Jak nawozić skrzydłokwiat? Te metody stosuj, aby roślina pięknie kwitła
Skrzydłokwiat lub skrzydłolist (Spathiphyllum) jest rośliną chętnie wybieraną przez miłośników kwiatów doniczkowych. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie w naturalnym dla siebie środowisku występuje w kilkudziesięciu gatunkach. To piękna, rozłożysta roślina o błyszczących, długich liściach i kolbowatych kwiatostanach na długich łodygach. Jest łatwa w uprawie, co poza atrakcyjnym wyglądem dodatkowo zwiększa jej popularność, jednak aby optymalnie się rozwijała, musimy zapewnić jej odpowiednie warunki.
Skrzydłokwiat lubi stanowisko półcieniste z rozproszonym światłem. Czyni to z niego roślinę świetnie nadającą się do wnętrza pomieszczeń i zdobiącą miejsca oddalone od okien. Dlatego, jeśli mamy zajęte parapety i szukamy rośliny, która będzie się dobrze czuła w tych miejscach, do których nie dociera bezpośrednie nasłonecznienie, skrzydłokwiat będzie udanym wyborem. Pamiętajmy jednak, że jesienią może być tego światła za mało, a wówczas roślina wstrzyma kwitnienie.
Z racji pochodzenia roślina ta lubi ciepło i wilgoć. Jej podłoże powinno być lekko wilgotne. Na brak wilgoci reaguje więdnącymi liśćmi, jednak należy unikać przelania, które powoduje gnicie korzeni i żółknięcie nadziemnych części. W sezonie grzewczym, gdy w pomieszczeniach powietrze jest suche, można delikatnie zraszać skrzydłokwiaty wodą. Bardzo istotne, aby woda nie była twarda i miała temperaturę pokojową. Lubi lekko kwaśne i dość przepuszczalne, lekkie podłoże. Odczyn pH od 5,5 do 6,8 będzie odpowiedni. Podłoże można przygotować z torfu (70%), piasku i kompostu. Ważne, aby znalazła się w nim warstwa drenażu ze żwiru lub keramzytu.
Jest rośliną o silnych właściwościach oczyszczających powietrze, przez co doskonale sprawdzi się w sypialni. Pochłania lotne związki organiczne, takie jak aceton, benzen, ksylen, oktan i toluen. Drugą stroną medalu jest jednak to, że należy trzymać ją z dala od zwierząt i dzieci, jeśli nie mamy pewności, że nie skuszą się na podgryzanie liści. Części rośliny spożyte przez człowieka lub zwierzę są trujące. Zawierają szczawian wapnia, który powoduje zaburzenia rytmu serca.
Jak nawozić skrzydłokwiat?
W pielęgnacji skrzydłokwiatów stosujemy nawozy do roślin kwitnących. Powinny to być odżywki bogate w azot, fosfor i potas. Nawozimy raz na dwa tygodnie od wiosny do jesieni oraz raz na miesiąc w okresie zimowym. Odżywkę możemy również przygotować samodzielnie. Potrzebujemy tylko wytłoczyn lub obierek z warzyw i owoców, na przykład pozostałych po wyciśnięciu soku albo przygotowaniu obiadu, np. skórki z marchewki. Szklankę takich resztek zalewamy litrem letniej wody i pozostawiamy na minimum kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Odcedzamy i podlewamy rośliny. Stosujemy raz na 2 tygodnie.
Sama nazwa skrzydłokwiat odnosi się w systematyce roślin do rodzaju obejmującego różne gatunki, a jest ich obecnie aż 49. W Polsce uprawia się głównie skrzydłokwiat Wallisa i skrzydłokwiat kwiecisty w różnych odmianach. Najbardziej okazała jest odmiana Sweet Sebastiano, dorastająca do 150 cm w warunkach domowych oraz Sensation – aż do 180 cm, a także Euro Giant lub Mauna Loa rosnące do 100 cm. Do przeciętnej wielkości zaliczają się odmiany Sweet Silvio i Floribundum. Tym, którzy mają mało miejsca, poleca się miniaturki, np. Bellini, Petite lub Pearl Cupido, dorastające do 30 cm wysokości.
Skrzydłokwiaty to przepiękne rośliny idealne dla początkujących. Nie wymagają szczególnego wysiłku w uprawie, znoszą wiele niedogodności i łatwo aklimatyzują się w naszych polskich domach. Będą piękną ozdobą każdego mieszkania.