Często kichasz, masz zaczerwienione, łzawiące oczy i uporczywy katar? To najprawdopodobniej reakcja Twojego układu odpornościowego na kontakt z alergenami. Problem może nasilać się zwłaszcza wiosną i latem, kiedy intensywnie kwitną różnego rodzaju rośliny, ale na przykład w przypadku alergii na roztocza, nieprzyjemne objawy mogą utrzymywać się przez cały rok. Alergia – jak sobie z nią radzić? Jakie są sprawdzone sposoby na walkę z nieprzyjemnymi dolegliwościami?
Co to są alergeny?
Z alergią ściśle wiąże się pojęcie alergenów. Czym zatem są? Alergeny to czynniki lub substancje, które wywołują reakcje alergiczne. Jakie są najczęstsze alergie?
- wziewne – uczula głównie kurz, w skład którego wchodzą choćby roztocza i pyłki roślin;
- pokarmowe – alergeny dostają się do organizmu drogą pokarmową. Przykładem takiego alergenu mogą być orzechy ziemne;
- lekarstwa – mogą uczulać zwłaszcza niektóre antybiotyki stosowane np. w anestezjologii;
- kontaktowe – reakcję alergiczną wywołuje bezpośredni kontakt skóry z alergenem, np. lateksem, określonym metalem czy składnikiem kosmetyków.
Alergeny – co może uczulać?
Każdy alergik może nieco inaczej zareagować na uczulenie na ten sam alergen. Niekiedy pojawić się może świąd i niegroźna wysypka, podczas gdy ten sam alergen u kogoś innego może wywołać bardzo silną reakcję alergiczną i stan bezpośrednio zagrażający życiu.
Jakie alergeny uczulają stosunkowo najczęściej?
- Roztocza kurzu domowego,
- pyłki traw i drzew,
- orzechy (zwłaszcza ziemne),
- grzyby i pleśnie,
- truskawki,
- białko mleka krowiego,
- owoce morza,
- nabiał,
- cytrusy,
- jad niektórych owadów.
Uczulać mogą także między innymi: nikiel, chrom, olejki eteryczne, oleje mineralne, parafina, konserwanty, barwniki, kakao, zboża zawierające gluten (głównie pszenica, ryż, owies), sierść i naskórek niektórych zwierząt.
Alergia – co robić?
Objawy alergii w większości przypadków łudząco przypominają objawy przeziębienia. Przykładowo, w przypadku alergii na pyłki, możesz zaobserwować:
- nawracający katar, często zatkany nos i kichanie,
- ból, pieczenie, łzawienie czy swędzenie oczu oraz przekrwienie spojówek,
- duszność w klatce piersiowej,
- drapanie w gardle,
- świąd skóry,
- często nawracające infekcje górnych dróg oddechowych,
- ogólne zmęczenie.
Jeśli zauważysz u siebie objawy alergii, w pierwszej kolejności sięgnij po leki dostępne bez recepty – często łagodzą problemy wtedy, kiedy alergia daje o sobie najbardziej znać. W razie potrzeby możesz też zapisać się na konsultację do alergologa w celu wykonania testów alergicznych. Na ich podstawie lekarz będzie w stanie stwierdzić, co konkretnie wywołuje odczyn alergiczny, dzięki czemu lepiej przygotujesz się do skutecznej walki z alergenami.
Alergia – jak sobie radzić?
Co do zasady, leczenie alergii opiera się głównie na stosowaniu leków przeciwhistaminowych oraz długotrwałym odczulaniu. Możesz jednak także wykorzystać szereg domowych sposobów na walkę z tym problemem.
Przede wszystkim staraj się unikać kontaktu z alergenami. W przypadku alergii pokarmowych konieczna będzie dieta eliminacyjna, zaś przy alergiach wziewnych ratunkiem mogą okazać się różnego rodzaju oczyszczacze powietrza, które usuwają nawet ponad 99% alergenów, szkodliwych gazów, bakterii i wirusów. Więcej informacji na temat działania oczyszczaczy powietrza oraz ich zalet znajdziesz na: https://www.philips.pl/c-m-ho/oczyszczacz-i-nawilzacz-powietrza/oczyszczacz-powietrza.
Co możesz zrobić oprócz tego?
- Dokładnie wietrz całe mieszkanie – rób to najlepiej w nocy lub z samego rana, czyli wtedy, kiedy poziom pyłków jest najniższy.
- Staraj się nie suszyć ubrań na zewnątrz – ograniczysz w ten sposób ryzyko osadzania się na nich alergenów.
- Unikaj przebywania w miejscach, w których jest świeżo skoszona trawa.
- Po powrocie do domu przebierz się – na odzieży osadza się mnóstwo pyłków i różnego rodzaju bakterii. Dobrym pomysłem jest także wzięcie orzeźwiającego prysznica zaraz po wejściu do mieszkania.
- Uprawiaj sport na zewnątrz najlepiej zaraz po deszczu lub z rana, gdy na trawie jest jeszcze rosa, która wiąże pyłki.