Sernik nowojorski, czekoladowy, marmurkowy – czym się różnią

5 października 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Prawdziwy miłośnik sernika potrafi wymienić kilkanaście rodzajów bez względu na zastosowane dodatki, jakimi są owoce, czekolada czy kajmak. Prawdziwy miłośnik potrafi określić ich sposób przygotowania, czyli pieczenie, chłodzenie, a nawet gotowanie – i co więcej – jest on w stanie podać profesjonalne nazwy, a to nie łatwe zadanie. Na świecie funkcjonuje tysiące określeń na klasyczne ciasto na bazie białego sera twarogowego. Możemy mówić tutaj o włączeniu gwary, zastosowań slangu, zapożyczeń czy innych zwrotów językowych, które sprowadzają się do jednego sernika. Podstawowymi pojęciami, które możemy spotkać w kawiarniach czy restauracyjnych kartach menu są serniki z bezą, serniki nowojorskie, czekoladowe czy właśnie marmurkowe. Co kryje się za tymi pojęciami? Zdradźmy kilka szczegółów.

sernik marmurkowy

W pierwszej kolejności zmierzmy się z królem świata serników, jakim jest sernik nowojorski. Ten klasyk wpisał się nie tylko w gusta amerykanów, jego sława rozpowszechniła się na cały świat. Dziś jego kawałek można zamówić w małej kawiarni na obrzeżach Sanoka, pokusić się o takie słodkie zwieńczenie góralskiego obiadu lub zwyczajnie przygotować go w domu. Jego podstawą jest mocno zmielony twaróg, który piecze się w niskiej temperaturze, aby nadać mu kremowej i wilgotnej konsystencji. Niezwykle ważną kwestią jest dobór odpowiedniego białego sera twarogowego, ponieważ zbyt przesuszony może zepsuć nam całą koncepcję idealnego ciasta. Aby zapobiec takim problemom, możemy dolać do masy odrobiny tłustej śmietanki. Wtedy będziemy mieli pewność udanego sernika. Pamiętajmy również o dodaniu aromatów, takich jak ekstrakt waniliowy czy świeżo starta skórka z cytryny.

Przeciwieństwem sernika nowojorskiego jest klasyczny sernik czekoladowy. Wielokrotnie przygotowując ten sernik możemy zastanawiać się, czy to nadal twarogowy klasyk, czy może już odrębny rodzaj ciasta – czekoladowego. Nic bardziej mylnego. Dla prawdziwych miłośników kakao sugerujemy dodanie około dwóch tabliczek roztopionej czekolady, aby jeszcze bardziej podkręcić smak uzyskanej masy. Ten rodzaj sernika pieczemy dokładnie tak samo jak w przypadku pozostałych – różnicą będzie jedynie kolor i smak masy.

Czym zatem jest sernik marmurkowy? Jest to połączenie klasycznej, śmietankowej, aksamitnej masy sernikowej z nieco podrasowaną – masą czekoladową. Sernik ten po przekrojeniu prezentuje finezyjne wzorki i na zmianę załamujące się odcienie przypominające marmur. Jest to nie lada gratka dla prawdziwych miłośników estetycznych deserów, ale także dla osób, które nie potrafią zdecydować się, na który deser mają wówczas ochotę.

Różnorodności serowych ciast można doszukiwać się w wielu krajach, kulturach i zakątkach świata. Prawda jest jedna – w kwestii kreatywności ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia, a my niejednokrotnie spotkamy się z nowymi odkryciami na temat sernika.

A jeżeli kochacie sernik tak samo jak my, sprawdźcie nasz konkurs „Mistrzowski Sernik” na stronie www.alesernik.pl, a po więcej sernikowych inspiracji zapraszamy na nasz Fanpage na Facebooku „Ja Cię SERniczę”.

 

Artykuł Sponsorowany

Program „Ja Cię SERniczę” sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka