Dlaczego chodaki obcierają?

19 lipca 2024, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Buty, które obcierają, nie muszą być źle wykonane albo słabe jakościowo. Z reguły obuwie obciera przez krótki czas po zakupie oraz gdy jest źle dobrane. Jak jest w przypadku chodaków? Choć często wykorzystują je medycy, co świadczyłoby o ich niepodważalnej wygodzie, one także mogą obetrzeć. Dowiedz się, co jest przyczyną.

chodaki

Chodaki – czy ten typ buta może obetrzeć stopę?

Chodaki często są wybierane przez przedstawicieli najbardziej wymagających zawodów, np. z branży medycznej, ze względu na zapewniany komfort. Są odpowiednio wyprofilowane i wykonane z wysokojakościowych materiałów, dlatego medycy i inne osoby pracujące na nogach chętnie z nich korzystają w czasie codziennego wykonywania obowiązków.

Czy może się jednak zdarzyć, że te wygodne chodaki obetrą stopę? Oczywiście! Ten but, tak jak każdy inny, może spowodować otarcia. Ze względu na ich formę, czyli zakryte palce i odkryte pięty, zwykle otarcia robią się na przodzie stopy.

Dlaczego buty obcierają?

Niemal każdy typ buta może obetrzeć stopę – otarcia powodują zarówno masywne, zabudowane botki, jak i delikatne, skórzane szpilki czy leciutkie klapki japonki. Są osoby, które mierzą się z tym problemem każdorazowo po zakupie nowych butów. Z jakiego powodu obuwie, w tym także chodaki, obciera?

  • Nieodpowiednio dobrany rozmiar

Choć teoretycznie każda dorosła osoba umie dobrać sobie rozmiar buta, w praktyce nie zawsze jest to łatwe. Buty mogą być bowiem dobre na długość, ale zbyt wąskie lub szerokie. Często w czasie szybkiego mierzenia ich w sklepie wydają się dobre, a po kilku godzinach na nogach zaczynają obcierać. Jeśli buty nie są skórzane, często niestety nie da się ich rozciągnąć (choć zawsze warto udać się do szewca i zapytać, czy jest w stanie to zrobić). Wówczas taka para niestety nie nadaje się do chodzenia.

  • Sztywny materiał, z którego są wykonane chodaki

Chodaki wykonuje się zwykle ze skóry lub tworzywa sztucznego. Jednak i w pierwszym i w drugim przypadku dużo zależy od jakości surowca – tani plastik czy niskojakościowa skóra nie są trwałe ani komfortowe. Skóra naturalna dobrej jakości dopasowuje się do stóp i nawet jeśli początkowo obciera, po kilku dniach chodzenia mięknie i robi się bardzo przyjemna. Z kolei dobre jakościowo tworzywo sztuczne rozpoznasz od razu – but jest bardziej „mięsisty”, odrobinę cięższy niż z taniego plastiku i ładnie wykończony.

  • Nieprawidłowo zaprojektowane chodaki

Dobrze zaprojektowane chodaki powinny dopasowywać się do stopy (mieć anatomiczną wkładkę) i przód na tyle szeroki, by stopa mogła swobodnie się w nim „rozłożyć”. Zbyt ciasne i płaskie buty powodują, że noga układa się nienaturalnie, co prowadzi do otarć i wielu innych konsekwencji, np. w postaci bólu nóg i pleców.

Pojawia się tutaj pytanie: skąd wiedzieć, że dany but został dobrze zaprojektowany? Warto przede wszystkim kupować obuwie w wyspecjalizowanych sklepach – szczególnie jeśli mają to być chodaki czy klapki do pracy.

  • Problemy z nadpotliwością stóp

Osoby, które mają problemy z nadmiernym poceniem się stóp, mogą być bardziej narażone na pojawianie się otarć. Wilgotna od potu stopa przesuwa się w bucie, co po pewnym czasie staje się uciążliwe i kończy pojawieniem odcisków.

Co zrobić, by chodaki nie obcierały?

Masz nowe chodaki i chcesz uniknąć otarć? Oto kilka porad:

  • przed pierwszym wyjściem na dyżur rozchodź je w domu – unikniesz ran, które uniemożliwią ci normalne chodzenie w kolejnych dniach,
  • zaopatrz się w talk – szczególnie w gorące dni i gdy masz tendencję do nadpotliwości,
  • zadbaj o skórę stóp – nawilżona skóra jest bardziej elastyczna i mniej skłonna do otarć.

Wybór właściwego rozmiaru, zakup dokonany w specjalistycznym sklepie i przynajmniej kilkudniowe rozchodzenie chodaków w domu to czynniki, które powinny zminimalizować ryzyko powstania otarć. Jeśli jednak zdarzy ci się wrócić z pracy z bolesnymi zaczerwienieniami albo wręcz ranami, odłóż swoje chodaki do czasu, gdy stopa nie wydobrzeje. Po kilku, kilkunastu dniach bez problemu powinieneś móc je znowu założyć.