Kwas hialuronowy na twarz i jego właściwości
Kwas hialuronowy w kosmetykach na twarz – jakie ma właściwości
Kwas hialuronowy jest obecnie jednym z częściej stosowanych składników przy produkcji kosmetyków do twarzy. Substancja ta występuje naturalnie m.in. w środkowej warstwie skóry. Przy produkcji preparatów kwas hialuronowy pozyskuje się metodami biotechnologicznymi przy wykorzystaniu kulistych bakterii (paciorkowców). Czym jest kwas hialuronowy, jakie wyróżniamy jego rodzaje i gdzie wykorzystuje się tę substancję? Jakie są właściwości kwasu hialuronowego i kiedy warto, a kiedy nie należy stosować kosmetyków z tym składnikiem?
Czym właściwie jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy to naturalnie występujący w ludzkim organizmie związek chemiczny. Można go wykryć m.in. w mazi stawowej, ciele szklistym oka, tkankach łącznych oraz w skórze w postaci soli sodowej (jest to wówczas hialuronian sodu).
Zadaniem hialuronianu sodu jest m.in. chronienie tkanek przed urazami mechanicznymi oraz dystrybucja składników odżywczych do chrząstek organizmu. Ponadto związek ma zdolność tzw. wiązania wody, co zapobiega utracie jędrności skóry i umożliwia zachowanie jej zdrowego wyglądu. Według ekspertów jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać około 250 cząsteczek wody (1 gram kwasu umożliwia zatrzymanie w organizmie nawet 6 litrów wody).
Warto podkreślić, że u dorosłego człowieka ważącego 70 kilogramów ilość kwasu hialuronowego wynosi około 15 gramów. Co ciekawe, codziennie z organizmu usuwane jest około 1/3 całej ilości hialuronianu sodu i zastępuje się go nowymi cząsteczkami. Już od około 25 roku życia ilość kwasu hialuronowego w organizmie stopniowo maleje, co przyczynia się do powstawania zmarszczek, obniżenia jędrności skóry i występowania wielu przebarwień i przesuszeń.
Rodzaje kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy można podzielić na trzy podstawowe rodzaje. Podział następuje przy porównaniu masy cząsteczek kwasu, a ich wielkość ma wpływ na działanie składniku. Wyróżniamy więc:
- Kwas hialuronowy małocząsteczkowy – Ma zdolność wnikania w głębsze warstwy skóry, dając efekt nawilżenia.
- Kwas hialuronowy średniocząsteczkowy – Może silnie nawilżyć zewnętrzną warstwę naskórka, jednak warto powtarzać regularnie aplikację preparatu, aby efekt był trwały.
- Kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy – Może długo utrzymywać się na skórze, tworząc swego rodzaju filtr chroniący przed odparowywaniem wody.
Zastosowanie kwasu hialuronowego
W większości przypadków kwas hialuronowy wykorzystuje się przy produkcji kosmetyków do stosowania na skórę twarzy i w okolicach dekoltu. W kosmetologii ten związek chemiczny można znaleźć m.in. w produktach o możliwym działaniu spowalniającym procesy starzenia się skóry (kremach, serum, balsamach, emulsjach, czy w żelach do kąpieli). Kwas hialuronowy można ujrzeć również w składach kosmetyków do pielęgnacji włosów.
Ponadto w medycynie kwas hialuronowy może mieć zastosowanie m.in. w reumatologii, ginekologii, urologii, stomatologii, chirurgii oraz przy leczeniu oparzeń. Hialuronian sodu wykorzystuje się także w medycynie estetycznej (jednym z zabiegów jest np. wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym).
Kwas hialuronowy na twarz
Jak wcześniej wspomniano, hialuronian sodu wykorzystuje się m.in. do produkcji kosmetyków do pielęgnacji cery i dekoltu. Przy tworzeniu kosmetyków stosuje się zarówno kwas wnikający w głębsze warstwy skóry, jak i ten o działaniu nawilżającym warstwy zewnętrzne. Do najczęściej stosowanych kosmetyków należy zaliczyć m.in. serum z kwasem hialuronowym, które można aplikować zarówno na twarz, jak i na dekolt lub szyję. Zadaniem kosmetyku jest przede wszystkim chronienie cery przed powstawaniem uszkodzeń oraz nawilżanie i ujędrnianie tkanek, co umożliwia przywrócenie skórze zdrowego wyglądu.
Kwas hialuronowy – właściwości i działanie
Stosując kosmetyki na twarz z zawartością kwasu hialuronowego, efekty aplikacji preparatu można poczuć już po kilku godzinach. Cera jest wówczas gładka i przyjemna w dotyku. Regularne stosowanie kosmetyków z kwasem hialuronowym może wykazać pozytywne działanie na skórę twarzy i okolic dekoltu. Do najczęściej wskazywanych korzyści ze stosowania preparatów z hialuronianem sodu zaliczamy m.in. możliwość:
- Wygładzenia skóry i przywrócenia jej jędrności;
- Zredukowania drobnych zmarszczek w okolicach oczu i ust;
- Przywrócenia prawidłowej struktury skóry twarzy;
- Przywrócenia prawidłowego poziomu nawilżenia cery;
- Zabezpieczenia skóry przed działaniem czynników zewnętrznych;
- Przywrócenia skórze blasku i zdrowego wyglądu;
- Redukcji cieni pod oczami;
- Usprawnienia gojenia ran;
- Zredukowania widoczności blizn;
- Stworzenia bariery ochronnej dla najdelikatniejszych okolic twarzy i dekoltu;
- Zabezpieczenia przed utratą warstwy nawilżającej z tkanek skóry;
- Wyrównania kolorytu skóry i nadania jej wypoczętego wyglądu.
W przypadku stosowania kwasu hialuronowego w medycynie składnik może przyczynić się m.in. do wzmacniania stawów i chrząstek, upłynnienia pracy stawów, nawilżenia oczu, a także do łagodzenia stanów zapalnych po zabiegach w okolicy pochwy. Jest również używany przy operacyjnym leczeniu zaćmy.
Kiedy warto stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym?
Kwas hialuronowy stosuje się przede wszystkim w sytuacji dostrzeżenia utraty jędrności skóry i wystąpienia przesuszeń (zwykle około 25 roku życia). Warto podkreślić, że po konsultacji z dermatologiem, preparaty mogą być stosowane nawet u osób z wrażliwą, skłonną do przebarwień cerą. Powodem do zastosowania kwasu hialuronowego mogą być także takie sytuacje jak:
- Długa podróż w niekomfortowych warunkach (np. lot samolotem), po której twarz jest ściągnięta, przemęczona i przesuszona;
- Codzienna praca w warunkach, gdzie skóra narażona jest na stałe działanie czynników zewnętrznych (wiatr, słońce);
- Codzienna praca w klimatyzowanych pomieszczeniach;
- Codzienna praca przy komputerze;
- Pojawienie się objawów menopauzy, w trakcie której dochodzi do nagłego spadku wilgoci w skórze.
Ponadto kwas hialuronowy można także stosować na twarz w ramach profilaktyki przeciwstarzeniowej. Regularne używanie kosmetyków z hialuronianem sodu może przyczynić się do opóźnienia procesów starzenia się tkanek, a także do zmniejszenia ilości występujących zmarszczek, czy opóźnienia pojawiania się zmian skórnych związanych z utratą jędrności skóry.
Przeciwwskazania do stosowania kwasu hialuronowego
Preparaty z kwasem hialuronowym do stosowania na twarz uznawane są za bezpieczne i rzadko wywołujące reakcje alergiczne. Warto jednak skonsultować chęć wprowadzenia kosmetyków do codziennej pielęgnacji z dermatologiem, który oceni stan skóry i wykona odpowiednie badanie potwierdzające brak przeciwwskazań do stosowania preparatu. W przypadku chęci skorzystania z zabiegu medycyny estetycznej lub przyjmowania kwasu hialuronowego w innej postaci każdą decyzję należy skonsultować z odpowiednim specjalistą, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania.
Podsumowanie
Kwas hialuronowy często stanowi główny składnik kosmetyków do twarzy o możliwym działaniu nawilżającym i ujędrniającym tkanki skóry. Ponadto preparaty z hialuronianem sodu w składzie mogą wykazywać działanie ochronne i niwelujące występowanie przebarwień na twarzy. Na rynku można znaleźć mnóstwo kosmetyków przeznaczonych zarówno do stosowania na cerę normalną, jak i tę wrażliwą. Chcąc wprowadzić do codziennej pielęgnacji preparaty z kwasem hialuronowym, warto skonsultować swoje zamiary z dermatologiem, który oceni wpływ kosmetyku na cerę.