Perfumy dla psów – czy warto je stosować? Podpowiadamy
Jak stosować zwierzęce perfumy? Jakie kompozycje zapachowe wybierać? Czy perfumy mogą negatywnie wpływać na zachowanie czworonoga? Jakie są przeciwwskazania do ich aplikacji? Odpowiedzi na powyższe pytania zawarliśmy w artykule.
Perfumy dla zwierząt to delikatne kompozycje zapachowe o łagodnym i naturalnym składzie. Odpowiednio dobrane, nie powinny utrudniać czworonogowi codziennego funkcjonowania ani podrażniać jego wrażliwej skóry. Perfumy dla psa występują w formie sprayu, który aplikuje się na sierść. Często zawierają dodatkowe substancje pielęgnacyjne, które pozytywnie wpływają na kondycję szaty.
Jakie są przyczyny nieprzyjemnego zapachu u psów?
Nieprzyjemny zapach psiej sierści zamaskujemy za pomocą zwierzęcych perfum. Warto jednak poznać możliwe przyczyny nieatrakcyjnej woni – nie musi być ona powiązana z nieodpowiednią higieną i ze zbyt rzadkimi zabiegami pielęgnacyjnymi.
Przyjmuje się, że to odpowiednio zbilansowana dieta w dużej mierze odpowiada za wygląd szaty naszego pupila. Włosy stają się matowe, szorstkie, mało elastyczne na skutek niedoborów pokarmowych. Również zbyt niska podaż witamin w karmie może skutkować zmianą zapachu sierści.
Często można zaobserwować różnice w zapachu, które wynikają z zabiegu kastracji. Sierść wykastrowanego samca będzie wydzielać mniej intensywną woń niż w przypadku niekastrowanego pupila.
Nieprzyjemny zapach może stanowić objaw rozwoju chorób, między innymi pasożytniczych. Jeżeli zaobserwujemy rumień, krostki, strupy czy inne niepokojące symptomy, to powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarzem.
Wraz z zaawansowanym wiekiem sierść naszego pupila może wydzielać nieprzyjemny zapach – jest to naturalne zjawisko.
Jak aplikować perfumy dla psa?
My, ludzie, zazwyczaj spryskujemy perfumami skórę czy ubrania. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, zwierzęce perfumy należy aplikować wyłącznie na sierść. Perfumy rozpylamy na włosy (po kąpieli zwierzęcia), z odległości około 20 centymetrów, uważając na to, by produkt nie dostał do oczu, uszu czy nosa.
Najważniejsze jest, aby nie przesadzić z ilością zapachowej mieszanki. Psy komunikują się między sobą właśnie za pomocą zapachu.
Uwaga: Producenci zamieszczają na etykietach perfum informacje, że zawierają one substancje pielęgnujące i upiększające szatę, np. nadające jej połysk.
Zapachowe mieszanki dla psów
Niektóre mieszanki zapachowe nie tylko zapewniają doznania dla naszych zmysłów, ale również pozytywnie wpływają na psie zachowanie. Do takich zapachów należą:
- lawenda – zapach lawendy wbrew pozorom nie będzie oddziaływać uspokajająco na pupila, a wręcz przeciwnie – może pobudzać go do zabawy,
- wanilia – nuty zapachowe wanilii uspakajają oraz redukują poziom stresu,
- kokos – również kokosowy aromat uspokaja zwierzę, dodatkowo może pozytywnie oddziaływać na sen.
Wśród innych zapachów perfum dla psów najczęściej występują: jaśmin, owoce cytrusowe, owoce leśne, banany.
Oczywiście nie powinniśmy spryskiwać psa naszymi ludzkimi perfumami. Nie chodzi tutaj o sam zapach, który może być zbyt drażniący dla zwierzęcego nosa, ale przede wszystkim o skład. Bazę perfum stanowi alkohol, który zazwyczaj nie podrażnia naszej skóry, ale może zaszkodzić czworonogowi. W składzie perfum dla zwierząt nie znajdziemy alkoholu.
Zazwyczaj na rynku dostępne są dwa rodzaje zapachów: dla psów dorosłych oraz dla szczeniąt. To ważne, aby nie rozpylać kosmetyku przeznaczonego dla dorosłych osobników na szczeniakach. Dlaczego? Te dedykowane młodym psom mają zdecydowanie delikatniejszą woń – dzięki temu nie przeszkadzają zwierzęciu w poznawaniu świata i w socjalizacji z innymi psami.
Uwaga: Przy wyborze perfum zawsze należy zwracać uwagę na ich skład. Najlepiej, aby był jak najbardziej delikatny. Unikajmy chemicznych dodatków, które mogą dodatkowo podrażniać skórę.
Przeciwwskazania do stosowania perfum dla zwierząt
Warto wiedzieć, że naszemu pupilowi zapach może również „nie przypaść do gustu”. Wówczas spróbuje go zamaskować, na przykład poprzez wytarzanie się w trawie lub w zwierzęcych odchodach.
Po aplikacji kosmetyku należy też przyjrzeć się, czy na skórze nie pojawiło się zaczerwienienie, podrażnienie lub wysypka. Jeżeli zaobserwujemy jakiekolwiek zmiany na naskórku, to oznacza to, że nie powinniśmy ponownie nakładać tego preparatu na sierść.
Kompozycji zapachowych nie należy stosować w przypadku:
- podrażnień skóry,
- występowania łupieżu,
- nadmiernego linienia lub miejscowego łysienia,
- chorób skóry,
- reakcji alergicznych,
- pojawienia się silnego świądu i innych reakcji niepożądanych.