Rehabilitacja domowa – czy warto?

20 października 2024, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Rehabilitacja z dojazdem do domu pacjenta to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą poruszać się samodzielnie, a ze względów zdrowotnych wymagają pomocy fizjoterapeutów. W tym artykule przybliżamy zagadnienie rehabilitacji domowej.

rehabilitacja

Kto najbardziej korzysta na rehabilitacji z dojazdem?

Coraz większe uznanie wśród pacjentów ma rehabilitacja domowa. Warszawa to nie jedyne miasto, w którym obserwujemy ten trend. Tego typu zajęcia zyskują coraz większą popularność w całym kraju. Fizjoterapia wykonywana w domowym zaciszu ma wyjątkowo wiele zalet. Największą z nich jest fakt, że uwaga fjizoterapeuty zogniskowana jest wyłącznie na tym jednym, konkretnym pacjecie. Dzięki temu, same zajęcia mają indywidualny charakter. Warto wiedzieć, że fizjoterapia w domu nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o pacjentów. Dlatego jeżeli tylko czujesz potrzebę wykonywania takich zajęć we własnym mieszkaniu, śmiało możesz z nich skorzystać.

Oczywiście największymi beneficjentami rehabilitacji domowej są te osoby, które przez problemy z poruszaniem się, nie mogą dotrzeć do przychodni. Do tej grupy najczęściej zaliczają się pacjenci z uszkodzeniami układu nerwowego, zwyrodnieniem stawów czy urazami kończyn dolnych. To właśnie rehabilitacja domowa stanowi dla nich jedyną możliwość wykonywania ćwiczeń pod okiem fizjoterapeuty i poprawy własnej sprawności. Dlatego jest to dla nich bardzo ważne.

Jak przebiega rehabilitacja w domu pacjenta?

Na początku, fizjoterapeuta ustala indywidualny plan zajęć dla pacjenta. Wszystko zależy od jego możliwości i przebiegu dotychczasowej choroby. Każde schorzenie i uraz są od siebie różne i wymagają bardzo indywidualnego podejścia. To właśnie przy pierwszym badaniu funkcjonalnym fizjoterapeuta określa zakres ćwiczeń czy to, jak często będzie je trzeba powtarzać.

Jeżeli chodzi o jakość wykonywanych ćwiczeń, to będąc pacjentem nie należy obawiać się gorszej jakości od tego, gdy odbywają się one w przychodni. Rehabilitant jest zawsze wyposażony w niezbędne akcesoria czy sprzęt do ćwiczeń, masaży lub innych zabiegów rehabilitacyjnych.

Jakie zalety ma rehabilitacja domowa?

Poza wspomnianymi już wyżej zaletami, rehabilitacja w domu pacjenta to także oszczędność czasu. Pacjent nie musi tracić czasu na dojazd do przychodni. Ponadto, fakt, że zajęcia odbywają się w domu, bardzo często wpływa pozytywnie na samych pacjentów. Brak wtedy czynnika wstydu, który dla wielu osób stanowi barierę w kontakcie z fizjoterapeutą. Do tego dochodzi lepsza elastyczność w dopasowaniu zajęć do preferencji pacjenta.

Na co zwrócić uwagę wybierając fizjoterapeutę z dojazdem do domu?

Przede wszystkim należy przygotować wcześniej własne mieszkanie. Warto zwrócić uwagę na łóżko, które pełni bardzo często ważną rolę podczas ćwiczeń. Jest ono wykorzystywane przy zajęciach z prostowaniem i zginaniem kończyn, siadaniu lub innych ćwiczeniach skupionych na koordynacji ruchowej.

zobacz również:

Turnusy rehabilitacyjne – pomoc w powrocie do zdrowia