Jak radzić sobie ze stresem – sprawdzone strategie
Gdy żyje się w nieustannym pędzie, a każdy dzień wypełniony jest po brzegi obowiązkami, trudno uniknąć stresu. Bywa on bardzo niszczycielski i potrafi mieć niszczycielski wpływ na nasze życie. Warto zatem dowiedzieć się, jak można sobie z nim poradzić. Jakie skutki przynosi długofalowy stres? Co zrobić, by stres nas nie paraliżował? Jak pozbyć się stanu chronicznego napięcia? O tym przeczytacie poniżej.
Stres – co to takiego?
Co nazywa się „stresem”? To fizjologiczna reakcja organizmu na rozmaite czynniki, które określa się mianem stresorów. Miewają one różne źródła, które da się podzielić na:
- fizyczne (choroby, hałasy),
- społeczne (utrata bliskiej osoby, problemy rodzinne lub towarzyskie, trudności w pracy).
Pod ich wpływem wydzielają się hormony, w tym kortyzol i adrenalina, które odpowiadają za pobudzenie organizmu i intensyfikację procesów, takich jak: przyspieszony oddech, zwiększony przepływ krwi do mięśni, wzmożona aktywność fizyczna i umysłowa. W normalnej sytuacji pojawiają się one w momencie zagrożenia, by przygotować się do walki lub ucieczki.
Trzeba jednak wiedzieć, że jeśli hormony są wydzielane przez dłuższy czas, wówczas mogą doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych i zakłócenia funkcjonowania organizmu.
Skutki permanentnego stresu – z czym możemy się borykać?
Chroniczny stres dotyka coraz większego grona osób. Wynika w dużej mierze ze współczesnego stylu życia, nadmiaru obowiązków zawodowych i prywatnych. Utrzymywanie organizmu w stanie stresu przez dłuższy czas prowadzi do szeregu nieprzyjemnych dolegliwości.
Jakie problemy zdrowotne wynikają z permanentnego stresu? Osoby stale zestresowane odczuwają wiele dolegliwości ze strony układu krążenia, w tym wysokie ciśnienie krwi, choroby serca. Pojawiają się też problemy z trawieniem, otyłość, cukrzyca, nadwrażliwość jelit. Funkcjonowanie w stresie przez długi czas sprawia, że spada naturalna odporność, pojawia się ciągłe zmęczenie i zaburzenia snu. Stres to także bóle głowy, bolesne napięcie mięśni (zwłaszcza karku i ramion).
Warto zatem zadbać o siebie i łagodzić efekty stresu, które niestety nie da się tak łatwo wyeliminować z codziennego życia.
Skuteczne strategie walki ze stresem – co można zrobić, by poczuć się lepiej?
Jak radzić sobie ze stresem? Istnieje wiele strategii, pozwalających na złagodzenie objawów psychosomatycznych związanych z długofalowym wydzielaniem kortyzolu. Oczywiście podstawą jest pozytywne nastawienie, relaks i regularny odpoczynek, efektywne zarządzanie czasem i akceptacja dla sytuacji, na które nie ma się wpływu.
Równocześnie istnieją też metody pomagające uporać się z wieloma efektami permanentnego stresu. Do najpopularniejszych, niezmiernie zdrowych rozwiązań, zalicza się regularne uprawianie sportu. Z pomocą jazdy na rowerze, biegania, ćwiczeń na siłowni lub tańca da się nie tylko dotlenić tkanki, zmniejszyć napięcie mięśni i poprawić ogólną kondycję. To także sposób na to, by zwiększyć produkcję endorfin, nazywanych hormonem szczęścia.
Podobny efekt uzyskuje się dzięki regularnemu korzystaniu z masaży, które oferują choćby salony masażu na: https://gabinetymasazu.pl. Szczególnie przydatne bywają w tym przypadku masaże relaksacyjne – relaksują, pomagają się wyciszyć, a także zmniejszają napięcie mięśni, redukując dolegliwości bólowe. Dodatkowo zastosowane naturalne olejki wprowadzają do takiego zabiegu elementy aromaterapii.
Walka ze stresem potrafi przybierać też bardziej kompleksowe formy. Dużą popularnością cieszy się choćby strategia mindfulness. Polega ona na praktykowaniu uważności i wykorzystaniu wewnętrznych zasobów, by radzić sobie ze stresem, wyzwaniami lub bólem. Czerpie ona sporo ze wschodnich technik i aktywności, jak choćby joga i medytacja.
Relaks i spokój w życiu codziennym – sposoby radzenia sobie ze stresem
Zdarzają się sytuacje, gdy stres potrafi być potrzebny i stymulujący. Jeśli jednak trwa zbyt długo, może przynieść wiele negatywnych skutków dla funkcjonowania ludzkiego organizmu. Warto zatem znaleźć swoją indywidualną metodę na to, by radzić z nim sobie na co dzień.