Jak długo przechowywać żywność w zamrażarce? Uważaj na te produkty
Mrożenie jest najlepszym sposobem na długotrwałe przechowywanie żywności bez konserwowania jej w chemiczny sposób. To metoda pozwalająca zachować najwięcej składników odżywczych i najbardziej zbliżony do świeżego jedzenia smak. Nic więc dziwnego, że chętnie wypełniamy zamrażalniki i zamrażarki zapasami, zwłaszcza mięsem. Jednak nawet najlepsza metoda nie umożliwi przechowywania jedzenia w nieskończoność.
Mrożenie pozwala zachować witaminy i minerały, ale długotrwałe pozostawianie żywności w tak niskiej temperaturze sprawi, że z czasem tych drogocennych składników będzie coraz mniej. Ponadto woda zawarta w pożywieniu rozpycha jego cząsteczki zamarzając i zwiększając swoją objętość, przez co zmienia się struktura mrożonych produktów i ich konsystencja. Z tych powodów mrożonki również mają swój określony czas przydatności do spożycia.
Jak długo mrozić te produkty? Oto kluczowe terminy
Mięso przechowujemy w zamrażarce maksymalnie 6-8 miesięcy. Górna granica (8 miesięcy) przeznaczona jest dla chudych, czerwonych mięs, np. dla wołowiny i cielęciny. Wieprzowina wytrzyma 6 miesięcy, zarówno mrożona w jednym kawałku, jak i przetworzona, np. w postaci kotletów lub pokrojona na gulasz. Wyjątkiem jest mięso mielone, które zostaje napowietrzone w procesie mielenia. Nie powinno leżeć w zamrażalniku dłużej niż 2 miesiące.
Drób i ryby, ze względu na większą zawartość wody, mogą być przechowywane w stanie zamrożonym tylko 3-4 miesiące.
Owoce i warzywa z powodzeniem możemy przechować nawet rok. To dobra wiadomość, ponieważ właśnie tych produktów najbardziej brakuje nam poza sezonem, w którym przypadają ich zbiory w naszej strefie klimatycznej.
Dzięki mrożeniu przydatność do spożycia wydłużą aż do 12 miesięcy również jaja. Bez problemu możemy więc zrobić zapas na święta, nie obawiając się o ich przeterminowanie.
Tak prawidłowo zamrozisz produkty spożywcze. Nie zapomnij o tym
Aby zapasy w zamrażarce mogły być bezpieczne dla naszego zdrowia i zachowały jak najwięcej wartości odżywczych, należy bezwzględnie przestrzegać kilku istotnych zasad. Przede wszystkim żywność do mrożenia musi być świeża. Nie przechowujmy nadpsutego jedzenia i nie ratujmy mrożeniem produktów, którym kończy się termin ważności.
Do mrożenia używajmy szczelnych woreczków i pojemników, które mają odpowiednie oznaczenie lub opis producenta. Takie opakowanie musi być przeznaczone do kontaktu z żywnością i dedykowane do przechowywania w niskich temperaturach.
Opakowania powinny być opisane nazwą i datą. Pozwoli to kontrolować czas przechowywania, a także ułatwi szybkie wydobycie z zamrażarki tego, czego szukamy, aby nie narażać pozostałych zapasów na zmianę temperatury podczas długiego przeszukiwania komory chłodniczej.
Większe zapasy powinny być poporcjowane. Nie tylko ułatwi to szybsze osiągnięcie wystarczająco niskiej temperatury po włożeniu do zamrażarki, ale będzie dużym ułatwieniem przy korzystaniu z zapasów. Nie będziemy musiały wyciągać większej niż potrzebna ilości, a także unikniemy ryzyka rozmarznięcia zapasów, z których nie chcemy jeszcze skorzystać. Wiemy też doskonale, jak ciężko jest czasami odkroić porcję z zamrożonego większego kawałka.
Rozmrażając żywność musimy pamiętać też o tym, aby robić to w lodówce. Szybkie rozmrażanie w temperaturze pokojowej prowadzi do intensywnego namnażania się bakterii. Nigdy nie wkładamy z powrotem do zamrażarki produktów, które już zaczęły rozmarzać. Należy natychmiast je wykorzystać.
Mrożenie to najłatwiejszy sposób na zrobienie zapasów, z którego chętnie korzystamy kupując większe ilości jedzenia w promocji, otrzymując je od kogoś, kto dzieli się z nami nadmiarem, a także chcąc zawczasu przygotować się na nadchodzące święta i inne duże uroczystości. To także świetny sposób na przechowanie tego, co nam zostało. Korzystajmy z tej metody bezpiecznie, aby nie marnować żywności i nie narażać zdrowia.