Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie dla swojego mieszkania?
Szukasz ubezpieczenia mieszkania, ale duża liczba dostępnych produktów i rozszerzeń ochrony ubezpieczeniowej utrudnia Ci wybór? Skorzystaj z przewodnika po ubezpieczeniach mieszkaniowych. Kierując się zamieszczonymi poniżej wskazówkami, wybierzesz dobre ubezpieczenie swojego lokum, zapewnisz sobie ochronę i poczucie bezpieczeństwa.
Dlaczego warto ubezpieczyć swoje mieszkanie?
Mieszkanie to często nie tylko najcenniejszy składnik majątku, ale przede wszystkim centrum życia. Jeżeli nie ubezpieczysz swojego mienia, a wskutek zdarzenia losowego mieszkanie zostanie zniszczone lub całkowicie je utracisz (np. w wyniku wybuchu lub pożaru), Twój standard życia się obniży. Posiadając polisę mieszkaniową, możesz liczyć na finansowe wsparcie od ubezpieczyciela – otrzymasz środki na wyremontowanie lokalu lub zakup nowego o podobnym metrażu i standardzie wykończenia w najbliższej okolicy.
Dzięki produktowi, jakim jest ubezpieczenie mieszkania, możesz również:
- skorzystać z pomocy fachowców (hydraulik, elektryk, ślusarz) – np. w przypadku zdarzenia losowego, w razie awarii sprzętu RTV lub AGD, czy zgubienia kluczy do domu,
- zyskać OC w życiu prywatnym – jeżeli spowodujesz szkodę w cudzym mieniu (np. zalejesz mieszkanie sąsiada),
- otrzymać pomoc medyczną w razie nieszczęśliwego wypadku – wsparcie może obejmować także zorganizowanie opieki nad dzieckiem czy dostawę leków.
Jakie są rodzaje ubezpieczeń mieszkań?
Produkty dostępne w ofercie firm ubezpieczeniowych można zaszeregować, biorąc pod uwagę różne czynniki. Dla Ciebie, jako osoby poszukującej ubezpieczenia, kluczowe będą zdarzenia, po wystąpieniu których ubezpieczyciel zapewni Ci pomoc.
Decydując się na ubezpieczenie mieszkania, możesz wybrać:
- Ubezpieczenie od ryzyk nazwanych:
- ubezpieczenie mieszkania od pożaru, wybuchu, zalania i innych zdarzeń losowych – odszkodowanie otrzymasz w przypadku pożaru lub zalania mieszkania, np. w wyniku awarii pralki czy wycieku wody z instalacji grzewczej, a także wielu innych zdarzeń wymienionych w OWU.
- ubezpieczenie mieszkania od kradzieży – jeżeli ktoś włamie się do Twojego mieszkania i ukradnie jego wyposażenie, ubezpieczyciel pokryje koszty wymiany drzwi czy okna oraz wypłaci odszkodowanie za utracone rzeczy. To ubezpieczenie nie jest sprzedawane jako osobny produkt – możesz je dokupić jako rozszerzenie podstawowej ochrony.
- ubezpieczenie mieszkania od szkód wynikających z siły wyższej – ubezpieczyciele często rozumieją siłę wyższą jako działanie sił przyrody, a zatem takie ubezpieczenie może zapewnić odszkodowanie np. po zalaniu mieszkania podczas powodzi, czy zerwaniu dachu po przejściu huraganu.
- ubezpieczenie mieszkania od szkód przypadkowych, niezawinionych – jeśli szkodę wyrządzi Ubezpieczony lub osoby z nim zamieszkujące; takie szkody to np. przypadkowe stłuczenie elementów szklanych, takich jak ceramiczna lub indukcyjna płyta grzewcza, czyli wyposażenia, które łatwo uszkodzić.
2. Ubezpieczenie od wszystkich ryzyk, tzw. All Risk – to znacznie szerszy zakres ubezpieczenia – chroni od wszystkich nagłych, nieprzewidzianych zdarzeń, niezależnych od woli Ubezpieczonego. W tym ubezpieczeniu ochrona obejmuje wszystkie ryzyka (nie tylko te wymienione), a mienie i zakres nie objęte ubezpieczeniem zapisane są w wyłączeniach w OWU.
Na co zwrócić uwagę, poszukując polisy ubezpieczeniowej?
Jeżeli chcesz mieć ochronę i czuć się bezpiecznie, nie wystarczy, że kupisz ubezpieczenie mieszkania – musisz jeszcze przyjrzeć się zapisom znajdującym się w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) i umowie. To właśnie od nich zależy, kiedy i w jakiej wysokości otrzymasz odszkodowanie. Zwłaszcza punkty dotyczące sumy ubezpieczenia i zakresu ochrony mają bezpośredni wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej.
Na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie mieszkania lub domu:
- wartość ubezpieczenia (suma ubezpieczenia) – to maksymalna kwota, jaką firma ubezpieczeniowa wypłaci po wystąpieniu zdarzenia objętego ochroną; jeśli np. suma ubezpieczenia mieszkania lub domu będzie za niska, wypłata odszkodowania może nie pokryć zakupu nowej nieruchomości o porównywalnym standardzie,
- zakres ochrony – po wystąpieniu jakich zdarzeń otrzymasz pomoc; może to być np. kradzież z włamaniem czy pożar nieruchomości,
- wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela – to sytuacje, gdy ubezpieczyciel nie będzie mógł wypłacić odszkodowania pomimo wystąpienia szkody; wśród częstych wyłączeń można wymienić alkohol, działania wojenne czy umyślne spowodowanie szkody przez Ubezpieczającego lub osobę, z którą Ubezpieczający pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym,
- warunki wypłaty odszkodowania – w każdym OWU znajdziesz informacje o tym, jak należy postępować po zdarzeniu i jakich dokumentów ubezpieczyciel będzie potrzebował, aby zlikwidować szkodę,
- wysokość składki – powinna ona być dostosowana do Twoich możliwości finansowych; w zależności od wybranej oferty, możesz rozłożyć płatność składki na kilka rat.
Jak wybrać najlepszą ofertę ubezpieczeniową?
Spora liczba produktów na rynku i konieczność zwrócenia uwagi na wiele parametrów to główne powody, dla których znalezienie dobrej oferty ubezpieczenia mieszkania wcale nie jest prostą sprawą. Jak upewnić się, że wybrana propozycja w najlepszym stopniu będzie chronić mieszkanie przed różnymi zagrożeniami? Z pomocą przychodzą sprawdzone wskazówki.
W pierwszej kolejności przeanalizuj ofertę. Upewnij się, że dany produkt spełnia Twoje oczekiwania – zapewnia ochronę przed zdarzeniami, których się obawiasz. Zwróć również uwagę na limity sum ubezpieczenia dla poszczególnych ryzyk lub elementów mienia, jak również na franszyzy redukcyjne i udziały własne (kwoty potrącane przy wypłacie odszkodowania). Następnie sprawdź cenę. Dwa podobne produkty ubezpieczeniowe mogą mieć różne składki – w przypadku ubezpieczeń nawet drobne szczegóły mogą mieć znaczenie.
Jeżeli chcesz kupić dobre ubezpieczenie mieszkania, zapoznaj się też z opiniami klientów, którzy korzystają już z ochrony udzielanej przez wybraną przez Ciebie firmę ubezpieczeniową. Szczególną uwagę zwróć na czytelność OWU, a także opinie dotyczące obsługi posprzedażowej – cały proces to nie tylko zawarcie umowy ubezpieczenia, ale również sposób i jakość likwidacji ewentualnej szkody.
Zakup ubezpieczenia mieszkania – podsumowanie
Jeżeli ubiegasz się o kredyt hipoteczny, to o zakup polisy mieszkaniowej poprosi Cię bank. Jednak o ubezpieczeniu warto pomyśleć również wówczas, gdy nieruchomość jest wolna od hipoteki – to realna ochrona posiadanego majątku przed różnymi zdarzeniami, zarówno mieszkania (murów), jak i jego wyposażenia. Aby tak jednak było, zwróć szczególną uwagę na zakres ochrony i wyłączenia. To głównie od tych dwóch czynników zależy, czy polisa w przypadku szkody będzie rzeczywiście przydatna.