5 wskazówek, które pomogą ci uniknąć rozstępów w ciąży
Ciąża to okres prawdziwej rewolucji hormonalnej w kobiecym organizmie. Pod wpływem hormonów zmienia się nie tylko nasza waga, ale także wygląd włosów i skóry. Niestety nie zawsze są to zmiany na lepsze. Sprawdź, jak radzić sobie ze zmieniającymi się potrzebami skóry, aby uniknąć rozstępów.
Czym są rozstępy?
To uszkodzenia sieci kolagenowo-elastynowej, w wyniku nadmiernego i zbyt szybkiego rozciągania skóry. Kobiece ciało reaguje na to, próbując szybko naprawić uszkodzenia – rozpoczyna się proces bliznowacenia. Jak to się objawia? Na początku skóra w miejscu, w którym dochodzi do zerwania włókien kolagenowych, staje się cieńsza, bardziej gładka i przybiera czerwony, a czasami nawet fioletowy kolor. Może być także bardziej tkliwa. Później stan zapalny i zaczerwienie znikają, jednak skóra nie wraca do pierwotnego wyglądu, ale pozostaje jaśniejsza, bardziej wygładzona. Powstają białe pionowe, zagłębione lub wypukłe pasma o nierównych brzegach. Jak z tym walczyć? W przypadku rozstępów sprawdza się powiedzenie – „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja już od pierwszych dni ciąży. A jeśli nie udało ci się uniknąć rozstępów – szybko reaguj na zmiany, co pozwoli znacznie zmniejszyć ich wielkość i widoczność.
Co zatem robić?
- Nawilżaj i wzmacniaj płaszcza hydrolipidowy
Systematyczne nawilżanie pomoże zmniejszyć uporczywe swędzenie i zminimalizuje poczucie napięcia skóry. Nawilżając wzmacniasz także płaszcz hydro-lipidowy naskórka, który w okresie ciąży ulega osłabieniu.
Pamiętaj także o regularnym peelingu skóry. Systematyczny złuszczanie martwego naskórka stymuluje regenerację skóry i ułatwia wnikanie składników aktywnych dostarczanych w kosmetykach nawilżających i ujędrniających w głąb skóry.
- Zwiększaj elastyczność skóry
W ramach profilaktyki od pierwszych dni ciąży stosuj dwa razy dziennie kosmetyki o działaniu ujędrniającym i zapobiegającym rozstępom. Pamiętaj, niektóre składniki aktywne w ciąży są przeciwskazane, np. te z witaminą A i jej pochodnymi. Wybieraj jedynie te stworzone dla kobiet w ciąży, tak aby uniknąć składników, które mogłyby zagrażać maluszkowi.
Fot. Balsam ujędrniający na brzuch i ciało BodyBoom Mama, 250ml, cena: 35 zł
Jego wegańska formuła została opracowana z myślą o młodych mamach i kobietach w ciąży. Balsam przywraca jędrność i poprawia napięcie skóry, chroniąc ją przed wiotczeniem, powstawaniem rozstępów i cellulitu. Dodatkowo nawilża, wygładza, eliminuje szorstkość i nierówności. Przy regularnym stosowaniu skóra odzyskuje miękkość i gładkość. Kosmetyk nie zawiera kompozycji zapachowych, jego delikatny zapach wynika z zawartego w formule oleju kokosowego. W składzie znajdziemy także: masło cupuacu, masło kakaowe, olej z owsa, cica, roślinny kolagen, inulinę.
- Stosuj masaż
Delikatny masaż samej skóry nie zaszkodzi rozwijającemu się dziecku, a poprawi mikrokrążenie, co pozytywnie wpłynie na kondycję skóry. Intensywniej możesz masować uda, biodra i pośladki, delikatniej – brzuch. Podobnie jak w przypadku stosowania kosmetyków nawilżających i ujędrniających, tutaj też liczy się systematyczność. Jeśli połączymy to z ujędrniającym działaniem olejku czy oliwki – zwiększymy skuteczność masażu.
Ujędrniające mleczko-oliwka przeciwko rozstępom BodyBoom Mama, cena: 35 zł
Wpływa na wzmocnienie struktury skóry i zwiększenie jej odporność na rozciąganie. Jej wegańska formuła skutecznie pielęgnuje skórę – nawilża, odżywia oraz regeneruje. Przygotowuje skórę na zmiany zachodzące w czasie ciąży oraz pomaga jej odzyskać dobrą kondycję po porodzie lub w czasie wahań wagi ciała. Delikatny kokosowy zapach jest w 100% naturalny i wynika z zawartego w kosmetyku oleju kokosowego. W składzie znajdziemy: olej kokosowy, olej jojoba, olej ze słodkich migdałów, inulina, wosk Candelilla, roślinny skwalan.
- Dbaj o aktywność fizyczną
Aktywność fizyczna świetnie wpływa nie tylko na naszą kondycję i samopoczucie, ale też na stan skóry. Zwiększony przepływ krwi w organizmie to zarówno poprawa mikrokrążenia, jak i lepsze dotlenienie wszystkich komórek w organizmie, w tym również skóry.
- Pamiętaj o zbilansowanej diecie
W walce z rozstępami pomogą ci produkty bogate w antyoksydanty, witaminy – zwłaszcza A, E i C. Szukaj ich w czerwonej, jagodach, orzechach, natce pietruszki, batatach czy wszelkiego rodzaju kiszonkach. Poza witaminami A, C i E, ważny będzie również cynk ponieważ jest on niezbędny do syntezy włókien kolagenowych w skórze, a także białko. Znajdziesz je m.in. w jajkach, chudym mięsie czy rybach. Zadbaj również o odpowiednie nawodnienie organizmu od wewnątrz.