Operacja plastyczna nosa – o tym musisz wiedzieć!
Wiele osób jest niezadowolonych z rozmiaru lub kształtu swojego nosa. Korekta nosa, czasami określana przez pacjentów jako zmiana kształtu nosa, poprawia wygląd naszej twarzy poprzez zmianę jego proporcji. Zabieg ten może również korygować zaburzenia oddychania spowodowane wadami strukturalnymi nosa. Korekcja nosa to jedna z najpopularniejszych operacji na świecie. Wiele osób poddaje się jej jedynie ze względów kosmetycznych w celu poprawienia wyglądu nosa i tym samym ogólnego samopoczucia.
Dla kogo operacja nosa będzie dobrym rozwiązaniem?
Dla wielu osób proporcje nosa i symetria są bezpośrednio związane z atrakcyjnym wyglądem twarzy – w końcu jest on określany, jako centralny punkt twarzy. Operacja plastyczna nosa może poprawić jego ogólny wygląd, czyli między innymi wielkość w stosunku do proporcji twarzy, szerokość na grzbiecie lub wielkość i położenie nozdrzy. Operacji plastycznej nosa mogą poddać się również osoby, których profil nosowy ma widoczne garby lub zagłębienia na mostku, a także osoby, których końcówka nosa jest powiększona, opadająca, zadarta lub haczykowata. Nozdrza, które są duże, szerokie lub skierowane do góry również mogą być powodem, dla którego warto zdecydować się na korekcję nosa. Zdecydowaną częścią pacjentów są jednak osoby mające asymetrię nosa, nieprawidłowe ustawienie przegrody lub defekty uwarunkowane genetycznie czy nabyte na skutek urazu. Motywacją do plastyki nosa może być zmiana wyglądu nosa lub poprawa jakości i komfortu oddychania – albo jedno i drugie. Podobnie jak w przypadku wszystkich operacji, operacja nosa wiąże się z pewnym ryzykiem i przeciwwskazaniami. Chociaż ryzyko jest mało prawdopodobne, ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza, wykonać wszelkie najważniejsze badania oraz nie zatajać informacji przed lekarzem.
Jak wygląda operacja plastyczna nosa?
Pierwszym etapem operacji nosa jest oczywiście znieczulenie. Do wyboru jest znieczulenie miejscowe, sedacja dożylna lub znieczulenie ogólne. Wyboru dokonuje się oczywiście po konsultacji z lekarzem. Korekcja nosa jest wykonywana z wykorzystaniem procedury zamkniętej (w której nacięcia są ukryte wewnątrz nosa) lub zabiegu otwartego, w którym nacięcie wykonuje się w poprzek kolumelli – wąskiego paska tkanki oddzielającego nozdrza. Dokładny charakter operacji zależy od leczonego obszaru nosa i samego celu operacji. Cięcie może być proste, w kształcie litery V lub zygzakowate. Poprzez wykonane nacięcia skóra pokrywająca kości i chrząstki nosa jest delikatnie uniesiona, umożliwiając zmianę kształtu nosa. Nadmiernie duży nos można zmniejszyć, usuwając kość lub chrząstkę, a czasami operacja nosa może wymagać dodania przeszczepów chrząstki. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się chrząstkę z przegrody nosowej, czyli przegrodę pośrodku nosa. Czasami wykorzystywana jest również chrząstka z ucha lub rzadko fragment chrząstki żebrowej. Gdy podstawowa struktura nosa zostanie wyrzeźbiona do pożądanego kształtu, skóra i tkanka nosa zostają ponownie udrapowane, a nacięcia zamknięte. Nacięcia są zszywane zazwyczaj szwami rozpuszczalnymi, a nos jest pokrywany odpowiednim do danej korekty nosa opatrunkiem. W większości przypadków opatrunki wewnętrzne pozostają na miejscu przez kilka dni po zabiegu. Finalny efekt jest widoczny po około roku od operacji.
Przeciwwskazania do plastycznej operacji nosa
Prawidłowy dobór pacjentów chirurgicznych, wraz z analizą ich stanu zdrowia i planowaniem przedoperacyjnym, to kluczowe kroki w celu wykonania korekty nosa. Osoby decydujące się na zabieg powinny być w dobrym zdrowiu fizycznym i psychicznym oraz mieć realistyczne oczekiwania względem efektu. Powszechnymi przeciwwskazaniami do plastyki nosa są pacjenci z niestabilnym stanem psychicznym w momencie konsultacji lub operacji, pacjenci z dysmorfią ciała, cierpiący na obturacyjny bezdech senny, osoby aktywnie zażywające narkotyki oraz pacjenci z chorobami współistniejącymi. Zaliczamy tu m.in. niedokrwistość, skazy naczyniowe, nieuregulowane nadciśnienie, ropne zapalenie zatok i twarzy oraz cukrzycę. Chociaż wydaje się, że palenie tytoniu nie wpływa na wyniki operacji nosa, pacjentów należy zachęcać do rzucenia palenia przed zabiegiem z powodu innych szkodliwych skutków. Palenie nie jest również wskazane po wykonanym zabiegu.
Nastolatkowie nie powinni wykonywać korekty nosa, dopóki nos nie ukształtuje się w pełni. Zwykle dzieje się to w wieku 15 lub 16 lat w przypadku dziewcząt i mniej więcej rok później w przypadku chłopców. U osób, które mają nadwagę lub planują zajść w ciążę, lekarz może zasugerować odroczenie operacji. Z kolei osoby, które już miały operację nosa w ciągu 12 miesięcy, powinny poczekać, aż będzie można bezpiecznie powtórzyć zabieg. Liczne zabiegi plastyki nosa mogą bowiem skutkować zanikiem otoczki skórno-miękkiej i znacznym bliznowaceniem.
Minimalizacja ryzyka i skutków ubocznych jest możliwa poprzez bezpośrednie omówienie z lekarzem swojej historii medycznej, ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza, odpowiednie dostosowanie stylu życia, zmianę diety i porzucenie złych nawyków.
Operacja nosa to poważna decyzja. Wybór odpowiedniego specjalisty jest również bardzo ważny. Zainteresowanym polecamy zapoznanie się ze szczegółami dostępnymi na stronie kliniki MeaClinic – https://www.meaclinic.pl/zabiegi/operacja-plastyczna-korekcja-plastyka-nosa