Jak dopasować smoczek i butelkę do potrzeb i wieku dziecka?
Wybierając smoczek do butelki, stajemy przed ważnym zadaniem – trzeba dopasować smoczek i butelkę do potrzeb naszego malucha. A wiadomo, że każde dziecko jest wyjątkowe! Jak zatem wybrać odpowiedni smoczek z, który jednocześnie dobrze sprawdzi się na butelce, jak i w buzi dziecka?
Długość czy szerokość smoczka są istotne, a także same właściwości smoczka silikonowego lub innego materiału. O tym, jak dopasować smoczek i butelkę do wieku i potrzeb naszego pociechy, opowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Czy zastanawiałeś się kiedyś jaki smoczek do butelki będzie najlepszy dla twojego dziecka? Wbrew pozorom, to nie jest proste pytanie, na które można odpowiedzieć jednym słowem. Smoczek do butelki to istna dżungla – są różne typy, kształty, rozmiary, a tych wszystkich cech nie da się zamknąć w jednym uniwersalnym modelu.
Dlatego warto się zastanowić, jak dopasować smoczek i butelkę tak, by jak najlepiej spełniały potrzeby twojego malucha. W końcu każde dziecko jest inne, a między poszczególnymi modelami smoczków mogą występować znaczące różnice.
W niniejszym artykule przedstawiamy rodzaje smoczków do butelek, jakie są ich kształty, materiały wykonania, rozmiary i wielkość przepływu pokarmu. Bez względu na to, czy potrzebujesz smoczka do butelki dla rocznego dziecka czy noworodka, z pewnością znajdziesz tu odpowiedzi na swoje pytania. Zapraszamy więc do lektury!
Materiał i kształt smoczka do butelki
Inicjujemy punkt wyjścia – smoczek do butelki dla rocznego, czyli dla malucha na początku swojej przygody z butelką. Do wyboru mamy głównie dwa materiały – smoczek silikonowy i (chociaż coraz rzadziej) smoczek z drzewa kauczukowego. Smoczek silikonowy jest bardziej trwały i mniej narażony na uszkodzenia mechaniczne, ale może być mniej elastyczny i miękki niż kauczukowy.
Kształt smoczka również ma swoje znaczenie. Dla noworodków sprawdza się smoczek o kształcie zbliżonym do brodawki piersi, co ułatwia przyjęcie butelki przez dziecko. Ze względu na potrzebę częstego użytkowania, warto zwrócić uwagę na smoczki opracowane w celu
- zmniejszenia dyskomfortu przy ssaniu (np. smoczek antykolkowy rozmiar),
- utrzymania przez małe dłoni malucha przy butelce bez wszelkich przeszkód,
- zabezpieczenia przed nadmiernym przeciekaniem zawartości.
Ilość dziurek w smoczku do butelki
Smoczki muszą posiadać na swym końcu otwory, aby mleko mogło swobodnie przedostać się do buzi dziecka. W związku z tym, dowiedźmy się z czym wiąże się ilość dziurek w smoczku do butelki. Odwieczne pytanie jaki smoczek do butelki, a ile dziurek, rozwiążemy twierdząc, iż zależy to głównie od wieku naszego malca.
Dla noworodków wystarczą smoczki do butelki z jedną dziurką, które pozwalają na łatwiejsze dostosowanie się dziecka do nowego sposobu chłonięcia pokarmu. W miarę jak maluch rośnie, zainteresujemy się przejściem na większą ilość dziurek (np. dwa) – dzięki temu mleko będzie spływać przez smoczek szybciej.
Dopasowanie smoczka i butelki do wieku i potrzeb dziecka jest kluczowe, gdyż to znacząco wpływa na dobrostan naszego malucha.
Smoczki do butelek – rodzaje
Wyróżniamy kilka typów smoczków, które można wykorzystać w butelce:
1. Smoczek z latexu – wykonywany z naturalnego kauczuku, jest elastyczny i miękki, ale również bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne oraz negatywny wpływ promieni słonecznych. Może być też wywoływać alergie u niektórych dzieci.
2. Smoczek silikonowy – bardziej trwały, bardziej higieniczny i mniej uczulający materiał niż lateks. Smoczki silikonowe są trwalsze, ale również mniej elastyczne. Wybór silikonowego smoczka zazwyczaj sprawdza się lepiej w przypadku starszych dzieci, które już mają ząbki.
3. Smoczek antykolkowy – idealny dla małych alergików, ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia kolki. Charakteryzuje się mniejszymi otworami, przez które powinien przelatywać powietrze. Dzięki temu dziecko połyka mniej powietrza podczas jedzenia, co zmniejsza ilość gromadzących się w brzuszku gazów.
4. Smoczek ortodontyczny – posiada specjalny kształt, który wspomaga prawidłowy rozwój szczęki i podniebienia oraz ułatwia oddychanie podczas karmienia. Smoczek ortodontyczny jest spłaszczony, o profilu asymetrycznym.
Kształt smoczka – jaki wybrać?
Kształt smoczka ma ogromne znaczenie dla jego funkcjonalności. Oto kilka najpopularniejszych form:
1. Anatomiczny (klasyczny) – najbardziej zbliżony do kształtu naturalnego sutka. Dobrze sprawdza się u noworodków, które mają problemy z przyjęciem piersi lub butelki.
2. Soczewkowaty – płaski, symetryczny kształt, który dopasowuje się do ust malucha, niezależnie od jego pozycji. Stymuluje podniebienie i język, co sprzyja prawidłowemu kształtowaniu mowy.
3. Trójkątny – swoim kształtem przypomina literę „Y”. Zapewnia lepszą przyczepność do ust oraz sprawia, że dziecko musi większym wysiłkiem ssąc pokarm, co pobudza rozwój mięśni twarzy.
4. Ergonomiczny – szeroki smoczek, którego boczne płaskie powierzchnie dobrze dopasowują się do ust dziecka. Z reguły występuje z dodatkowego wsparcia w postaci osłonięcia. Dziecko musi włożyć go sobie głębiej do ust, co ułatwia naukę sztuki ssania.
Smoczki do butelek – rozmiary i wielkość przepływu pokarmu
Smoczki występują w różnych rozmiarach, które uczą dziecko stopniowania siły ssania. Przekłada się to na wielkość przepływu pokarmu. Oto jaki rozmiar smoczka do butelki wybrać:
1. Rozmiar 1 – przeznaczony dla noworodków oraz niemowląt do 3. miesiąca życia. Wielkość przepływu jest mała, ponieważ zależy nam na tym, aby dziecko nie połykało zbyt dużo pokarmu na raz.
2. Rozmiar 2 – dla dzieci w wieku 3-6 miesięcy. Wielkość przepływu jest nieco większa, gdyż dziecko już nauczyło się kontrolować siłę ssania.
3. Rozmiar 3 – dla dzieci starszych niż 6 miesięcy. Posiada jeszcze większy otwór, przez który przepływa pokarm, dzięki czemu karmienie staje się szybsze i efektywniejsze.
4. Rozmiar 4 – dla dzieci powyżej 12. miesiąca życia. Otwór przepustowy jest jeszcze większy, gdyż dziecko zaczyna korzystać z różnorodnego pokarmu.
W podjęciu decyzji o wyborze rodzaju, kształtu oraz rozmiaru smoczka, pomóc może konsultacja z pediatrą oraz próba różnych modeli. Ważne jest również, aby sparzyć smoczek i butelkę w sytuacjach, gdy uczulone jest dziecko, czy też maluch odrzuca butelkę lub smoczek.
Pamiętaj, że klucz do sukcesu tkwi w dopasowaniu smoczka i butelki do potrzeb Twojego dziecka, a to wymaga cierpliwości i prób. Im lepiej dostosujemy smoczek do jego potrzeb, tym łatwiej będzie mu się przystosować do zmieniających się warunków karmienia. Po dobre smoczki do butelki zapraszamy tu taj.