne trzeba będzie oddać do profesjonalnego czyszczenia, ale podczas mroźnej zimy da nam nieporównywalnie więcej ciepła.
2. Płaszcz
Absolutnym klasykiem jest płaszcz w kolorze camelowym, beżowym i czarnym. Prosty, uniwersalny fason bez wstawek i przeszyć będzie pasował do eleganckich wyjść, ale też do chodzenia na co dzień. Taki płaszcz można połączyć zarówno z kozakami na szpilce jak i ze sportowym obuwiem. Najlepsza długość to do kolan lub do połowy uda – nie skraca optycznie nóg.
Dla ożywienia ubioru i ponurych zimowych miesięcy, jeśli mamy już w szafie klasyczną wersję, warto kupić płaszcz w intensywnym kolorze czerwieni, w żółtym, albo w kolorze ciemnej zieleni, która jest hitem ostatnich miesięcy.
Nieodmiennie króluje naturalna owcza wełna, a w wersji premium kaszmir i wełna z wielbłąda oraz alpaki.
3. Motocyklowy styl
Rockowe, motocyklowe ramoneski i kożuszki o podobnym kroju to wciąż chętnie wybierane okrycie wierzchnie. Dodaje stylizacji charakteru i nieco pazurka. Paleta barw zwykle ogranicza się do klasyki: czerń, brązy, beże i biel. Pamiętać należy, że typowa skórzana kurtka to odzież na cieplejsze dni, a dopiero podbita kożuszkiem sprawdzi się przy ujemnych temperaturach.
4. Sztuczne futerko
Futerko można wybrać w wariancie długowłosym lub krótkowłosym. Najpopularniejsza długość zakrywa biodra. Świetnie komponuje się z ołówkowymi spódnicami i obcisłymi spodniami. Jednym z bardziej lubianych modeli jest „baranek” imitujący owcze futerko. Łatwiej komponuje się z wieloma różnymi stylami niż długowłose futerko, które ze swej natury lepiej współgra z elegancją.
5. Parka
Ten typ kurtki miał już swoje 5 minut w modzie, ale jest na tyle lubiany, że wciąż chętnie noszony. Nowe modele cechują się większą gamą kolorystyczną, bo poza najpopularniejszym oliwkowym mamy do wyboru bordo, granat, czerń, brąz i beż. Kupując ten model warto wybrać wersję z odpinanym ociepleniem. Dzięki temu kurtkę będzie można nosić nie tylko zimą, ale również wczesną wiosną i jesienią.
Mimo zmieniającej się mody warto stawiać na klasyki, zwłaszcza jeśli decydujemy się na zakup drogiej kurtki czy płaszcza. Ponadczasowe kroje można odświeżyć dodatkami. Proste formy zawsze będą bardziej uniwersalne i łatwiejsze do komponowania z różnymi stylami i okolicznościami.
Niezależnie od dokonanego wyboru, warto postawić na okrycie zgodne z naszym stylem i potrzebami. Jeśli na zewnątrz spędzamy mniej czasu, można skusić się na lżejszy model, ale jeśli ulubioną formą spędzania czasu są długie spacery wśród zimowej aury, to puchowa kurtka czy pikowany płaszcz zapewnią komfort termiczny i zapobiegną problemom zdrowotnym związanym z przeziębieniami.